Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /RADOM/Piloci wojskowi zostaną przeniesieni?

Wiadomości z Radomia

Piloci wojskowi zostaną przeniesieni?

07 styczeń 2019 / Tekst

Wiosną, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zamknie radomskie lotnisko dla samolotów wojskowych. Rozkazów dotyczących przebazowania na razie nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że piloci odlecą do innych jednostek w kraju.

Piloci wojskowi zostaną przeniesieni?
foto: MK/Radio Plus Radom

Zamknięcie radomskiego portu lotniczego dla samolotów cywilnych, a od kwietnia także wojskowych, ma związek z jego gruntowną przebudową. Koncepcję funkcjonowania lotniska cywilnego opracuje konsorcjum firm z Mysłowic i Warszawy. Prace ziemne powinny zacząć się wiosną. Jednym z pierwszych zadań będzie modernizacja drogi startowej.

Aby umożliwić pełną i bezproblemową rozbudowę portu, z początkiem roku PPL zamknęło lotnisko dla samolotów cywilnych. Od kwietnia nie będą mogły z niego też korzystać samoloty wojskowe. Wtedy najprawdopodobniej zostaną one przebazowane do innych jednostek w kraju. - Jeśli zajdzie taka konieczność, wojsko da sobie radę - mówi szef gabinetu politycznego premiera, minister Marek Suski:

Rzecznik 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, mjr Rafał Łyżwa poinformował Radio Plus Radom, że jednostka nie dostała dotąd żadnych rozkazów dotyczących przebazowania, a piloci ćwiczą bez zmian.

Od połowy października - po podpisaniu umów z syndykiem i wojskiem - nowym właścicielem lotniska w Radomiu jest Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". PPL zamierza zainwestować w przedsięwzięcie ponad pół miliarda złotych przypomina poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak, były prezydent miasta:

Obok przebudowy i wydłużenia drogi startowej, zaplanowano także budowę płyt postojowych, nowego terminala i większego parkingu.

Radom stanie się portem zapasowym dla Okęcia. Tym bardziej, że równolegle prowadzone są poważne projekty komunikacyjne - drogowy i kolejowy. To ułatwi pasażerom dojazd i sprawi, że latanie stąd będzie atrakcyjne.

Samorząd, który do niedawna zarządzał projektem i go finansował, wspiera PPL i - jak zapewnia prezydent Radomia Radosław Witkowski - chce z nim współpracować:

Miasto rozpoczęło już przebudowę Alei Wojska Polskiego, jednej z ważniejszych dróg dojazdowych do portu. Zadba też o odpowiednią infrastrukturę wokół projektu.

Pierwsze maszyny powinny odlecieć z radomskiego portu w połowie 2020 roku. Będą to przewoźnicy czarterowi, którzy mają przenieść się z Lotniska Chopina w Warszawie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4