Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Opóźnienia na lotnisku i bomba ekologiczna?

Wiadomości z Radomia

Opóźnienia na lotnisku i bomba ekologiczna?

17 lipiec 2018 / Tekst

Jak prezentuje się sytuacja przejęcia Portu Lotniczego Radom-Sadków przez Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze i czy grozi nam bomba ekologiczna? Na aspekty środowiskowe i opóźnienia na radomskim lotnisku zwraca uwagę Dziennik Gazeta Prawna.

Opóźnienia na lotnisku i bomba ekologiczna?
fot. Port Lotniczy Radom

Co z przejęciem przez PPL?

- Prezydent Radomia i podległa mu spółka Port Lotniczy Radom zamrozili kilka miesięcy temu jakąkolwiek relację z Przedsiębiorstwem Polskie Porty Lotnicze - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak:

- Miejmy świadomość, że PPL to nie dobry wujek, który przychodzi i daje pieniądze. To poważne przedsiębiorstwo państwowe, które twardo stawia swoje wymagania. - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski. Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta oraz Portu Lotniczego Radom, a także Przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze. Teraz ruch należy do PPL-u. - zapewnia prezydent Witkowski:

 Bomba ekologiczna?

A interes mieszkańców może być zagrożony. Jak czytamy w DGP, z raportu firmy badawczej Arup wynika, że problemy rodzą też niektóre aspekty środowiskowe. Jako główne ryzyko wskazuje się hałas (po zachodniej stronie lotniska znajdują się zabudowy mieszkaniowej). To ogranicza możliwość nocnych startów i lądowań. Do tego grunty pod rozbudowę lotniska to tereny powojskowe które mogą zawierać m.in. metale i metaloidy (arsen, cynk, miedź, nikiel, ołów i rtęć). „Wykrycie historycznego zanieczyszczenia gruntu na terenie planowanej rozbudowy lotniska może skutkować ryzykiem wpływu na harmonogram prowadzenia inwestycji oraz ryzykiem wzrostu kosztów”  - czytamy w raporcie.

- Mówienie, że w każdym terenie gdzie kiedyś stacjonowało albo stacjonuje dzisiaj wojsko, znajdują się jakieś substancje problematyczne jest mocną przesadą. Podobnie jak hałas - lotnisko Chopina funkcjonuje, mimo że jest tam dużo większy ośrodek miejski. - mówi poseł Andrzej Kosztowniak:

Polskie Porty Lotnicze cały czas wierzą w inwestycję w Radomiu. Nie dalej jak tydzień temu prezes spółki Mariusz Szpikowski na sejmowej Komisji Infrastruktury mówił o atutach lokalizacji w Radomiu lotniska wspomagającego port na Okęciu:

- Lotnisko Radom Sadków można rozbudować w ciągu 2 lat, osiągnąć fazę pierwszą i mieć możliwość obsługi 3 mln pasażerów czarterowych. W Modlinie taka inwestycja wymagałaby 4 lat bez możliwości fazowania. Koszt inwestycji w Radomiu to mniej niż 500 mln zł, w Modlinie - 1 mld 45 mln zł - porównywał Mariusz Szpikowski. Mówił także o uwarunkowaniach środowiskowych. - Bardzo istotną sprawą jest przepustowość środowiskowa. Dziś Modlin ma decyzję środowiskową na 66 operacji na dobę. Jest blisko wykonania tego limitu. My przenosząc ruch z Lotniska Chopina potrzebowaliśmy natomiast ok. 120 operacji dodatkowo, co wymaga zmiany decyzji środowiskowej - powiedział Mariusz Szpikowski.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4