Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Premier Morawiecki wbił pierwszą łopatę na Sadkowie

Wiadomości z Radomia

Premier Morawiecki wbił pierwszą łopatę na Sadkowie

07 maj 2019 / Tekst

Lotnisko Warszawa - Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 - tak brzmi nowa pełna nazwa lotniska na Sadkowie. Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego zainaugurowano budowę nowego lotniska w Radomiu.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Premier Mateusz Morawiecki wbił dzisiaj symboliczną "pierwszą łopatę" pod budowę nowego terminala. - Przełamujemy pewną klątwę, rzuconą przez komunistów na miasto Radom w słynnym 1976 roku. Wtedy, po protestach robotniczych, komuniści wydali niepisany wyrok na Radom. Zablokowane zostały inwestycje drogowe, lotnicze, gospodarcze. Wszystkie, które mogły się przyczynić do rozwoju tego pięknego miasta - mówił szef polskiego rządu:

W rozpoczęciu budowy wziął udział także wicemarszałek senatu Adam Bielan. - Tu na razie jest ściernisko, ale niedługo będzie wielki międzynarodowe lotnisko. Potencjalnie drugie największe lotnisko w Polsce. Jest to historyczna chwila, porównywalna z doprowadzeniem do Radomia kolei żelaznej w XIX wieku. Przypomnę, że podobne lotnisko w Katowicach tworzy dodatkowo 40 tys. miejsc pracy. Liczymy na porównywalne korzyści dla ziemi radomskiej - mówił wicemarszałek Senatu:

W uroczystej inauguracji realizacji inwestycji oprócz premiera uczestniczyli m.in. minister Marek Suski. - To była decyzja trudna, ale i biznesowa. Ekspertyza pokazała, że Radom jest miejscem, gdzie musi powstać lotnisko - mówił szef gabinetu politycznego premiera:

Był też obecny prezes PPL "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski. - Lotnisko będzie protem uzupełniającym dla warszawskiego Chopina. Będzie to pierwszy port w Polsce budowany na 3 mln pasażerów rocznie i projektowany od samego początku jako lotnisko o charakteryste czarterowej:

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild:

W pierwszej fazie radomskie lotnisko będzie mogło wykonywać co najmniej 70 operacji dziennie i będzie funkcjonowało w formule 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Koszty budowy to ok. 425 mln zł. Lotnisko ma zostać oddane do użytku w pod koniec 2020 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4