Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/Opóźnienia na lotnisku i bomba ekologiczna?

Wiadomości z Radomia

Opóźnienia na lotnisku i bomba ekologiczna?

17 lipiec 2018 / Tekst

Jak prezentuje się sytuacja przejęcia Portu Lotniczego Radom-Sadków przez Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze i czy grozi nam bomba ekologiczna? Na aspekty środowiskowe i opóźnienia na radomskim lotnisku zwraca uwagę Dziennik Gazeta Prawna.

Opóźnienia na lotnisku i bomba ekologiczna?
fot. Port Lotniczy Radom

Co z przejęciem przez PPL?

- Prezydent Radomia i podległa mu spółka Port Lotniczy Radom zamrozili kilka miesięcy temu jakąkolwiek relację z Przedsiębiorstwem Polskie Porty Lotnicze - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak:

- Miejmy świadomość, że PPL to nie dobry wujek, który przychodzi i daje pieniądze. To poważne przedsiębiorstwo państwowe, które twardo stawia swoje wymagania. - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski. Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta oraz Portu Lotniczego Radom, a także Przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze. Teraz ruch należy do PPL-u. - zapewnia prezydent Witkowski:

 Bomba ekologiczna?

A interes mieszkańców może być zagrożony. Jak czytamy w DGP, z raportu firmy badawczej Arup wynika, że problemy rodzą też niektóre aspekty środowiskowe. Jako główne ryzyko wskazuje się hałas (po zachodniej stronie lotniska znajdują się zabudowy mieszkaniowej). To ogranicza możliwość nocnych startów i lądowań. Do tego grunty pod rozbudowę lotniska to tereny powojskowe które mogą zawierać m.in. metale i metaloidy (arsen, cynk, miedź, nikiel, ołów i rtęć). „Wykrycie historycznego zanieczyszczenia gruntu na terenie planowanej rozbudowy lotniska może skutkować ryzykiem wpływu na harmonogram prowadzenia inwestycji oraz ryzykiem wzrostu kosztów”  - czytamy w raporcie.

- Mówienie, że w każdym terenie gdzie kiedyś stacjonowało albo stacjonuje dzisiaj wojsko, znajdują się jakieś substancje problematyczne jest mocną przesadą. Podobnie jak hałas - lotnisko Chopina funkcjonuje, mimo że jest tam dużo większy ośrodek miejski. - mówi poseł Andrzej Kosztowniak:

Polskie Porty Lotnicze cały czas wierzą w inwestycję w Radomiu. Nie dalej jak tydzień temu prezes spółki Mariusz Szpikowski na sejmowej Komisji Infrastruktury mówił o atutach lokalizacji w Radomiu lotniska wspomagającego port na Okęciu:

- Lotnisko Radom Sadków można rozbudować w ciągu 2 lat, osiągnąć fazę pierwszą i mieć możliwość obsługi 3 mln pasażerów czarterowych. W Modlinie taka inwestycja wymagałaby 4 lat bez możliwości fazowania. Koszt inwestycji w Radomiu to mniej niż 500 mln zł, w Modlinie - 1 mld 45 mln zł - porównywał Mariusz Szpikowski. Mówił także o uwarunkowaniach środowiskowych. - Bardzo istotną sprawą jest przepustowość środowiskowa. Dziś Modlin ma decyzję środowiskową na 66 operacji na dobę. Jest blisko wykonania tego limitu. My przenosząc ruch z Lotniska Chopina potrzebowaliśmy natomiast ok. 120 operacji dodatkowo, co wymaga zmiany decyzji środowiskowej - powiedział Mariusz Szpikowski.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4