Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /RADOM/RCS: Przepadły publiczne pieniądze? MOSiR odpowiada

Wiadomości z Radomia

RCS: Przepadły publiczne pieniądze? MOSiR odpowiada

29 kwiecień 2019 / Tekst

O około 15 milionach złotych rozbieżności między tym, co opłacone a tym, co wykonane w ramach budowy Radomskiego Centrum Sportu informują parlamentarzyści i radni Prawa i Sprawiedliwości. 

RCS: Przepadły publiczne pieniądze? MOSiR odpowiada
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Jak wynika z raportu przedstawianego przez parlamentarzystów i radnych PiS opłacone zostały już prace, które do tej pory nie zostały wykonane. To m.in. trybuny mobilne, zadaszenie trybun południowej i północnej, wojskowy system drenażu i zraszania, konstrukcje murowane, trybuny. - Tu jest cała długa lista rozbieżności opiewających łącznie na około 15 milionów złotych. Gdzie są te wszystkie elementy, za które miasto zapłaciło, a ich nie ma? - pyta szef szef Gabinetu Politycznego Premiera - minister Marek Suski i dodaje: - Moim zdaniem pan prezydent powinien zdymisjonować pana wiceprezydenta Frysztaka, który naraził miasto i nas - mieszkańców również, na straty:

Poseł Andrzej Kosztowniak zauważa, że w historii radomskiego samorządu nigdy nie było takiej dyskusji, by ktokolwiek stawiał miejskim spółkom zarzut upłynnienie gdzieś 15 mln złotych, zapłacenia za coś, co nie miało miejsca. - To nie są rzeczy, które mogą zanikać w trakcie budowy - zauważył:

Podczas konferencji pojawiła się nie tylko kwestia samej budowy Radomskiego Centrum Sportu, ale również stworzenia pionu odpowiedzialnego za RCS, stworzonego w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji zatrudniającego 11 osób. Jest tam menedżer hali, kierownik, dwóch specjalistów, dwie sprzątaczki i pięciu pracowników zabezpieczenia sportowego. - Co te osoby robią w Centrum, które nie zostało jeszcze oddane do użytku i wiemy, z jakimi problemami się boryka. Czy to nie jest wyciąganie pieniędzy z MOSiR-? - pyta wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz:

W imieniu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrali Kinga Bogusz i Łukasz Podlewski. Jak przypominała Kinga Bogusz, klub radnych PiS od początku marca pokazywał zainteresowanie halą i problemem dotrzymania terminów, od którego może zależeć odebranie dofinansowania z Ministerstwa Sportu. - Nikt nie powiedział o sytuacji, w której miałoby brakować pieniędzy, kolejnym krokiem była sesja nadzwyczajna, na której również nikt nie wspomniał o tego typu problemach. Dopiero pismo firmy Maxto przybliżyło nam temat:

- To jest nie do pomyślenia, że osoba, która wykonuje inwestycję, musi prosić prezydenta o podjęcie działań. W tym momencie planowane na 9 marca ogłoszenie przetargu nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, co stało się z brakującymi pieniędzmi - mówi Łukasz Podlewski: 

Parlamentarzyści i radni Prawa i Sprawiedliwości apelują do prezydenta miasta o wyciągnięcie konkretnych konsekwencji w stosunku do osób, które doprowadziły do problemów z wykonaniem inwestycji oraz o wyjaśnienie rozbieżności.

Publikujemy oświadczenie MOSiR:

Dobiega końca inwentaryzacja hali widowiskowo - sportowej i stadionu piłkarskiego wchodzących w skład Radomskiego Centrum Sportu. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zgodnie z planem 9 maja ogłosi przetarg na dokończenie inwestycji. Jak informuje prezes spółki, Grzegorz Janduła, MOSiR odzyskał już 10,5 milionów złotych w ramach gwarancji.

Odnosząc się do słów posła Marka Suskiego, mówiącego, że MOSiR zapłacił za prace i elementy, które nie zostały wykonane informujemy, że:

- nie jest prawdą, że nie ma trybun mobilnych. Trybuny są zabezpieczone i są w posiadaniu MOSiR-u. 

- nie jest prawdą, że brakuje zadaszenia. Konstrukcja dachu jest wyprodukowana i jest w posiadaniu MOSiR-u

- nie jest prawdą że nie ma systemu drenażu i zraszania – wszystkie te elementy są w posiadaniu MOSiR-u

- Za wszystkie wyżej wymienione elementy MOSiR zapłacił zgodnie z przepisami i zapisami regulującymi stosunki pomiędzy spółką a wykonawcami - zaznacza prezes MOSiR, Grzegorz Janduła.

Nie jest też prawdą, że inwestor zapłacił 15 milionów złotych za elementy i prace budowlane, które nie zostały wykonane. Na wszystko są dokumenty, pod którymi podpisali są również przedstawiciele firmy Maxto, jednego z konsorcjantów.

– Politycy PiS nie pierwszy raz wprowadzają mieszkańców w błąd podając informacje, które nie są prawdziwe. To nie służy całej inwestycji, która jest tak ważna dla Radomia. Wszystkim nam powinno zależeć na dokończeniu budowy Radomskiego Centrum Sportu – mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński, dodając, że liczy na dalszą dobrą współpracę z Ministerstwem Sportu.

Przypominamy, że MOSiR już w styczniu zawiadomił organy ścigania, które badają czy mogło dojść do nieprawidłowości przy budowie i w rozliczaniu prac przez wykonawcę i inspektorów nadzoru. - Jesteśmy zainteresowani wyjaśnieniem wszelkich okoliczności związanych z przestrzeganiem procedur przy realizacji inwestycji – podkreśla prezes MOSiR, Grzegorz Janduła. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4