Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /RADOM/Radomskie lotnisko skazane jest na sukces?

Wiadomości z Radomia

Radomskie lotnisko skazane jest na sukces?

30 kwiecień 2019 / Tekst

Niebawem zostanie wbita pierwsza łopata na lotnisku na Sadkowie. Tym samym rozpoczną się prace budowlane Portu Lotniczego w Radomiu. Przygotowania już ruszyły.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"

Port Lotniczy w Radomiu, który jeszcze nie powstał, już stanowi konkurencję dla innych. Takiego zdania są przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". A jakie będą korzyści z uruchomienia lotniska cywilnego dla radomian? Rozwój usług, turystyki, nowe miejsca pracy. Zresztą tak jak turystyka w Zakopanem służy biznesom zakopiańczyków, tak lotnisko w Radomiu ma służyć ożywieniu przedsiębiorczości w Radomiu. Podobnego zdania są sami radomianie:

O korzyściach dla Radomia w aspekcie budowy Portu Lotniczego mówi Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze":

Oddajmy głos ekspertom. Dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinie transportu i rozwoju regionalnego Instytutu Sobieskiego i członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego uważa, że Radom stanie się dużo bardziej atrakcyjnym miejscem, które przyciągnie nowe inwestycje po wybudowaniu portu lotniczego:

Rozbudowa części lotniczej Portu Radom-Sadków w latach 2019-2020 będzie obejmowała wydłużenie drogi startowej do 2500 metrów, zbudowanie nowej drogi kołowania, stworzenie 11 miejsc postojowych wokół terminala, z uwzględnieniem 2 stanowisk dla statków powietrznych kodu E, zbudowanie stanowiska odladzania dla 2 statków powietrznych kodu C lub 1 kodu E, zbudowanie magazynu urządzeń naziemnych oraz umożliwienie pracy lotniska w systemie 24/7. Ireneusz Kołodziej z firmy ARUP, która opracowała koncepcję rozbudowy lotniska w Radomiu:

Lotnisko w Radomiu musi powstać - przekonuje minister Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dodaje, że lotnisko wspisuje się w rządowe plany lotnicze:

Już wiadomo, że w Radomiu na wysokości ulicy Żeromskiego powstaną nowe perony i przystanek kolejowy. To miejsce najbliżej położone od linii kolejowej do lotniska. Minister Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera:

Zupełną nowością jest zapowiedź budowy nowej linii kolejowej, która połączy Radom z Centralnym Portem Komunikacyjnym w gminie Baranów. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan:

W pierwszej fazie radomskie lotnisko będzie mogło wykonywać co najmniej 70 operacji dziennie i będzie funkcjonowało w formule 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Do 2020 roku w terminalu zostanie wybudowanych 30 stanowisk check-in, 9 punktów kontroli bezpieczeństwa i tyle samo stanowisk odprawy. Będzie też 8 punktów odprawy paszportowej w strefie przylotów i 3 karuzele odbioru bagażu.

W czerwcu planowane jest rozpoczęcie budowy drogi startowej. Prace potrwają do sierpnia 2020 roku. Następnie w planach jest budowa drogi kołowania (od października 2019 do sierpnia 2021), układu drogowego (październik 2019-sierpień 2020), obiektów kubaturowych (wrzesień 2019-październik 2020). Najpóźniej rozpocznie się budowa terminala. Tutaj czasu nie będzie za dużo, bowiem rozpoczęcie prac planowane jest na grudzień 2019 roku. Zakończenie to październik 2020, a więc miesiąc przed rozpoczęciem działalności lotniskowej.

Koszty budowy lotniska w Radomiu to ok. 425 mln zł. Lotnisko ma zostać oddane do użytku w pod koniec 2020 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4