Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/Radomska pamięć o tragedii smoleńskiej (relacja)

Wiadomości z Radomia

Radomska pamięć o tragedii smoleńskiej (relacja)

10 kwiecień 2018 / Tekst

Radomianie pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Dziś mija 8 lat od tych tragicznych wydarzeń. W samolocie Tu-154M znajdowało się 96 najważniejszych osób w państwie. Główne obchody zorganizowały władze miasta, wojsko, leśnicy, stowarzyszenia i organizacje kombatanckie.

Radomska pamięć o tragedii smoleńskiej (relacja)
fot. Beata Okulińska / Radio Plus Radom

Główne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy o godz. 12.00 w kościele garnizonowym. Mszy św. przewodniczył ks. płk Marian Kmieciak a homilię wygłosił ks. mjr Kryspin Rak. Zwrócił uwagę na to, że do katastrofy doszło w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, a zarazem w oktawie Wielkanocy. - Ten Boży religijny kontekst wtedy, w godzinę rozpaczy przypomniał, że zmartwychwstały Chrystus tych, którzy zostali wszczepieni w Jego śmierć i zmartwychwstanie wprowadza do wiecznego życia, do chwały zbawionych. Łączy nas powinność pamięci - mówił proboszcz parafii pod wezwaniem św. Stanisława:

W liturgii uczestniczyła rodzina radomianina, porucznika pilota Artura Ziętka. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych - minister Jakub Kowalski, Szef Kancelarii Senatu RP oraz w imieniu władz samorządowych, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu. W imieniu rodziny głos zabrała Renata Wany - siostra kapitana Artura Ziętka. - Pielęgnowanie pamięci jest dla nas bardzo ważne, zwłaszcza w tych trudnych chwilach dochodzenia do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Do tej pory to załoga była obwiniana za spowodowanie katastrofy: 

Po mszy św. uczestnicy obchodów wspólnie z rodziną śp. por. Artura Ziętka, prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Wójcikiem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się przed wejściem do Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego, a także przy pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich.

Pamięć o ofiarach katastrofy, mimo upływu lat, jest wciąż żywa. Radomianie pamiętają i liczą na jak najszybsze wyjaśnienie jej przyczyn:

Podobnego zdania jest też młodzież z radomskich szkół średnich:

Wśród uczestników obchodów byli też i kombatanci. Żołnierze rezerwy: kapitan Jan Rutkowski i porucznik Henryk Prasek doskonale pamiętają tamten dzień i jak podkreślają, mają nadzieję, że poznają prawdziwe przyczyny katastrofy:

Do tej największej w powojennej historii Polski tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. W katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar byli także ludzie związani z regionem radomskim: Paweł Janeczek, pochodzący ze Zwolenia funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu i osobisty ochroniarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz starszy pilot, porucznik Artur Ziętek z Radomia. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4