Na antenie: HISTORIE, KTÓRE WARTO NUCIĆ
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 16 czerwca - św. Lutgarda, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Radni nie uchwalili budżetu! Kolej na RIO

Wiadomości z Radomia

Radni nie uchwalili budżetu! Kolej na RIO

15 styczeń 2018 / Tekst

Budżet miasta Radomia na 2018 rok ponownie odrzucony. Za głosowało 12 radnych, a 16 było przeciw.

Radni nie uchwalili budżetu! Kolej na RIO
foto:Radio Plus Radom

16 radnych było przeciwko, 12 za. A to oznacza, że Platforma Obywatelska straciła większość w Radzie Miejskiej. Prezydent miasta Radosław Witkowski uważa, że to wina radnych PiS, SLD i byłych radnych z Platformy Obywatelskiej:

Inaczej sprawę komentuje Marek Szary, szef radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. – To prezydent nie chciał tego budżetu, nie zaprosił nas na żadne spotkanie, aby omówić budżet – mówił radny Szary. Nie wykluczył, że klub PiS wystąpi do prezydenta, by raz jeszcze pochylić się nad tym dokumentem:

Przeciwko budżetowi głosowali do niedawna radni z klubu Platformy Obywatelskiej: Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, Dariusz Chłopicki i Marcin Kaca. Ten ostatni stwierdził, że zabrakło w budżecie środków na inwestycje infrastrukturalne na os. Borki:

Zgodnie z prawem budżetem Radomia zajmie się teraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Jak wynika z art. 240 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, w przypadku nieuchwalenia budżetu przez Radę Miejską do dnia 31 stycznia dalsze postępowanie w sprawie należy już do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta zaś, do końca lutego ustali gminie budżet „zastępczy”, który obejmować będzie WYŁĄCZNIE wydatki na obowiązkowe zadania własne gminy oraz zadania zlecone. Przy czym, do dnia ustalenia budżetu przez RIO podstawą gospodarki finansowej gminy i tak będzie projekt uchwały budżetowej, przygotowany przez prezydenta. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że zastępcze ustalenie budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową ma być z jednej strony nadzwyczajnym środkiem umożliwiającym funkcjonowanie gminy, a z drugiej strony stanowi swoistą dolegliwość dla Rady Miejskiej niewywiązującej się ze swych obowiązków.Co za tym idzie, Regionalna Izba Obrachunkowa nie uchwala budżetu, tylko go ustala w zakresie ograniczonym, który nie obejmuje wydatków majątkowych, ponieważ nie są one obowiązkowym zadaniem własnym gminy.To oznacza, że w budżecie zastępczym nie zostaną uwzględnione wydatki na większość zadań inwestycyjnych przewidzianych w programach wieloletnich do realizacji w 2018 roku. Tym samym, nie mają szans na realizację nowe inwestycje, które znalazły się w projekcie nieprzyjętej przez Radę uchwały budżetowej, są ograniczone środki na promocję miasta, organizację wydarzeń kulturalnych, imprez plenerowych, sportowych czy okolicznościowych, których koszt wykracza poza możliwości własne samorządowych instytucji kultury.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4