Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Pomnik pomordowanych na Firleju odzyska blask

Wiadomości z Radomia

Pomnik pomordowanych na Firleju odzyska blask

18 lipiec 2019 / Tekst

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pod koniec października pomnik pomordowanych na Firleju zostanie wyremontowany. Miasto na wykonawców czeka do poniedziałku.

Pomnik pomordowanych na Firleju odzyska blask
fot. Radio Plus Radom

Pomnik składa się z pięciu brył oraz trzech krzyży. Na postumencie umieszczone jest godło Polski oraz pamiątkowe napisy. Oto treść jednego: „Pomnik wzniesiony w 1975 r., a przebudowany w 2005 r. jest znakiem miłości Boga do człowieka górującym nad mogiłami, który pozostawiony potomnym, aby czas nie przyćmił pamięci o tej bolesnej historii”. 1 listopada 2005 r. biskup radomski, Zygmunt Zimowski poświęcił pomnik.

W latach 2014–2015 zostało wykonane nowe ogrodzenie oraz nowa tablica informacyjna. Teraz pora na kolejne prace renowacyjne.

Miasto szuka firmy, która zajmie się remontem pomnika. Na oferty w przetargu czeka do poniedziałku, 22 lipca. Do zadań wykonawcy należeć będzie uzupełnienie ubytków betonu bryły pomnika, demontaż i ponowny montaż z uzupełnieniem ubytków elementów kamiennych wyniesienia na którym stoi pomnik, a także demontaż i ponowny montaż elementów schodów terenowych z ułożeniem nowych chodników i renowacją krawężników z piaskowca. Pomnik będzie również wyczyszczony i pokryty powłoką ochronną. Odnowione zostaną tajże tablice pamiątkowe z belki cokołowej pomnika.

Wyłoniona w przetargu firma zaplanowane prace ma wykonać do 23 października i dodatkowo udzielić na ich wykonanie pięciu lat gwarancji.

Remont przeprowadzony zostanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. To druga część projektu. W pierwszej remontowana była kwatera wojenna. Do zadań warszawskiej firmy, która zwyciężyła w przetargu należało m.in. nowe uformowanie mogił, wykonanie nowych kamiennych obrzeży i 103 nowych krzyży z granitu, nowych chodników z kostki betonowej, nawierzchni trawiastej mogił z trawy z rolki, a także systemu automatycznego nawadniania zieleni. Usunięte zostaną też stare krzewy i drzewa, a zwłaszcza stare brzozy stwarzające zagrożenie nie tylko dla nowej infrastruktury, ale również dla grobów sąsiadujących z kwaterą wojenną. Zgodnie z umową prace powinny się zakończyć do 5 września tego roku. W przyszłym roku przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia krzewów i drzew niskopiennych na terenie kwatery.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4