Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /RADOM/Opłaty za parking - nieuzasadnione?

Wiadomości z Radomia

Opłaty za parking - nieuzasadnione?

10 maj 2019 / Tekst

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za nieważny zapis uchwały Rady Miejskiej dotyczący konieczności płacenia za parking w każdym miejscu w całym pasie drogowym. Według ustawy o drogach publicznych, każde miejsce parkingowe powinno być oznakowane.

Opłaty za parking - nieuzasadnione?
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

W uchwale Rady Miejskiej z sierpnia 2015 roku widnieje zapis, mówiący o tym, że opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w całym pasie drogowym danej ulicy. Jednak jak czytamy w ustawie o drogach publicznych z marca 1985 roku opłatę pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. 

Naczelny Sąd Administracyjny w środę, 8 marca uznał za nieważny zapis uchwały Rady Miejskiej dotyczący parkowania w każdym miejscu. W najprostszym tłumaczeniu, miejsca parkingowe powinny być wyznaczone za pomocą znaków poziomych. Na problem zwraca uwagę m.in radomianin Wojciech Bernat. - Jako kierowcy i mieszkańcy miasta rozumiemy potrzebę rotacji - szczególnie w centrum miasta - pojazdów parkujących. Istotne jest natomiast prawidłowe i zgodne z prawem oznakowanie tychże miejsc - wyjaśnia:

Co z kierowcami, którzy zostali ukazani za brak opłaty? - Myślę, że powinni dochodzić swoich praw na drodze postępowania sądowego, a być może pan prezydent przemyśli całą tą sytuację i postanowi te pieniądze pobrane bezpodstawnie zwrócić - zastanawia się Wojciech Bernat: 

Do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji jeszcze nie dotarła treść wyroku i uzasadnienia. - Będzie trzeba wymyślić jakieś rozwiązanie. Na razie jest na to zbyt wcześnie - chcemy dowiedzieć się, dlaczego Naczelny Sąd Administracyjny zachował się w taki sposób. Przypomnijmy, że pierwsza sprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym była przez nas wygrana - wyjaśnia Dawid Puton - rzecznik MZDiK: 

Opłaty były i są pobierane zgodnie z obowiązującą uchwałą, a pieniądze za parkowanie zasilały budżet miasta - dodaje Dawid Puton: 

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Radomiu obowiązuje od 2 stycznia 2008 i obejmuje tylko miejsca parkingowe znajdujące się w pasach drogowych. Nie dotyczy np. podwórek, placów między budynkami czy prywatnych działek. Strefa obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Do sprawy będziemy wracać. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4