Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/PiS: Chcemy, aby na rocznicy Czerwca '76 zyskał Radom

Wiadomości z Radomia

PiS: Chcemy, aby na rocznicy Czerwca '76 zyskał Radom

06 czerwiec 2016 / Tekst
- Chemy, aby 40. rocznica Czerwca '76 stała się zaczynem naprawy sytuacji, w której po protestach robotniczych Radom stał się miastem szykanowanym przez ówczesne władze PRL – powiedział na konferencji prasowej poseł PiS, Marek Suski.

Prawo i Sprawiedliwość wystosowało specjalną uchwałę Zjazdu Okręgowego PiS w związku z 40. rocznicą wybuchu protestów robotniczych w Radomiu, Płocki i Ursusie. W dokumencie podreślono nie tylko rolę, jaką odegrali radomscy robotnicy w tworzeniu się późniejszego ruchu społecznego „Solidarność” ale też wskazali na negatywne skutki represji polityczno-społecznych, jakie dotknęły Radom po 1976 roku.

- Komunistyczna propaganda nazywała demonstrantów warchołami i wichrzycielami porządku społęcznego. Represje rozciągnięto na rodziny i kościół. Ks. Roman Kotlarz, który błogosławił protestujących robotników został zamodowany – przypomnieli sygnatariusze uchwały ws. Czerwca '76.

Pełna treść uchwały:

W Radomiu, Ursusie i Płocku 25 czerwca 1976 roku polscy robotnicy zaprotestowali przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

Bezpośrednim powodem wybuchu niezadowolenia było wprowadzenie drastycznych podwyżek cen na artykuły spożywcze. Ponad 80 tysięcy robotników wyległo na ulice demonstrując niezadowolenie z rządów PZPR. W Radomiu podpalono wojewódzki komitet komunistycznej partii. Władze zareagowały brutalnie. Przeciwko nieuzbrojonym protestantom wysłano ponad 1,5 tysiąca funkcjonariuszy, wyposażonych w palki i petardy gazowe wspieranych przez pojazdy uzbrojone w armatki wodne. Zastosowano metodę tzw. „ścieżek zdrowia”, które polegały na przepuszczaniu demonstrantów pomiędzy szpalerami zomowców, bijących z całych sił gumowymi pałkami.Zatrzymano i aresztowano ponad 900 osób, które stawały przed sądami i kolegiami.

Wiele z nich skazano nawet na 8-10 lat więzienia bez zawieszenia. Inną karą było pozbawienie pracy i środków do życia. Komunistyczna propaganda nazywała demonstrantów pogardliwie „ warchołami” i „wichrzycielami porządku społecznego”. Represje rozciągnięto także na rodziny protestujących i Kościół.Ksiądz Roman Kotlarz, który błogosławił protestujących radomskich robotników został zamordowany.Wydarzenia Czerwca 1976 roku bezpośrednio spowodowały powstanie KOR i odbudowę więzi pomiędzy atomizowanymi przez komunistów grupami społecznymi. I ta właśnie odrodzona solidarność społeczna, stała się zaczynem do powstania powszechnego ruchu odrzucenia komunistycznej władzy jakim była późniejsza „Solidarność”.

Działania odwetowe komunistycznych władz zostały także skierowane przeciwko samemu miastu Radom, którego rozwój został celowo wstrzymany. Niestety także po 1989 roku nie ukarano winnych za zbrodnie komunistyczne, nie wspierano również słusznie protestujących robotników i nie wstrzymano działań osłabiających Radom. Natomiast jeszcze jeden cios miastu zadał Jerzy Buzek likwidując województwo radomskie. I w ten sposób, ci którzy wnieśli największy wkład w odbudowę wolnego państwa polskiego w nowej Polsce zostali zepchnięci na margines. Niech więc wreszcie ta rocznica nie będzie tylko wyrażeniem po raz kolejny uznania dla uczestników protestów ale także początkiem zmian na lepsze, choćby po to aby Radom przestał kojarzyć się z miastem o najwyższym bezrobociu, a był miejscem w Polsce gdzie są dobre perspektywy do życia.

Zjazd Regionalny Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu w 40 rocznicę wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku składa hołd demonstrantom, ofiarom represji oraz ich rodzinom.Dobrze zasłużyli się Polsce.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4