Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Bardzo pochmurno

7°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 82%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /RADOM/Pierwsza pomoc w magistracie

Wiadomości z Radomia

Pierwsza pomoc w magistracie

08 wrzesień 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Ile uciśnięć na ile wdechów? Jak pomóc dławiącemu się dziecku? W piątek w Urzędzie Miejskim w Radomiu ratownicy medyczni przypominali zasady pierwszej pomocy. Można było również zbadać poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Wszystko to odbyło się w związku z obchodzonym w każdą drugą sobotę września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy.

Korytarz przy wejściu do Urzędu Miejskiego podzielony był dziś na dwa punkty. W pierwszym z nich ratownicy prowadzili kurs pierwszej pomocy. Po drugiej stronie natomiast można było zbadać ciśnienie tętnicze, poziom cukru czy po prostu porozmawiać o zdrowiu. Akcja zorganizowana w ramach radomskich obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy przyciągnęła zarówno osoby, które wiedziały o odbywającym się spotkaniu, jak i te, które do magistratu wybrały się w całkiem innej sprawie. To dobrze, bo jak mówi Małgorzata Kędzierska-Abidi - pielęgniarka ratunkowa zespołów wyjazdowych Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - świadomość społeczeństwa polskiego na temat udzielania pierwszej pomocy jest niska. - Nawet jeśli ktoś wie, jak to robić, rzadko się na to decyduje. Dlaczego? Być może kierują nimi strach, niepewność lub obawa przed ośmieszeniem. - zastanawia się pielęgniarka i przypomina: - Nasza szybka reakcja naprawdę może uratować życie:

Pracownicy radomskiego pogotowia udzielali cennych wskazówek dotyczących udzielania pierwszej pomocy, zarówno dorosłemu jak i dziecku. Wyjaśniali również, w jaki sposób pomóc dławiącemu się dziecku:

Zdobyć można było informacje teoretyczne, a także samemu spróbować udzielania pierwszej pomocy. Jak mówią pani Karolina i pani Małgosia trzeba uświadamiać społeczeństwo - to dla bezpieczeństwa nas wszystkich:

 Podczas Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w Urzędzie Miejskim można było również zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Badania przeprowadzała Elżbieta Nowak - pielęgniarka reanimacyjna w radomskim pogotowiu, którą cieszy spore zainteresowanie badaniami. - Lepiej zapobiegać, niż leczyć! - przypomina:

Z badań skorzystało wiele osób, które do magistratu wybrały się w całkiem innej sprawie. Były też osoby, które o akcji dowiedziały się wcześniej:

Akcja zorganizowana została przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Urzędem Miejskim w Radomiu.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest już od siedemnastu lat. Jego celem jest uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.  

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA