Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Prezent, który może kosztować życie...

Wiadomości z Radomia

Prezent, który może kosztować życie...

28 marzec 2019 / Tekst

Quady to coraz bardziej popularne środki lokomocji i prezenty komunijne. Jednak zanim zdecydujemy się na taki podarek, musimy dobrze to przemyśleć i zapoznać się z przepisami. 

Prezent, który może kosztować życie...
fot. pixabay.com (rihaij)

Zgodnie z przepisami lekkim quadem kierować może osoba, która ukończyła 14 lat. Jednak to nie jedyne obostrzenie - trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część praktyczna realizowana jest na dwukołowym motorowerze z automatyczną lub manualną skrzynią biegów. Praktyczna część egzaminu również podzielona jest na dwie części - realizowaną na placu manewrowym i w ruchu drogowym. - Egzamin nie jest trudny, ale wymaga przygotowania i nabycia umiejętności niezbędnych do kierowania pojazdem - mówi Andrzej Majewski - egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Radomiu: 

Prawo o ruchu drogowym obowiązuje na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. W innych miejscach można jeździć na niezarejestrowanym quadzie - dodaje Andrzej Majewski podkreślając jednocześnie o warunkach, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Wymagane są odpowiedni kask, kombinezon, buty i rękawice: 

 Nawet jeżeli prawnie wszystko jest uregulowane, to jakość tych produktów pozostawia wiele do życzenia - podkreślają pracownicy jednego z serwisów motocyklowych w Radomiu: 

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak duże zagrożenie mogą nieść za sobą te pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień,umiejętności czy też kasku ochronnego. Takiego zachowania nie można nazwać inaczej jak skrajną nieodpowiedzialnością. Policja przypomina, że aby doszło do tragedii, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że z terenu posesji wyjedzie na drogę publiczną wprost pod samochód. Tragiczne skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Bardzo często ułamek sekundy decyduje o życiu. Oprócz odpowiedzialności prawnej spoczywa na nich również odpowiedzialność moralna - przypomina podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Policji:

 Zamiast quada policja proponuje zakup dobrego i sprawnego roweru: 

Dzieci w wieku komunijnym mają niespełna 10 lat. One powinny uczyć się ruchu drogowego, rodzice powinni zgłosić swoje pociechy do dyrektora szkoły, w celu uzyskania "pierwszego prawa jazdy" - karty rowerowej.  

Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą, ala quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4