Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Praca szuka człowieka?

Wiadomości z Radomia

Praca szuka człowieka?

29 listopad 2018 / Tekst

Poszukujący pracy twierdzą, że 'nie ma pracy dla ludzi z ich wykształceniem'. Pracodawcy natomiast uważają, że 'praca jest, ale nie ma chętnych'. W rzeczywistości prawda leży po środku.

Praca szuka człowieka?
fot. pixabay.com (jarmoluk)

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zarejestrowanych jest prawie 11 tysięcy osób. W powiecie radomskim do PUP zgłosiło się ponad 9 tysięcy bezrobotnych. Do dyspozycji mają ponad 600 miejsc pracy. Wydawać się zatem może, że pracy jest zdecydowanie za mało. Jednak okazuje się, że rynek pracy jest pełen paradoksów. Dla jednych jest praca, ale oni nie chcą jej podjąć. Inni chcieliby pracować, jednak na rynku pracy nie mają szans. Wiele osób decyduje się również na pracę "na czarno", a w "pośredniaku" rejestruje się tylko dla ubezpieczenia. Sytuację przybliża Krzysztof Skomra - pośrednik Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu: 

 Jest również grupa osób, które mają zbyt wysokie wymagania. - Może to wynikać z nieznajomości rynku pracy, ale również dostępność środków, z których taka wybredna osoba może się utrzymać - dodaje Krzysztof Skomra: 

Z drugiej strony są pracodawcy, którzy niejednokrotnie również nie są w porządku. Złe warunki pracy i płacy sprawiają, że pracownicy odchodzą, a ogłoszenie o zatrudnieniu od zaraz wraca na tablicę z ogłoszeniami o pracę: 

Natomiast główną bolączką pracodawców jest brak fachowców. Jeśli ktoś jest dobrze przygotowany i gotowy do podjęcia pracy od zaraz, bez przyuczenia może dyktować warunki dotyczące chociażby wysokości pensji. Jednak trudno o pracownika, który faktycznie jest w stanie przyjść po szkole i zacząć pracę. Potwierdza to Zbigniew Skalik, który od lat prowadzi firmę z branży metalowej:

Zbigniew Skalik przypomina również, że nie warto wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy za granicą, ale inwestować w siebie, w swoje wykształcenie i ciągłe doskonalenie umiejętności. Podkreśla również, że praca w swojej ojczyźnie to patriotyczny obowiązek każdego Polaka. 

Pracodawcy i pośrednicy przedstawiają różne powody bezrobocia. Poszukujący pracy także mają różne poglądy na ten temat. Jedni sądzą, że praca jest, ale nie ma kto pracować. Inni nie szukają, ale chcieliby mieć dobrą pracę: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4