Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /RADOM/Ostatnie pożegnanie ppłk. Leona Etwerta

Wiadomości z Radomia

Ostatnie pożegnanie ppłk. Leona Etwerta

30 styczeń 2019 / Tekst

Niezwykle aktywny, pełen entuzjazmu - tak wspominają pułkownika Leona Etwerta przyjaciele, którzy żegnali go dziś w kościele garnizonowym. W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w sobotę prezesa radomskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk. Leona Etwerta.

Ostatnie pożegnanie ppłk. Leona Etwerta
fot. Weronika Chochoł/Radio Polus Radom

Ppłk Leon Etwert ps. "Rosomak" urodził się w 1929 roku. W roku 1939 znalazł się na Węgrzech. Z rodziną przebywał w obozach wojskowych Vamosmikola i Balaton Sarso. Po deportacji do Polski, w latach 1941-1944 zorganizował Szare Szeregi w Pińczowie i okolicach ("Gniazdo Zapaleńców"). W 1948 r. po ukończeniu liceum rozpoczął studia na UJ, następnie musiał opuścić uczelnię i przenieść się do Wrocławia, gdzie został aresztowany przez UB. Po trwającej prawie rok odsiadce został zwolniony i rozpoczął studia na Akademii Rolniczej w Krakowie jako specjalista w zakresie ekonomiki ogrodnictwa i produkcji rolnej. W swoim życiu pełnił różne funkcje kierownicze. Ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej związany był od chwili jego powstania. Organizował struktury Związku na ziemi radomsko-kieleckiej. W ŚZŻAK pełnił różne funkcje: Sekretarza i Wiceprezesa Okręgu Radom, członka Prezydium ZG, a w latach 2006-2018 Prezesa Okręgu Radom.

Odznaczony był: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowym Złotym Medalem za Obronność Kraju, Medalem "Pro Memoria", Medalem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Medalem za udział w "Republice Pińczowskiej" Odznaką Weterana, Za Zasługi dla Miasta Radomia, Krzyżem Harcerskim i innymi.

Mszy św. w Kościele Garnizonowym przewodniczył ks. Stanisław Sikorski - kapelan radomskiej Solidarności. W swoim słowie wspominał ppłk Etwerta i wyznawane przez niego wartości. - Oczekuj nas w niebie i módl się także za nami. My też potrzebujemy wsparcia aby godnie przeżyć swoje życie i dołączyć do tych, którzy zrozumieli, że być Polakiem to żyć godnie i szlachetnie: 

Rafał Nadgrodkiewicz - prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Iłży z pułkownikiem Etwertem współpracował około dwudziestu lat. - Byliśmy przy nim aż do śmierci - mówi: 

- Śmierć pana pułkownika to wielka strata dla nas wszystkich - mówi wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz: 

- Dla mnie pułkownik był symbolem - mówi Stanisław Kowalski - prezes Stowarzyszenia "Radomski Czerwiec'76":

 

Ppłk Leon Etwert był pomysłodawcą budowy pomnika upamiętniającego bohaterów radomsko-kieleckiego okręgu Armii Krajowej "Jodła". - To wynikało z potrzeb i wniosków, jakie płynęły od żołnierzy AK. Pan pułkownik podjął ten temat, to jemu zawdzięczamy kształt pomnika. Była przekonany, że jako ojciec pomnika będzie razem z nami.. Teraz Pan Bóg nad nim czuwa - mówi Marek Szary - wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

 

 - Panie prezesie, panie pułkowniku, drogi przyjacielu... Nigdy nie ustępowałeś, szukałeś źródła, szedłeś pod prąd - powiedział podczas ceremonii Zdzisław Maszkiewicz - prezes Zarządu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska: 

 

W uroczystościach udział wziął również Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Żegnamy człowieka niezwykłego, aktywnego, gotowego zawsze nieść pomoc: 

 

W imieniu wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza list odczytał Łukasz Podlewski. - Postawa śp. pana pułkownika jest jednym z kamieni węgielnych budujących tożsamość współczesnych sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz etosu służby wojskowej: 

 

 - Przychodzimy dla Boga w Chrzcie św., odchodzimy z Bogiem na katafalku. Nawet w dużych kościołach odległość chrzcielnicy od katafalku jest niewielka. Jednak Opatrzność daje nam czas, by tę krótką drogę pozornie wypełnić czynami - powiedział wiceprezydent Karol Semik: 

 

W imieniu Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej głos zabrał Marcin Jarosiński, przyjaciel śp. ppłk. Leona Etwerta. - Pamięć o tobie w szeregach Związku ine zagaśnie! - zapewniał: 

 

Głos zabrała także Katarzyna Kołodziejska - dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu. - Pan pułkownik był przyjacielem naszej szkoły. Rozumiał jak trudne jest nadawanie wojskowej rangi wychowaniu patriotycznemu i obywatelskiemu uczniom klas mundurowych: 

 

Ppłk Leon Etwert miał 90 lat. Jego ciało spoczęło na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. 

Całości homilii ks. Stanisława Sikorskiego wysłuchać można tutaj: 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4