Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Rośliny chronione przez uczniów sadzone

Wiadomości z Radomia

Rośliny chronione przez uczniów sadzone

14 czerwiec 2017 / Tekst

O roślinach chronionych w ogrodach - nie tylko szkolnych - rozmawiali leśnicy, nauczyciele i miłośnicy przyrody. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się konferencja „Rośliny prawem chronione – poznajmy je bliżej”.

Rośliny chronione przez uczniów sadzone
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Impreza organizowana była wspólnie z radomską Ligą Ochrony Przyrody już po raz siódmy. Mottem tegorocznej konferencji były słowa: "Wszystko co spotkałeś w przyrodzie jest nie tylko piękne - ma także swój użyteczny sens istnienia". Spotkanie było kontynuacją podjętego w ubiegłym roku tematu roślin chronionych - wyjaśnia Piotr Kacprzak - zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Jak się okazuje, w kolejnych rozporządzeniach Ministra Środowiska jest coraz mniej roślin chronionych. Wbrew pozorom jest to powód do radości. - przekonuje Piotr Kacprzak:

Tematem pielęgnacji roślin chronionych w ogródkach przyszkolnych zajęła się Jadwiga Konotopska - emerytowana nauczycielka, pasjonatka ogrodnictwa. Okazuje się, że w ogrodach możemy posiadać rośliny chronione prawem, ważne jednak by pochodziły z legalnego źródła. Wiele z tych roślin obok walorów wizualnych posiada również właściwości lecznicze. - wyjaśnia Jadwiga Konotopska:

Taki może być nasz ogród. Jeśli natomiast będziemy chcieli zobaczyć rośliny z całej Europy możemy wybrać się do Nadleśnictwa Marcule, gdzie od ponad dziesięciu lat czynne jest Arboretum. Miłośników przyrody zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnie do Marcul zaprasza Hubert Ogar - specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Marcule. - W naszym ogrodzie botanicznym występuje ponad 900 gatunków roślin i ich odmian. - zachęca:

Konferencja miała również wymiar edukacyjny. Podczas spotkania w radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych ogłoszone zostały wyniki konkursu „Rośliny prawem chronione – poznajmy je bliżej”. Uczniowie przez ostatnie pół roku opiekowali się otrzymanymi sadzonkami. Zadaniem uczestników konkursu była jak najlepsza pielęgnacja roślin, a także obserwacja ich zmian i wzrostu i odpowiednie udokumentowanie wyników obserwacji. Dzięki temu powstały filmiki, rysunki i dzienniki obserwacji. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, a także przedszkolaki. O ile w przypadku tych najmłodszych miłośników przyrody roślinami opiekowali się głównie nauczyciele, to w przypadku gimnazjalistów to właśnie uczniowie zajmowali się otrzymanymi sadzonkami. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszy był Dawid Chochoł z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Radomiu. Pielęgnacja sasanki była wyzwaniem zarówno dla Dawida, jak i opiekuna Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody "Zielony Liść" - Grzegorza Cywki:

 Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na przyrodę, nauka odpowiedzialności i zaszczepienie w nich pasji do ogrodnictwa. Elżbieta Molenda - prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu - ma nadzieję, że nauka nie pójdzie w las, a uczniowie nadal będą opiekować się roślinami:

 W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Muzeum Wsi Radomskiej, Nadleśnictw Radom, Przysucha i Marcule, nauczyciele oraz członkowie radomskiej Ligi Ochrony Przyrody.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4