Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /RADOM/Pogotowie ratunkowe powiększy tabor

Wiadomości z Radomia

Pogotowie ratunkowe powiększy tabor

26 kwiecień 2019 / Tekst

Samorząd Mazowsza przekazał 2,5 mln zł na zakup pięciu nowych karetek dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. O pieniądze na finansowe wsparcie zakupu ambulansów wnioskował do samorządu województwa prezydent Radomia. Dziś udało się podpisać umowę w tej sprawie. Dłonie uścisnęli sobie wicemarszałek Rafał Rajkowski i wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.

Pogotowie ratunkowe powiększy tabor
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego z każdym rokiem wyjeżdża do coraz większej liczby zgłoszeń. To oczywiście sprawia, że obciążone wyjazdami ambulanse i sprzęt mocno się zużywają. Dlatego prezydent Radomia wnioskował do samorządu województwa o finansowe wsparcie na nowe ambulanse, a zarząd i radni województwa przekazali z budżetu Mazowsza 2,5 mln zł na zakup pięciu nowych karetek. – Zdrowie i życie ludzkie to priorytet. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania placówek ochrony zdrowia – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski:

Ratownicy medyczni bez sprawnych karetek i specjalistycznego sprzętu mają mniejsze szanse na ocalenie czyjegoś życia. Niestety, samochody i sprzęt, którymi dysponują stacje pogotowia szybko się eksploatują. Dlatego samorząd województwa regularnie przeznacza środki z budżetu Mazowsza na ambulanse dla stacji pogotowia z całego województwa. Tylko od początku tego roku zdecydowano o zakupie 23 karetek z wyposażeniem, które trafią do mazowieckich stacji pogotowia w Warszawie, Ostrołęce, Płocku i Siedlcach. Ich koszt to 11,8 mln zł.

Nowoczesnych ambulansów potrzebuje również radomska stacja pogotowia. Do niedawna obejmowała ona swoim działaniem zarówno sam Radom, jak i powiaty radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, grójecki, przysuski i szydłowiecki. Tylko w zeszłym roku zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały 42 160 zleceń w samym Radomiu i powiecie radomskim, natomiast w całym rejonie operacyjnym były wzywane do ratowania zdrowia i życia 74 177 razy. Z roku na rok liczba wezwań rośnie, a to powoduje intensywną eksploatację karetek i sprzętu.

Zdecydowana większość posiadanych przez radomską stację pogotowia ambulansów to zużyty, obciążony wyjazdami sprzęt z bardzo dużymi rocznymi przebiegami, eksploatowany w bardzo trudnych warunkach. Samorząd Radomia regularnie wspiera stację pogotowia dotując zakup niezbędnych pojazdów i sprzętu. Potrzeby są jednak większe. Stąd prośba władz miasta o dodatkowe wsparcie - mówi dyr. Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski:

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest szybkie dotarcie do osoby potrzebującej pomocy i jak ważna jest szybka reakcja zespołów ratownictwa medycznego. Często minuty, a nawet sekundy decydują o ludzkim życiu. Dlatego też systematycznie przekazujemy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego fundusze na zakup nowych ambulansów. W zeszłym roku tabor naszego pogotowia wzbogacił się o trzy nowe ambulanse wyposażone w nowoczesny sprzęt ratujący życie. Tylko w ciągu jednej doby zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają w samym Radomiu około 100 razy – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. – To pokazuje, jak ważne jest, abyśmy podejmowali odpowiedzialne i ważne decyzje i odnawiali tabor, którym dysponuje radomskie pogotowie. Dlatego też wystąpiliśmy do marszałka z wnioskiem o przyznanie pieniędzy na zakup nowych ambulansów. Cieszymy się, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony:

- Zdrowie i życie ludzkie to priorytet. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania placówek ochrony zdrowia – zarówno naszych, z pieniędzy samorządu, jak i innych w ramach przyznawanych przez nas środków unijnych – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski. – W tym przypadku również zdecydowaliśmy o przekazaniu dotacji z naszego budżetu. Stacja jest instytucją miasta, ale jej działalność dotyczy mieszkańców ogromnej części Mazowsza. A liczy się właśnie bezpieczeństwo.

Radomska stacja pogotowia od 1 kwietnia 2019 r. zgodnie z „Planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego” powiększyła obszar swoich działań – doszły trzy kolejne powiaty: warszawski zachodni, żyrardowski oraz grodziski. To również wpłynęło na decyzją władz województwa.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4