Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 15 listopada - św. Albert Wielki, biskup i doktor Kościoła
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 15 Lis 2018

  Bardzo pochmurno 7°C 3°C

 • 16 Lis 2018

  Bardzo pochmurno 3°C -2°C

Radio Plus Radom /RADOM/Potrzeba nam dobrych autorytetów

Wiadomości z Radomia

Potrzeba nam dobrych autorytetów

21 kwiecień 2017 / Tekst

Czy młodzież ma autorytety? Czy ich słucha? Dziś ponad setka uczniów III LO im. D. Czachowskiego w Radomiu słuchała właśnie o autorytetach.  W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"  odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa  "Autorytet i wychowanie". 

 

 

 

 

 

Referaty na ten temat wygłaszali naukowcy z całej Polski. Spotkanie miało charakter otwarty, dlatego grono odbiorców to nie tylko uczniowie. Oni stanowili jednak najliczniejszą grupę.  Zapytaliśmy ich o autorytety.

Konferencję otworzył ks. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. - Jest problem z autorytetem w dzisiejszym świecie, bo jesteśmy w ponowoczesności i tu każdy autorytet  jest według niektórych punktem słabym. Uderza się w autorytety. W związku z tym zmaganiem młodzi ludzie znajdują się trochę na rozdrożach, bo w każdego się uderza, rodzice nie mają autorytetu, nauczyciele i szkoła również. Dlatego młodzi mogą czuć się zagubieni, a jednak człowiek potrzebuje autorytetu. Człowiek bez autorytetów po prostu pogubi się w życiu - mówił ks. bp Piotr Turzyński. Biskup zaznaczył, że bycie autorytetem nie oznacza nieskazitelności. - Gdybyśmy oczekiwali, że te ludzkie autorytety będą idealne, to byśmy nie mieli w ogóle autorytetów - mówił.

 Tytułowy wykład wygłosił prof. Krzysztof Przybycień z UTH. Jego zdaniem nie można mówić, że młodzież nie ma autorytetów. Ma, ale często inne niż oczekiwane.  - One są, tylko my nieumięjętnie prezentowaliśmy te, które naszym zdaniem byłyby właściwe. Jeżeli nie mamy nic do zaoferowania dzieciakowi, to on znajdzie coś swojego i często pomyli autorytet z idolem - przekonywał prof. Przybycień.

O wychowaniu jako wprowadzaniu w przestrzeń dobra mówił prof. Dariusz Adamczyk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a o etosie prawnika - dr Tomasz Dąbrowski z radomskiego UTH. Dr Iwona Błaszczak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego spojrzała na autorytet jako dialog mistrza i wychowanka. - Stawiam taką tezę, że wysoka inteligencja emocjonalna nauczycieli, te miękkie umiejętności komunikacyjne są kluczem do tego, żeby ten autorytet budować. Wymaga to stworzenia autentycznego klimatu otwarcia się na wychowanka, co też niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo, bo kiedy odkrywamy się przed inną osobą, stajemy się też łatwym celem - mówiła.

Z kolei ks. prof. Adam Maj z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił, dlaczego Jan Paweł II jest wzorem osobowym w procesie wychowania. - Postać Ojca Świętego Jana Pawła II nie starzeje się. Jego osobowość jest doskonała. To synteza wszystkich cech ludzkich, chrześcijańskich. To synteza człowieka dojrzałego wiarą, a jednocześnie bardzo otwartego na zwyczajną ludzką pobożność. Jest to potężna osobowość z racji na swój autentyzm, realizm - powiedział ks. prof. Maj.

Warto nadmienić jeszcze o wpływie autorytetów na zaangażowanie społeczne ludzi. Temat ten podjęła dr Maria Gagacka z UTH.

Konferencję zorganizowały: Zakład Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu oraz III LO im. D. Czachowskiego w Radomiu. Dyrektorka liceum Danuta Sawicka podkreślała, że konferencja jest naukowym zwieńczeniem jubileuszu 110-lecia szkoły.

- Coraz większe zapotrzebowanie jest na konferencje z zakresu wychowania, pokazywanie czym jest autorytet i jakie autorytety występują - dodał Paweł Śwital, członek komitetu organizacyjnego konferencji z  Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych UTH.

Wydarzeniu patronowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Mazowiecki Kurator Oświaty, Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny i Konferencja Episkopatu Polski, a medialnie - Radio Plus Radom.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 15 Lis 2018

  7°C 3°C

 • 16 Lis 2018

  3°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

„Pieśń konfederatów barskich”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 7 20
Cerrad Czarni Radom 7 18
Jastrzębski Węgiel 7 13
Stocznia Szczecin 6 12
ONICO Warszawa 6 12
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 12
PGE Skra Bełchatów 7 12
Indykpol AZS Olsztyn 7 10
Trefl Gdańsk 6 8
GKS Katowice 6 7
Cuprum Lubin 7 6
Chemik, Bygdoszcz 7 5
MKS Będzin 7 4
Asseco Resovia Rzeszów 7 2

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA