Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/PSL nie chce CETA. Spotkanie

Wiadomości z Radomia

PSL nie chce CETA. Spotkanie

27 październik 2016 / Tekst

PSL wystosuje prawdopodobnie list protestacyjny do parlamentarzystów w imieniu mieszkańców małych miast i wsi. Chodzi o umowę CETA. Dziś w Radomiu odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie.

O zagrożeniach jakie niesie za sobą podpisanie porozumienia o wolnym handlu UE - Kanada mówił poseł Mirosław Maliszewski. Ludowcy domagają się debaty parlamentarnej o CETA, a następnie głosowaniu nad ratyfikacją w Sejmie. PSL opowiada się oczywiście przeciw takiej ratyfikacji. Mirosław Maliszewski widzi też potrzebę zachęcania innych państw UE do sprzeciwu wobec CETA. - Ta umowa naraża europejskie, w tym polskie, rolnictwo na ogromną nieuczciwą konkurencję ze strony wielkoobszarowego rolnictwa Ameryki Północnej. To oddanie decyzyjności w wielu sprawach kontraktów międzynarodowych sądom arbitrażowym, w której partnerami będą z jednej strony wielkie międzynarodowe konsorcja, a z drugiej strony sąd. Polskie prawo nie będzie miało nic do tego. Będzie to nam narzucane. Po drugie spodziewamy się raczej importu żywności z Kanady niż sprzedaży naszej żywności do Kanady, co oznacza spadek cen. Po trzecie, chyba najistotniejsze dla konsumentów, oznacza to potencjalne ryzyko importu żywności szkodliwej, w tym genetycznie modyfikowanej - argumentował poseł Maliszewski.

- Umowa była negocjowana przez cztery lata. Niewiele osób o tym wiedziało. Temat stał się bardzo gorący dopiero w ostatnich tygodniach - zauważył Waldemar Fortuna z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Podał przykład Walonii, która twardo negocjowała. Zdaniem Waldemara  Fortuny Polska powinna iść tym samym śladem.

- Najgorsze jest to, że nikt umowy nie zna, bo to jest z załącznikami ponad 2 tys. stron. Nikt jej nie przeczytał, być może kilku urzędników unijnych, którzy ją negocjowali, a wszyscy się palą do podpisywania tej umowy. To jest dla mnie dziwne - mówił gospodarz spotkania, prezes PSL w Radomiu Józef Bakuła.

W spotkaniu wzięło kilkadziesiąt osób - członków Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale też osób bezpartyjnych.

Przypomnijmy, że po zgodzie Walonii cała polityczna Unia Europejska opowiada się już za podpisaniem umowy z Kanadą.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4