Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 15 grudnia - bł. Jan Karol Steeb, prezbiter
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 20.92 km/h

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  Pochmurno -1°C -2°C

Radio Plus Radom /RADOM/Radomska pamięć o tragedii smoleńskiej (relacja)

Wiadomości z Radomia

Radomska pamięć o tragedii smoleńskiej (relacja)

10 kwiecień 2018 / Tekst

Radomianie pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Dziś mija 8 lat od tych tragicznych wydarzeń. W samolocie Tu-154M znajdowało się 96 najważniejszych osób w państwie. Główne obchody zorganizowały władze miasta, wojsko, leśnicy, stowarzyszenia i organizacje kombatanckie.

Radomska pamięć o tragedii smoleńskiej (relacja)
fot. Beata Okulińska / Radio Plus Radom

Główne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy o godz. 12.00 w kościele garnizonowym. Mszy św. przewodniczył ks. płk Marian Kmieciak a homilię wygłosił ks. mjr Kryspin Rak. Zwrócił uwagę na to, że do katastrofy doszło w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, a zarazem w oktawie Wielkanocy. - Ten Boży religijny kontekst wtedy, w godzinę rozpaczy przypomniał, że zmartwychwstały Chrystus tych, którzy zostali wszczepieni w Jego śmierć i zmartwychwstanie wprowadza do wiecznego życia, do chwały zbawionych. Łączy nas powinność pamięci - mówił proboszcz parafii pod wezwaniem św. Stanisława:

W liturgii uczestniczyła rodzina radomianina, porucznika pilota Artura Ziętka. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych - minister Jakub Kowalski, Szef Kancelarii Senatu RP oraz w imieniu władz samorządowych, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu. W imieniu rodziny głos zabrała Renata Wany - siostra kapitana Artura Ziętka. - Pielęgnowanie pamięci jest dla nas bardzo ważne, zwłaszcza w tych trudnych chwilach dochodzenia do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Do tej pory to załoga była obwiniana za spowodowanie katastrofy: 

Po mszy św. uczestnicy obchodów wspólnie z rodziną śp. por. Artura Ziętka, prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Wójcikiem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się przed wejściem do Urzędu Miejskiego przy ul. Żeromskiego, a także przy pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich.

Pamięć o ofiarach katastrofy, mimo upływu lat, jest wciąż żywa. Radomianie pamiętają i liczą na jak najszybsze wyjaśnienie jej przyczyn:

Podobnego zdania jest też młodzież z radomskich szkół średnich:

Wśród uczestników obchodów byli też i kombatanci. Żołnierze rezerwy: kapitan Jan Rutkowski i porucznik Henryk Prasek doskonale pamiętają tamten dzień i jak podkreślają, mają nadzieję, że poznają prawdziwe przyczyny katastrofy:

Do tej największej w powojennej historii Polski tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. W katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar byli także ludzie związani z regionem radomskim: Paweł Janeczek, pochodzący ze Zwolenia funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu i osobisty ochroniarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz starszy pilot, porucznik Artur Ziętek z Radomia. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 20.92 km/h

 • 15 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  -1°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA