Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /RADOM/Studenci UTH uroczyście rozpoczęli nowy rok

Wiadomości z Radomia

Studenci UTH uroczyście rozpoczęli nowy rok

12 październik 2017 / Tekst

Ponad 5 tysięcy studentów UTH oficjalnie rozpoczęło dziś rok akademicki. Uroczystość odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Uroczyste "Gaudeamus igitur" usłyszeli dziś studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Mszy świętej na inaugurację roku akademickiego przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W homilii przywołał słowa Jana Pawła II:

- Ojciec Święty swoją myśl skoncentrował wokół takiej prawdy "Uniwersytet w służbie nowego humanizmu". Kultura pozbawiona prawdy nie jest gwarancją wolności - mówił Ojciec Święty, ale raczej zagrożeniem dla niej. Wymogi prawdy i moralności nie poniżają i nie przekreślają naszej wolności, lecz przeciwnie. Pozwalają jej istnieć i uwalniają je od zagrożeń zawartych w niej samej. W pełni zachowuje tu swoją moc napomnienie Chrystusa "prawda was wyzwoli". Szanowni ludzie nauki, starajcie się dążyć do tego, aby uniwersytety stawały się laboratoriami kultury, w których prowadzony będzie konstruktywny dialog między teologią, filozofią, naukami szczegółowymi i całokształtem myśli ludzkiej - mówił biskup Tomasik.

Wysłuchaj całą homilię biskupa Henryka Tomasika na inaugurację roku akademickiego UTH:

W tym roku UTH wybrało około 1600 studentów. Prof. Zbigniew Łukasik, rektor uczelni, nie jest zadowolony z tegorocznego naboru.

Najpopularniejszy w tym roku okazał się kierunek lekarski. Zgodnie z nałożonym przez Ministerstwo Zdrowia limitem, na studia stacjonarne przyjętych zostało 70 osób, a na studia niestacjonarne 30.

Uczelnia nie otworzyła 10 kierunków na pierwszy stopień ze względu na małe zainteresowanie. To: towaroznawstwo, wzornictwo, agrochemia, logistyka, inżynieria odnawialnych źródeł energii, matematyka, malarstwo, mechatronika, filologia polska i filologia germańska.

Studenci UTH mówią, że dobrze im się studiuje w Radomiu, a uczelnia nie ma się czego wstydzić. - Warto jest tutaj studiować, pomimo tego, że niektóre osoby mówią, że nie warto, bo nie ma przyszłości - mówi Bartłomiej.

Gościem specjalnym inauguracji roku akademickiego na UTH był Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W swoim wystąpieniu zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Zbigniew Kotwica. Mówił o "Sztuce medycyny i medycynie w sztuce".

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4