Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Pierwsza Dama w Lesie Kapturskim

Wiadomości z Radomia

Pierwsza Dama w Lesie Kapturskim

27 kwiecień 2018 / Tekst

W Lesie Kapturskim posadzonych zostało dziś 4 tys. dębów. Wśród sadzących las była Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama w Lesie Kapturskim
fot. Radio Plus Radom

Wszystkich powitał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak. Przypomniał, że Święto Lasu zostało zainicjowane jeszcze przed II wojną światową, dokładnie w 1933 roku. - Leśnicy w całej Polsce i my także w regionie radomskim wróciliśmy do tej tradycji, do tego święta - powiedział dyrektor Matysiak. 

- Jestem przekonana, że ten rodzaj podejmowanych przez państwa działań, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego, ale także dbanie o czystość powietrza, którym oddychamy, to jest bardzo dobry przykład troski o dobro wspólne. Bardzo cieszę się, że to przedsięwzięcie ma bardzo wspólnotowy charakter - powiedziała Pierwsza Dama. 

Tak jak co roku instruktaż sadzenia lasu przeprowadził nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz.

Zanim rozpoczęło się sadzenie drzew odsłonięty został pamiątkowy kamień i pomnik przyrody "Dąb Niepodległości". Następnie diecezjalny duszpasterz leśników ks. Stanisław Wlazło poświęcił sadzonki i przyszedł czas właściwego sadzenia. Pierwszy dąb zasadzili wspólnie: Agata Kornhauser-Duda i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Dyrektor Andrzej Konieczny przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Mościckiego z pierwszego Święta Lasu 29 kwietnia 1933 r. w Wilnie „W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas miłowanie lasu. Atawizm ten jest tak silny, że miłość i przywiązanie do lasu nie da się z nas wykorzenić”.

Uczestnicząca w akcji wiceminister środowiska Małgorzata Joanna Golińska zwróciła uwagę na edukacyjny wymiar przedsięwzięcia. - W szkole dzieci uczą się o pewnych rzeczach, ale dopiero jak pójdą w teren, zobaczą jak to wygląda od samego początku, jak należy sadzić, jak należy pielęgnować, na czym tak naprawdę polega praca leśnika - powiedziała.

Największą grupę wśród sadzących las stanowiły dzieci i młodzież. To m.in. uczniowie szkoły podstawowej w Dąbrówce Podłężnej, w Bielisze, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Radomiu, PSP nr 24 w Radomiu, harcerze, wolontariusze SCM Arka.

Z dużej frekwencji młodzieży cieszyła się prezes Ligi Ochrony Przyrody Elżbieta Molenda, która sama co roku uczestniczy w akcji.

Dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak sadzi rocznie ponad setkę drzew. Dziś posadził kolejne.

To był wyjątkowy dzień dla leśniczego Tomasza Syty. Cała akcja została przeprowadzona w jego leśnictwie Janiszew. Towarzyszyła mu żona i dzieci.

Akcja przeprowadzona została po raz szósty. Na powierzchni 0,5 ha posadzonych zostało 4 tys. sadzonek dęba. - Sadzonki są dwu-, trzyletnie. Niektóre są pięcioletnie, w zależności od tego, z którego fragmentu szkółki zostały tu przywiezione. Gleba jest bardzo dobrze przygotowana - powiedział nam nadleśniczy Karaśkiewicz.

Drzewa sadzili leśnicy, samorządowcy, politycy, przedstawiciele różnych instytucji, służb, dzieci i młodzież. Uczestnicy włączyli się w ten sposób w ogólnopolską akcję Lasów Państwowych "Tysiąc drzew na minutę" oraz uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  W tym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu posadzonych zostało już 17 mln drzew na ponad 2 tys. ha. - Zbliżamy się do końca odnowienia lasu metodą z odkrytym systemem korzeniowym, bo wiosną tak sadzimy. Sadzić będziemy jeszcze jesienią sadzonki ze szkółki kontenerowej w Daleszycach - wyjaśnił z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Marek Szary.

W całej Polsce posadzonych zostało ponad 500 mln nowych drzew.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4