Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Osoby bezdomne policzone

Wiadomości z Radomia

Osoby bezdomne policzone

28 luty 2019 / Tekst

242 osoby bezdomne przebywały w Radomiu 13 i 14 lutego.

Osoby bezdomne policzone
foto za MOPS Radom

To wynik ogólnopolskiego badania osób bezdomnych, które decyzją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się w tym roku. 2 osoby bezdomne to dzieci - informuje Justyna Piątek, rzecznik MOPS. Z osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie miasta przeprowadzone zostały ankiety zalecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że wśród osób bezdomnych na terenie Radomia najwięcej jest mężczyzn – 197. Policzono też 43 kobiety i 2 dzieci. 167 osób przebywało w placówkach (schroniska, noclegownie, szpitale, hostel), a 75 w miejscach niemieszkalnych. Bezdomni na terenie Radomia to głównie osoby w wieku od 41 do 60 lat, kobiety z wykształceniem podstawowym, mężczyźni – zawodowym. 4 spotkane osoby mają wykształcenie wyższe. Przyczyną bezdomności są najczęściej konflikty rodzinne oraz eksmisja i wymeldowanie z mieszkania. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, spotkane kobiety nie mają domu dłużej niż 5 lat, z kolei mężczyźni są bezdomni której niż 2 lata.

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania aktualnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym. Przeprowadzenie badania wymagało zaangażowania wszelkich dostępnych służb. W Radomiu w badaniu wzięły udział następujące osoby: pracownicy socjalni Schroniska dla Bezdomnych MOPS, opiekunowie Schroniska dla Bezdomnych MOPS pełniący dyżur w dniach badania, Kierownik i pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Caritas, Streetworkerzy Caritas, funkcjonariusze Straży Miejskiej, funkcjonariusze Policji, Grupa Przyjaciele Bezdomnych – ks. Daniel Glibowski i wolontariusze, pracownicy socjalni radomskich szpitali, pracownicy Hostelu dla bezdomnych, Fundacja Chrześcijańska Droga Życia.

Gminnym koordynatorem badania w Radomiu jest Elżbieta Kocon, kierownik Schroniska Dla Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest przeprowadzane co 2 lata w miesiącach zimowych. Tegoroczne badanie jest szóstą tego typu akcją. W 2017 roku podczas badania w Radomiu zliczono 262 osoby, z czego 108 osób przebywało w placówkach dla bezdomnych. (za: MOPS Radom)

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4