Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Przejrzyście

13°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 92%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 17 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 21°C 12°C

  • 18 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 20°C 11°C

Radio Plus Radom /RADOM/Plac Jagielloński - podsumowanie konsultacji

Wiadomości z Radomia

Plac Jagielloński - podsumowanie konsultacji

18 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Wymiana nawierzchni, uporządkowanie zieleni oraz utworzenie przejścia dla pieszych między placem, a Galerią Słoneczną - oto jedne z założeń planowanego remontu Placu Jagiellońskiego w Radomiu. "Nie pozwólmy zrobić z Radomia pipidówy", "Nie mamy pomysłu na ten plac, więc najpierw zróbmy to, co najpotrzebniejsze" - można było usłyszeć podczas spotkania podsumowującego konsultacje społeczne.

Koncepcja remontu Placu Jagiellońskiego została opracowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną we współpracy z Wydziałem Inwestycji Urzędu Miejskiego oraz Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji.

Zgodnie z opracowaną koncepcją, planowana jest wymiana nawierzchni, która będzie wykonana z dużych betonowych płyt, a w części placu zostanie ułożona mozaika. Pojawi się też element wodny, w postaci dekoracyjnych kul oraz murki z siedziskami. Planowane jest także uporządkowanie istniejącej zieleni, w tym usunięcie zagrażających bezpieczeństwu, najstarszych drzew, a także nowe nasadzenia.

Podczas spotkania podsumowującego konsultacje społeczne pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przedstawili szczegółowe plany remontu. Dzięki inwestycji Plac Jagielloński ma stać się miejscem przyjaznym wszystkim użytkownikom. Bez problemu mają poruszać się po nim osoby starsze, niepełnosprawne czy kobiety z dziećmi. - Wyremontowana zostanie posadzka, która obecnie jest w katastrofalnym stanie. Dodatkowo plac zostanie przystosowany do organizowania tam imprez masowych. - mówi Michał Niziołek-Belotti:

Zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez Miejską Pracownię Urbanistyczną plac czekają również zmiany pod kątem rozwiązań komunikacyjnych. W planach jest utworzenie czwartego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Struga/Chrobrego. Koncepcja zakłada również poprawę przepustowości całego skrzyżowania. Po remoncie prawy pas ruchu na ulicy Pileckiego służył będzie do jazdy w prawo (w Struga) i prosto (w Chrobrego). Ze środkowego pasa kierowcy pojadą prosto (w Chrobrego) i w lewo (w Struga) natomiast z lewego tylko w lewo (w Struga). Ma to być ułatwienie dla kierowców autobusów, a także prywatnych samochodów. - wyjaśnia Łukasz Mleczkowski:

W planach MPU jest również uporządkowanie zieleni na placu Jagiellońskim. Według koncepcji wycięte mają zostać drzewa chore, zagrażające bezpieczeństwu, a na ich miejsce posadzone mają zostać nowe rośliny. Przy ławkach posadzone mają zostać krzewy, które są zielona przez cały rok. Zaplanowane jest również wsadzenie żywopłotów oraz zieleni wysokiej, która ma zasłaniać widok na skrzyżowanie ulic Struga i Pileckiego. Zaplanowane są również: zadrzewione aleje, a także ogród bylin oraz drzewa przesłaniające Galerię Słoneczną. Punkt ten budził sporo emocji podczas spotkania. - "Nie róbmy z Radomia pipidówy" - apelował do włodarzy Witold Banaszkiewicz podając przykład północnych Włoch, w których kompozycje topoli i żywopłotów są częstym i zachwycającym widokiem. Radomianin zauważył również, że wizualizacja przygotowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną jest "jawną manipulacją": - Na wizualizacji pokazane są drzewa, które dopiero wyrosną. - Można pomyśleć o stopniowej wymianie drzew, a nie o pogromie. - apeluje Witold Banaszkiewicz:

Pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przekonują, że wszystko poparte jest niezbędnymi badaniami stanu drzew. Wycinane będą tylko te drzewa, które chorują lub zagrażają bezpieczeństwu użytkowników placu. W miejsce wyciętych drzew zostaną posadzone nowe rośliny - przystosowane do warunków miejskich i pasujące do koncepcji miejsca. - Klony srebrzyste i topole kanadyjskie, które rosną przy placu są w tej chwili schorowane. - wyjaśnia Mariusz Gunia - główny specjalista w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, ekspert ds ochrony środowiska i przyrody:

O pozostawienie drzew apelowała również pracująca w teatrze Urszula Pokrzewińska, doceniając jednocześnie plan naprawy nawierzchni Placu Jagiellońskiego:

Podczas spotkania konsultacyjnego padało również pytanie o pomnik, który mógłby zająć miejsce rozebranego przed dwudziestu czety laty pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Monument został rozebrany, a w miejscu po nim zostały nierówne płyty chodnikowe, które straszą od 1993 roku. - Może współczesny pomnik, który znajdował się będzie pod ziemią, a widok na niego będziemy mieli z góry? - pytali radomianie. Jednak w ramach remontu nie jest możliwe wykonanie pomnika. Natomiast każdy pomysł można zgłaszać do Urzędu Miejskiego.

Radomianie podczas spotkania postulowali także m.in o wyremontowanie uliczek i uporządkowanie terenu przy Domu Towarowym "Senior", ujednolicenie płyt chodnikowych na placu, montaż efektownych latarni czy utworzenie zbiornika wodnego na potrzeby utrzymania zieleni miejskiej. Jak przekonują pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zgłaszane koncepcje będą rozważane, jednak remont ma być kompromisem posiadanego budżetu i tego, co jest najbardziej konieczne, by przywrócić placowi funkcjonalność. Na remont placu przeznaczone zostanie z budżetu miasta 4 miliony zł. To dziwi m.in Stanisława Staniszewskiego - właściciela Domu Towarowego "Senior":

Prezydent Radomia wyjaśnia jednak, że remont ma przywrócić placowi normalność, a kompleksowa przebudowa Placu Jagiellońskiego zaplanowana zostanie na kolejne lata:

- Od lat nie mamy pomysłu na ten plac. Może potrzebny jest remont, który stworzy bazę do dalszego rozwoju? - pyta Mariusz Antos ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jak zapewniają władze Radomia, miasto jest gotowe do ogłoszenia przetargu i jak najszybszego rozpoczęcia prac remontowych. Według planów Plac Jagielloński ma zostać wyremontowany do wiosny 2018 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
Cuprum Lubin 3 8
ONICO Warszawa 3 7
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2 6
Asseco Resovia Rzeszów 3 6
Trefl Gdańsk 2 5
Espadon Szczecin 3 4
Jastrzębski Węgiel 1 3
GKS Katowice 2 3
Cerrad Czarni Radom 3 3
MKS Będzin 3 3
Łuczniczka Bydgoszcz 3 3
PGE Skra Bełchatów 1 0
BBTS Bielsko-Biała 2 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 2 0
Dafi Społem Kielce 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA