Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Radomscy posłowie komentują weto prezydenta

Wiadomości z Radomia

Radomscy posłowie komentują weto prezydenta

24 lipiec 2017 / Tekst

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - To jest prerogatywa pana prezydenta i ja z nią nie będę dyskutować - komentuje poseł Anna Kwiecień z PiS.

fot. Krzysztof Sitkowski/Twitter KPRP
fot. Krzysztof Sitkowski/Twitter KPRP

Poseł Anna Kwiecień z PiS mówi, że brała pod uwagę takie rozstrzygnięcie. Ma jednak nadzieję, ze zmiany, które prezydent przygotuje w ciągu dwóch miesięcy zadowolą wszystkich Polaków.

- Prawdę mówiąc rozważałam takie rozstrzygnięcie. To jest prerogatywa pana prezydenta, żeby zawetować ustawy i ja z tą prerogatywą nie będę dyskutować. Natomiast proszę wsłuchać się w to, co powiedział pan prezydent, że daje sobie dwa miesiące, aby przygotować zmiany, bo dostrzega ogromne problemy z wymiarem sprawiedliwości. Po prostu musimy się uzbroić w cierpliwość i za dwa miesiące, mam nadzieję, że wejdą takie zmiany, na które czekają wszyscy Polacy. Wszyscy, niezależnie od tego, czy to jest Prawo i Sprawiedliwość, czy partie opozycyjne, każdy w dyskusji na temat wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim sądownictwa, podkreślał, że musi się dokonać reforma sądownictwa, więc mam nadzieję, że zostaje ona odłożona tylko na dwa miesiące - mówi poseł Anna Kwiecień.

Poseł Leszek Ruszczyk z PO podkreśla, że to dobra decyzja prezydenta, ale liczył na weto w sprawie trzech ustaw, a nie dwóch.

- Uważam, że to bardzo dobra decyzja, choć oczekiwałem, że jeszcze zawetuje ustawę o ustroju sądów powszechnych, bo Polacy nie godzą się na rujnowanie demokracji, wolności i praworzadności. Prezydent wziął pod uwagę głos suwerena i zawetował te dwie ustawy. Mam nadzieję, że dojdzie wniosku w toku pracy, do której zaprosił również opozycję, Myślę, że wszyscy skorzystają z tej propozycji, żeby wypracować najkorzystniejsze prawo. Nikt nie ma wątpliwości, że wymiar sprawiedliwości wymaga reform, ale nie takich - komentuje poseł Leszek Ruszczyk.

Poseł Robert Mordak z ugrupowania Kukiz '15 liczy, że w nowej ustawie obywatele będą mieli większy wpływ na obsadzanie stanowisk w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Poseł Mirosław Maliszewski z PSL podkreśla, że to dobra decyzja prezydenta i może spowodować wzrost poparcia dla niego. - Wygląda na to, że notowania pana prezydenta w kręgach, które do tej pory niekoniecznie z nim sympatyzowały wzrosną. Trudno powiedzieć o tym twardym elektoracie PiS-u, czy ci ludzie nie będą zawiedzeni decyzją - mówi poseł Maliszewski.

Poseł Andrzej Kosztowniak z PiS mówi, że decyzja prezydenta była dla niego zaskoczeniem. Nie obawia się jednak utraty poparcia dla partii.

- Myślę, że żadna partia dzisiaj nie powinna patrzeć kategoriami tylko i wyłącznie słupków, bo jest to element, który doprowadza do samozniszczenia. Trzeba naprawiać Polskę, trzeba naprawiać polskie samorządy, trzeba robić wszystko, żeby nasze państwo było jak najbardziej wydolne - mówi poseł Kosztowniak.

Poseł Kosztowniak dodaje, że decyzja o wecie dwóch ustaw była dla niego zaskoczeniem.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Sejm może odrzucić weto prezydenta w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS większością 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4