Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Jan Paweł II, papież
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 97%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 22 Paź 2017

    Opady 12°C 7°C

  • 23 Paź 2017

    Opady 9°C 6°C

Radio Plus Radom /RADOM/Studenci UTH uroczyście rozpoczęli nowy rok

Wiadomości z Radomia

Studenci UTH uroczyście rozpoczęli nowy rok

12 październik 2017 / Tekst
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Ponad 5 tysięcy studentów UTH oficjalnie rozpoczęło dziś rok akademicki. Uroczystość odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Uroczyste "Gaudeamus igitur" usłyszeli dziś studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Mszy świętej na inaugurację roku akademickiego przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W homilii przywołał słowa Jana Pawła II:

- Ojciec Święty swoją myśl skoncentrował wokół takiej prawdy "Uniwersytet w służbie nowego humanizmu". Kultura pozbawiona prawdy nie jest gwarancją wolności - mówił Ojciec Święty, ale raczej zagrożeniem dla niej. Wymogi prawdy i moralności nie poniżają i nie przekreślają naszej wolności, lecz przeciwnie. Pozwalają jej istnieć i uwalniają je od zagrożeń zawartych w niej samej. W pełni zachowuje tu swoją moc napomnienie Chrystusa "prawda was wyzwoli". Szanowni ludzie nauki, starajcie się dążyć do tego, aby uniwersytety stawały się laboratoriami kultury, w których prowadzony będzie konstruktywny dialog między teologią, filozofią, naukami szczegółowymi i całokształtem myśli ludzkiej - mówił biskup Tomasik.

Wysłuchaj całą homilię biskupa Henryka Tomasika na inaugurację roku akademickiego UTH:

W tym roku UTH wybrało około 1600 studentów. Prof. Zbigniew Łukasik, rektor uczelni, nie jest zadowolony z tegorocznego naboru.

Najpopularniejszy w tym roku okazał się kierunek lekarski. Zgodnie z nałożonym przez Ministerstwo Zdrowia limitem, na studia stacjonarne przyjętych zostało 70 osób, a na studia niestacjonarne 30.

Uczelnia nie otworzyła 10 kierunków na pierwszy stopień ze względu na małe zainteresowanie. To: towaroznawstwo, wzornictwo, agrochemia, logistyka, inżynieria odnawialnych źródeł energii, matematyka, malarstwo, mechatronika, filologia polska i filologia germańska.

Studenci UTH mówią, że dobrze im się studiuje w Radomiu, a uczelnia nie ma się czego wstydzić. - Warto jest tutaj studiować, pomimo tego, że niektóre osoby mówią, że nie warto, bo nie ma przyszłości - mówi Bartłomiej.

Gościem specjalnym inauguracji roku akademickiego na UTH był Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W swoim wystąpieniu zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Zbigniew Kotwica. Mówił o "Sztuce medycyny i medycynie w sztuce".

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

„Tora Tora Tora”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4 12
Indykpol AZS Olsztyn 4 11
Cuprum Lubin 5 11
GKS Katowice 5 9
Espadon Szczecin 5 9
ONICO Warszawa 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
Jastrzębski Węgiel 4 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
MKS Będzin 5 5
PGE Skra Bełchatów 3 4
Dafi Społem Kielce 5 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA