Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Pierwsza łopata wbita!

Wiadomości z Radomia

Pierwsza łopata wbita!

20 kwiecień 2016 / Tekst

Grupa inicjatywna budowy pomnika 72. Pułku Piechoty uroczyście rozpoczęła prace. Powstanie on u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Celem budowy pomnika jest przywrócenie pamięci o bohaterach 72. Pułku Piechoty. - Zginęła gdzieś pamięć o tym pułku i rolą naszej grupy było jej przywrócenie. O bohaterskim pułku, który zasłużył się zarówno w wojnie polsko - bolszewickiej, jak również w obronie ojczyzny przed nawałą hitlerowską w 1939 roku. Dziś początek prac przy pomniku, który powstanie u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego - mówi jeden z inicjatorów Andrzej Mędrzycki. - Mamy nadzieję, że naszą akcję będzie kontynuowała w przyszłości młodzież ze Szkół Zespołu Doskonalenia Zawodowego, która oprócz przyjęcia imienia 72. Pułku Piechoty utworzy również izbę pamięci - dodaje.

Autorzy projektu zbierają też pamiątki po 72. Pułku Piechoty. - Zwracam się do wszystkich instytucji i osób, które posiadają jakieś pamiątki lub dokumenty i mogą nam je przekazać o podjęcie współpracy. Zachęcam, żebyśmy mogli wspólnie uczcić pamięć 72. Pułku. Chcemy godnie czcić pamięć naszych poprzedników - mówi Krzysztof Linowski wicedyrektor ZDZ

Pomnik będzie się skladał z dwóch płaszczyzn. Na jednym prostopadłościanie znajdzie się tekst z krótką historią 72. Pułku Piechoty, a na drugim pojawi się oznaka pułkowa. Obie części zostaną zwieńczone białym orłem, który widniał na czapkach oficerów i żołnierzy tej jednostki. Pomnik ma mieć 2,95 metra wysokości i zostanie w całości wykonany z granitu norweskiego w tonacji beżu i bieli.  Monument zaprojektował Tadeusz Derlatka, a wykona go radomski rzeźbiarz, Stanisław Romańczuk.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4