Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 marca - św. Aleksandra, męczennica
Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 20 Mar 2018

    Pochmurno -1°C -8°C

  • 21 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 1°C -6°C

Radio Plus Radom /RADOM/Studenci UTH uroczyście rozpoczęli nowy rok

Wiadomości z Radomia

Studenci UTH uroczyście rozpoczęli nowy rok

12 październik 2017 / Tekst

Ponad 5 tysięcy studentów UTH oficjalnie rozpoczęło dziś rok akademicki. Uroczystość odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Uroczyste "Gaudeamus igitur" usłyszeli dziś studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Mszy świętej na inaugurację roku akademickiego przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W homilii przywołał słowa Jana Pawła II:

- Ojciec Święty swoją myśl skoncentrował wokół takiej prawdy "Uniwersytet w służbie nowego humanizmu". Kultura pozbawiona prawdy nie jest gwarancją wolności - mówił Ojciec Święty, ale raczej zagrożeniem dla niej. Wymogi prawdy i moralności nie poniżają i nie przekreślają naszej wolności, lecz przeciwnie. Pozwalają jej istnieć i uwalniają je od zagrożeń zawartych w niej samej. W pełni zachowuje tu swoją moc napomnienie Chrystusa "prawda was wyzwoli". Szanowni ludzie nauki, starajcie się dążyć do tego, aby uniwersytety stawały się laboratoriami kultury, w których prowadzony będzie konstruktywny dialog między teologią, filozofią, naukami szczegółowymi i całokształtem myśli ludzkiej - mówił biskup Tomasik.

Wysłuchaj całą homilię biskupa Henryka Tomasika na inaugurację roku akademickiego UTH:

W tym roku UTH wybrało około 1600 studentów. Prof. Zbigniew Łukasik, rektor uczelni, nie jest zadowolony z tegorocznego naboru.

Najpopularniejszy w tym roku okazał się kierunek lekarski. Zgodnie z nałożonym przez Ministerstwo Zdrowia limitem, na studia stacjonarne przyjętych zostało 70 osób, a na studia niestacjonarne 30.

Uczelnia nie otworzyła 10 kierunków na pierwszy stopień ze względu na małe zainteresowanie. To: towaroznawstwo, wzornictwo, agrochemia, logistyka, inżynieria odnawialnych źródeł energii, matematyka, malarstwo, mechatronika, filologia polska i filologia germańska.

Studenci UTH mówią, że dobrze im się studiuje w Radomiu, a uczelnia nie ma się czego wstydzić. - Warto jest tutaj studiować, pomimo tego, że niektóre osoby mówią, że nie warto, bo nie ma przyszłości - mówi Bartłomiej.

Gościem specjalnym inauguracji roku akademickiego na UTH był Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W swoim wystąpieniu zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Zbigniew Kotwica. Mówił o "Sztuce medycyny i medycynie w sztuce".

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 22.53 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 26 68
PGE Skra Bełchatów 25 58
Trefl Gdańsk 26 54
ONICO Warszawa 25 51
Asseco Resovia Rzeszów 26 48
Jastrzębski Węgiel 26 48
Indykpol AZS Olsztyn 26 46
Cuprum Lubin 26 38
Cerrad Czarni Radom 26 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 26 29
MKS Będzin 26 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 25 28
BBTS Bielsko-Biała 26 19
Łuczniczka Bydgoszcz 26 16
Dafi Społem Kielce 26 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA