Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /RADOM/Powstał Związek Producentów Polskiej Papryki

Wiadomości z Radomia

Powstał Związek Producentów Polskiej Papryki

07 sierpień 2014 / Tekst

Burmistrzowie i wójtowie kilku podradomskich gmin powołali Związek Producentów Polskiej Papryki. I od razu zwrócili się do polskiego rządu o ustalenie rekompensat dla producentów warzyw i owoców za straty poniesione z racji sprzedaży tych produktów "po rażąco niskich cenach na skutek wprowadzonego przez Rosję embarga".

gosc.radom.pl
gosc.radom.pl

Samorządowcy, którzy tworzą Związek piszą w liście do ministra rolnictwa, że ich gminy utrzymują się z uprawy papryki, ogórków, pomidorów, cukinii, kapusty, bakłażana i fasoli szparagowej. Podkreślają, że główną gałęzią produkcji jest papryka, która na terenie gmin zajmuje ok. 1000 hektarów, co daje rocznie ok. 72 tys. ton warzywa. Producenci przypominają, że na przestrzeni ostatnich lat ceny oscylowały w granicach 3 zł za kilogram. - To co się stało dzień po ogłoszeniu wprowadzenia przez Rosję embarga na nasze warzywa i owoce przerosło nasze wyobrażenia. W ciągu dwóch dni cena papryki z 3,5 zł za kg spadła do ceny 1 zł na kilogram. Firmy pośredniczące w sprzedaży warzyw przestały je skupować. Giełdy rolne zostały kompletnie sparaliżowane przez nadmiar towaru. Efekt jest taki, że setki ton papryki, bakłażana i innych warzyw zostały wysypane na pola i na wysypiska - czytamy w liście do ministra Marka Sawickiego.

Samorządowcy są przekonani, że taka sytuacja spowoduje znaczne spowolnienie rozwoju regionu radomskiego, ale przede wszystkim upadek setek gospodarstw. Są zdania, że bez wsparcia rządu nie są w stanie udźwignąć zaistniałej sytuacji, bowiem decyzja o wprowadzeniu embarga jest decyzją polityczną. Dlatego też proszą o interwencję polski rząd, aby uratować jedno z największych zagłębi paprykowych w Europie przed bankructwem.

Pierwsze spotkanie założycielskie odbędzie się w przyszły czwartek z udziałem m.in. wójtów z Radzanowa, Klwowa, Potworowa, Starej Błotnicy, Przytyka oraz burmistrzów z Białobrzegów i Wyśmierzyc.  

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4