Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /RADOM/Przetarg na drogę startową od nowa

Wiadomości z Radomia

Przetarg na drogę startową od nowa

18 luty 2019 / Tekst

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosi w pierwszej połowie marca przetarg na projekt i wydłużenie drogi startowej na radomskim lotnisku. Przypomnijmy, że 31 stycznia unieważniony został przetarg na to zadanie. Jedyna oferta opiewała na 288 mln zł, a "Porty Lotnicze" chciały przeznaczyć na to zadanie 88 mln zł.

Prezes "Portów Lotniczych" Mariusz Szpikowski tłumaczył w Radiu Plus Radom, że cena zaproponowana przez oferenta znacznie odbiega od rzeczywistych kosztów inwestycji. Wyraził też nadziehję, że ta dysproporcja szybko zostanie zniwelowana, zwłaszcza kiedy pojawi się więcej oferentów i będą możliwe negocjacje. Dobrym prognostykiem ma być też kilkaset pytań od przedsiębiorców, ktore pojawiły się w pierwszym przetargu - Przedmiotem przetargu było wydłużenie drogi startowej o 500 metrów, natomiast wymiar tej oferty był większy niż wybudowanie całej drogi startowej od zera. W Katowicach drogę startową wybudowano za ok. 200 mln zł. To nie jest dla nas jednak niczym niezwykłym w postępowaniach, które prowadzimy. Padają wysokie oferty, dlatego źe w drugiej fazie dochodzi do negocjacji tych ofert, kiedy są też dodatkowo doprecyzowane pewne kwestie. Zdarzało nam się i to całkiem niedawno, że wartości takich ofert spadały nawet 15-krotnie. Podejrzewam, że i w tym przypadku tak będzie - powiedział prezes PPL.

Wkrótce ogłoszony zostanie drugi przetarg. "Porty Lotnicze" rozważało dwa warianty: powtórzenie w całości warunków przetargowych z wydłużeniem czasu realizacji inwestycji z 52 do 64 tygodni lub modyfikację. W pierwszym wariancie otwarcie kopert nastąpiłoby 27 lutego. Ostatecznie wybrany został drugi wariant. - Zważywszy na wyniki dokładnej analizy dokonanej przez zamawiającego, opartej w dużej mierze na treści i charakterze zapytań, które wpłynęły w trakcie pierwszego przetargu oraz uwzględniając odpowiedzi na te pytania, a także fakt, że PPL równolegle z postępowaniem na wybór wykonawcy drogi startowej realizował inne prace zdecydowano o wyborze wariantu 2, w którym wyniki tych analiz zostaną odzwierciedlone w postaci wprowadzonych zmian do dokumentacji przetargowej, doprecyzowując zakres robót i zwiększając ryzyko związane z procesem inwestycyjnym. Również w tym wariancie wydłużono czas realizacji inwestycji do 64 tygodni - czytamy w komunikacie spółki.

Dokumentacja przetargowa zostanie uszczegółowiona o doprecyzowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, a także "bardziej dogodne dla potencjalnych wykonawców rozłożenie ryzyk realizacyjnych".

 Nowy harmonogram zakłada podpisanie umowy z wykonawcą na drugą połowę czerwca 2019 roku. Zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nastąpiło w końcu sierpnia 2020 roku. Zdaniem PPL nie opóźni to planowanego na listopad otwarcia lotniska.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4