Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Tomasz Bednarek
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/"Radom Jagiellonów" - piknik historyczny

Wiadomości z Radomia

"Radom Jagiellonów" - piknik historyczny

12 czerwiec 2019 / Tekst

Warsztaty, wystawy, konkursy, gry i zabawy - moc atrakcji dla małych i dużych przygotowali organizatorzy pikniku historycznego "Radom Jagiellonów". To jedna z imprez organizowana w ramach programu "Radom stolicą kultury Mazowsza 2019".

"Radom Jagiellonów" - piknik historyczny
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Piknik historyczny odbędzie się w najbliższą niedzielę w Rynku oraz na skwerze Unii Wileńsko - Radomskiej. Tu, jak zapowiadają organizatorzy, nie będzie czasu na nudę. dzieci i dorosli będą mogli wziąć udział w wielu warsztatach, grach i zabawach, podziwiać renesansowy taniec dworski i rycerskie pojedynki, a przede wszystkim przekonać się, jak ważnym miastem w historii Polski był Radom, który w czasach Jagiellonów był miejscem doniosłych wydarzeń, często zmieniających nasze dzieje - mówi dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu Sebastian Równy:

Radomski Rynek opanują rycerze - wystąpią Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wiwern z Opola, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba i Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Poza tym, radomianie obejrzą plenerową wystawę "Jagiellonowie w Radomiu", będzie też stoisko wybijania monet i wystawa Oddziału Radomskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pokazy instrumentów oraz prezentacja architektury renesansu na stoisku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Na Rynku będzie też plac dawnych zabaw dla dzieci, na którym prowadzone będą m.in. konkursy, gry lader, wielka jenga i kubb, warsztaty wykonywania koników i mini maszyn oblężniczych, zabawy na strzelnicy łuczniczej - mówi dyr. Domu Kultury Idalin Grzegorz Molenda:

W godz. 14.00–19.30 w obozie dawnych rzemiosł prowadzone będą pokazy i praktyczne zajęcia głównie dla dzieci i młodzieży (warsztaty papieru czerpanego, świecownika, kowala, powroźnika, prząśniczki i wikliniarza). O godz. 14.00 otwarta zostanie wystawa reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego w Kamienicy Starościńskiej przy ul. Grodzkiej. Muzeum im. Jacka Malczewskiego o godz. 16.00 zaprasza na otwarcie wystawy "Skarby i tajemnice Piotrówki". Tego dnia muzeum będzie czynne w godz. 12.00–19.00.

Na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej, w godz. 15.00–19.00 rozbity zostanie obóz z 9 armatami. Będą tu stacjonowały Chorągiew Starosty Radomskiego Mikołaja Gniewosza, Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych i rycerze różnego autoramentu. Głównym wydarzeniem o godz. 14.30 będzie inscenizacja historyczna - Zatwierdzenie aktu Unii Wileńsko–Radomskiej - mówi Jarosław Kowalik z Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu:

W programie także turniej rycerski i pokaz tańca, o godz. 16.00 inscenizacja historyczna - Radomski hołd wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, pomiędzy godz. 16.15 a 16. 45 turniej rycerski i pokaz tańca, o godz. 17.00 – inscenizacja historyczna - Ogłoszenie Konstytucji Nihil Novi, salwy armatnie, rozstrzygniecie konkursu wiedzy historycznej, pomiędzy 18.00 a 18.45 – turniej rycerski oraz o godz. 19.00 – inscenizacja historyczna: "Taniec dworski z udziałem Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.

Organizatorami pikniku są: Dom Kultury Idalin i Urząd Miejski w Radomiu. Partnerami: Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4