Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Radni za odbudową Zamku

Wiadomości z Radomia

Radni za odbudową Zamku

01 luty 2018 / Tekst

Radomscy radni poparli inicjatywę odbudowy Zamku Królewskiego. Dom Wielki, czyli pozostałość po Zamku, to obecnie siedziba plebanii parafii farnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Jarosław Kowalik/FB
Jarosław Kowalik/FB

W zrewitalizowanych pomieszczaniach zamku mają się mieścić: Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej na bazie konstytucji Nihil Novi uchwalonej w Radomiu w 1505 roku oraz Muzeum Diecezjalne św. Kazimierza Jagiellończyka.

Sprawą zajmuje się Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. W jego skład wchodzą przedsiębiorcy, artyści, samorządowcy i politycy. Prezes stowarzyszenia Jarosław Kowalik wyjaśnił, że budynek plebanii farnej jest pozostałością po najważniejszym historycznym obiekcie w mieście, czyli Domu Wielkiego Zamku Królewskiego, wzniesionym przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku.

- Przeniesienie własności na rzecz gminy dałoby możliwość rewaloryzacji obiektu, przywrócenia dawnej świetności dominanty Miasta Kazimierzowskiego, wyeksponowania zaznaczenia Radomia na mapie Europy - mówił Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Obiekt jest własnością parafii farnej.

Rewitalizacja zamku ma potrwać ok. 4-5 lat. - Kuria diecezjalna jest przychylna tej inicjatywie. Wspiera nas kilka uczelni naukowych w Polsce. Musimy dokończyć badania archeologiczne, które przeprowadzono kilkanaście lat temu. W zrewitalizowanym zamku ma powstać Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej na bazie konstytucji Nihil Novi uchwalonej w Radomiu w 1505 roku oraz Muzeum Diecezjalne św. Kazimierza Jagiellończyka - mówił społecznik.

Wstępne szacunki rekonstrukcji zamku, budowy dwóch wież i krużganków mówią o kwocie około 4 mln zł. - Natomiast w jakim stylu będzie przeprowadzona rewitalizacja, czy w gotyku czy w stylu renesansowym, na to jeszcze za wcześnie. Tu trzeba pamiętać, że za króla Zygmunta Starego zamki kazimierzowskie były modernizowane, przebudowywane w stylu renesansowym. Tak też było w Radomiu – wyjaśnił Jarosław Kowalik.

Radomski Zamek był niegdyś rezydencją królewską (także siedzibą starostów i miejscem sejmów). Wniesiony został około połowy XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4