Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/Radom na szlaku wojny

Wiadomości z Radomia

Radom na szlaku wojny

10 lipiec 2017 / Tekst

Ponad 200 lat temu, dokładnie w 1809 roku, polscy żołnierze maszerowali z Radomia do Krakowa. Celem było wyzwolenie zachodniej Małopolski z rąk austriackich. Powstała historyczno-edukacyjna inicjatywa uworzenia radomsko-krakowskiego szlaku wojny 1809 roku. Chodzi o upamiętnienie wyzwolenia zachodniej Małopolski w 1809 roku, wojny polsko-austriackiej 1809 roku, Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, Księstwa Warszawskiego, polskich bohaterów narodowych tego czasu z księciem Józefem Poniatowskim i generałami Janem Henrykiem Dąbrowskim, Stanisławem Fiszerem, Michałem Sokolnickim i Amilkarem Kosińskim na czele.

 

 

Radom na szlaku wojny
fot. https://pl.wikipedia.org

Wydarzenia z początków XIX wieku kultywowane są przez pasjonata historii z Kielc Adama W. Goryckiego. Podkreśla on wielkie znaczenie powstania Księstwa Warszawskiego w 1807 roku, nazywając to wydarzenie odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Adam W. Gorycki przypomina też o wojnie z 1809 roku, toczonej przez Księstwo Warszawskie z Cesarstwem Austriackim. - Wojska Polskie wkroczyły do Zachodniej Małopolski, aby wyzwolić ją spod 14-letniej okupacji austriackiej i podczas przemarszu z Radomia, do Krakowa, we dworku we wsi Wilczkowice (gmina Michałowice) stacjonował z 14 na 15 lipca 1809 r. generał Jan Henryk Dąbrowski ze swoją dywizją, która rozłożyła się wzdłuż rzeki Dłubni - mówi Adam W. Gorycki.

7-9 lipca odbyły się uroczystości z okazji 210. rocznicy "odzyskania przez Polskę niepodległości" (sformułowanie Adama W. Goryckiego). Wówczas powstało Księstwo Warszawskie. Obchody religijno-patriotyczne odbyły się w podkrakowskich Michałowicach. Dodatkowo 9 lipca w radomskiej katedrze była sprawowana Msza Św. „dziękczynna za odzyskanie 210 lat temu przez Polskę niepodległości”. Podobnie było w Suchedniowie (kościół pw. św. Andrzeja Apostoła), w Kielcach (katedra), w Wodzisławiu (kościół pw. św. Marcina) i w Miechowie (bazylika Grobu Bożego). Uroczystości odbyły się także w krakowskiej synagodze Remuh. Po uroczystych Mszach Św. w Wodzisławiu i Michałowicach, w których uczestniczyły poczty sztandarowe i zaproszeni goście z sąsiednich miejscowości, odbyły się uroczystości okolicznościowe, podczas których Adam W. Gorycki przypomniał o utworzeniu Księstwa Warszawskiego w 1807 roku, o wojnie polsko-austriackiej w 1809 roku i opowiedział o pomyśle utworzenia „radomsko-krakowskiego szlaku wojny 1809 roku”, a także, bezpłatnie rozdał egzemplarze papierowe 1-go numeru „Gazety Księstwa Warszawskiego”, wydanego w nakładzie 200 egz. papierowych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Michałowickiej.

- Kolejne uroczystości o zasięgu ogólnomałopolskim przewidujemy za 10 lat z okazji 220 rocznicy, natomiast, co roku będą odbywać się tylko w Kielcach, gdyż 8 lipca 1809 r., podczas maszerowania z Radomia do Krakowa, w Kielcach zatrzymał się korpus główny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego z Księciem Wodzem Józefem Poniatowskim i dlatego, w ramach uroczystości lipcowych, które chcemy co roku organizować, dnia 8 lipca będziemy świętować w Kielcach wspomniane wejście Wojsk Polskich, a dnia 9 lipca, również w Kielcach, rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, natomiast, dnia 10 lipca uroczystości wejścia Wojsk Polskich chcielibyśmy organizować w Chęcinach, 11 lipca w Jędrzejowie, 12 lipca w Wodzisławiu, 13 lipca w Książu Wielkim, 14 lipca w Miechowie i Wilczkowicach, a 15 lipca w Prądniku Czerwonym i Krakowie - poinformował nas Adam W. Gorycki.

Adam Gorycki chce utworzyć radomsko-krakowski szlak wojny 1809 roku. W planach jest zaangażowanie mieszkańców, samorządów i organizacji z 12 gmin: od Radomia, przez Kowalę, Szydłowiec, Suchedniów, Kielce, Chęciny, Jędrzejów, Wodzisław, Książ Wielki, Miechów, Michałowice, a na Krakowie skończywszy. Tam właśnie stacjonowała polska armia podczas wojny w 1809 roku. Co ciekawe, wojna ta była jedyną w ciągu 220 lat wojną wygraną przez Polaków, zorganizowanych państwowo. Ideę utworzenia radomsko-krakowskiego szlaku wojny przybliżać ma „Gazeta Księstwa Warszawskiego". Pierwszy numer został już wydany i można go przeczytać w załączniku. Adam W. Gorycki zamierza zwrócić się do instytucji kulturalnych i samorządowych w Radomiu z propozycją, aby zostały nakładcą jednego z kolejnych numerów tego periodyku.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4