Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 czerwca - św. Alojzy Gonzaga, zakonnik
Radio Plus Radom /Aktualności/Diecezja radomska/Bp Tomasik: Patrzymy na tajemnicę jakby zwielokrotnionej śmierci

Wiadomości z Radomia

Bp Tomasik: Patrzymy na tajemnicę jakby zwielokrotnionej śmierci

10 kwiecień 2017 / Tekst

7 lat temu 96 osób zginęło w katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku. W Radomiu odbyły się obchody upamiętniające to wydarzenie.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu, której przewodniczył biskup Henryk Tomasik. – Dzisiaj do tego dziękczynienia za Boże Miłosierdzie dołączamy modlitwę błagalną o dar miłosierdzia dla naszych braci i sióstr, którzy zginęli przed siedmiu laty w katastrofie smoleńskiej. Patrzymy na tę tajemnicę, jakby zwielokrotnionej śmierci. Patrzymy na tych, którzy byli naszymi reprezentantami aby tam w Katyniu złożyć hołd niewinnym ofiarom nienawiści. Zwielokrotniona śmierć – mówił biskup Henryk Tomasik.

Biskup radomski nawiązał również do zbrodni katyńskiej. – Patrzymy na tę wielką tragedię naszych braci, których ciała pozostały w Katyniu. Patrzymy na tę wielką tragedię, gdy człowiek podnosi aż tak rękę na drugiego człowieka. Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie. Pamiętamy o tych grobach w Katyniu, a dzisiaj chcemy jeszcze wspomnieć te 96 grobów naszych braci, którzy chcieli oddać hołd tym, którzy polegli w czasie wojny. Ojczyzna pamiętała o nich, swoich najwyższych przedstawicielach. Prezydent wybrany w powszechnych wyborach, prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, bardzo ważne osoby życia publicznego, biskup polowy, reprezentanci najważniejszych wymiarów życia społecznego. To oni w naszym imieniu mieli złożyć hołd tym, którzy zginęli doświadczając nienawiści – mówił dalej biskup Henryk Tomasik.

Posłuchaj homilii biskupa Henryka Tomasika:

Przed mszą świętą zapłonęły znicze na grobie kapitana Artura Ziętka. Nawigator prezydenckiego samolotu, który rozbił się w smoleńsku spoczął na cmentarzu na Firleju. Jak co roku stanęła tam warta honorowa.

W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy Radomia, wśród których znalazła się rodzina kapitana Artura Ziętka. Prezydent Radosław Witkowski mówi, że katastrofa smoleńska dotknęła go osobiście, ale przypomina, że na pokładzie samolotu, oprócz reprezentantów państwa, znajdowała się również załoga.

Poseł Andrzej Kosztowniak podkreśla, że ważna jest codzienna pamięć o osobach, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

U niektórych radomian pamięć o 10 kwietnia 2010 roku jest wciąż żywa.

Uczestnicy obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się przed wejściem do urzędu miejskiego, a także przy pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4