Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 13 Gru 2018

  Rain And Snow 0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /RADOM/Przekazanie dokumentów ostatniego dowódcy AK w Zwoleniu

Wiadomości z Radomia

Przekazanie dokumentów ostatniego dowódcy AK w Zwoleniu

01 grudzień 2017 / Tekst

Materiały archiwalne Stanisława Małkiewicza teraz w IPN w Radomiu.

Przekazanie dokumentów ostatniego dowódcy AK w Zwoleniu
za: IPN w Lublinie

W siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Radomiu, odbyła się w czwartek, 30 listopada konferencja prasowa dotycząca przekazania materiałów archiwalnych Stanisława Małkiewicza przez jego córki: Elżbietę Skałę, Ewę Gałązkiewicz, Marię Rzesiowską oraz wnuczkę Emilię Spyrę. W konferencji wzięli też udział dyrektor IPN Oddzał w Lublinie, Maricn Krzysztofik, naczelnik Delegatury IPN w Radomiu, Danuta Pawlik oraz dr Krzysztof Busse (IPN Radom). Konferencję prasową rozpoczął dyrektor lubelskiego IPN, który wyraził wdzięczność za przekazane materiały i zapowiedział możliwość ich historycznego opracowania. - Jesteśmy, jako IPN, bardzo wdzięczni za te dokumenty, które po opracowaniu będą służyć badaczom zajmującym się dziejami Armii Krajowej. To wszystko wpisuje się w projekt Instytutu Pamięci Narodowej Archiwum Pełne Pamięci – mówił Krzysztofik:

Następnie głos zabrał dr Krzysztof Busse, który opowiedział co znajduje się w przekazanym zbiorze i podkreślił wagę materiałów. - Dokumenty pokazują w pełni sylwetkę Stanisława Malkiewicza i okres, w którym przyszło mu żyć. Dokumentował losy swojej rodziny i zwoleńskiej placówki AK. Pisał o swoich poprzednikach, podkomendnych i zwierzchnikach. Druga część to obraz okresu powojennego. W tych materiałach są nie tylko wspomnienia, ale również liczne fotografie. Wspomnień z tamtego okresu, dotyczącego regionu radomskiego jest niewiele, to tym bardziej budzi naszą dużą wdzięczność do córek Małkiewicza, które przekazały materiały - mówił przedstawiciel radomskiego IPN:

W zbiorze znajdują się również dokumenty dotyczące represji niemieckich. W imieniu rodziny Stanisława Małkiewicza wypowiedziała się jego córka Maria Rzesiowska. Podziękowała IPN za przyjęcie materiałów i podkreśliła, że uważa, iż trafiły w dobre ręce. - Ojciec gromadził te materiały latami. Nie byłyśmy w nie wtajemniczane – w ten sposób nas chroniono. Po śmierci taty mama chroniła te dokumenty z podwójną siła. Wciąż pamiętała czasy, gdy cały czas czegoś się obawiała. Początkowo nie wiedziałyśmy co z tymi dokumentami, po które zwracało się wiele osób, zrobić. Uznałyśmy, że IPN to najlepsze miejsce, gdzie mogą trafić - mówiła w imieniu rodziny:

Jak wspomniał dr Busse, pomysł przekazania zbioru Stanisława Małkiewicza do IPN przyszedł po ekspozycji wystawy „Bić się do końca” w jednej ze szkół, w których uczy wnuczka ostatniego dowódcy AK w Zwoleniu. - Gdybyśmy mieli te dokumenty wcześniej nasza wystawa i album byłyby pełniejsze - powiedział badacz. Małkiewicz był ostatnim dowódcą placówki Armii Krajowej w Zwoleniu. Po wojnie, w okresie stalinowskim, został poddany represjom. Wśród przekazanych materiałów znajdują się m.in. fotografie z lat 1934–2006, liczące dwa tomy wspomnienia Stanisława Małkiewicza z lat 1939–1945 oraz z okresu powojennego, a także różnego rodzaju dokumenty, notatki i zapiski dotyczące działalności Armii Krajowej oraz środowisk kombatanckich. Przekazywane materiały to niezwykle różnorodna dokumentacja, przedstawiająca wojenne i powojenne losy żołnierza Armii Krajowej oraz kilkudziesięcioletnią aktywność kombatancką i społeczną. Przekazanie materiałów wpisuje się w program IPN „Archiwum Pełne Pamięci”. (za:  Dawid Florczak, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie)

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 13 Gru 2018

  0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA