Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Ruch spółdzielczy przeżywa renesans

Wiadomości z Radomia

Ruch spółdzielczy przeżywa renesans

12 kwiecień 2019 / Tekst

To w Radomiu powstała pierwsza w Polsce spółdzielnia spożywców "Oszczędność" - w przypadającą w tym roku 150. rocznicę powstania spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich, Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu zorganizował ogolnopolską konferencję naukową "Ku dobru wspólnemu...".

Ruch spółdzielczy przeżywa renesans
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Na spotkanie zorganizowane w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przyjechali prelegenci i spółdzielcy z woj. mazowieckiego, wśród nich prezes Zarządu Południowo - Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku dr Krzysztof Sadurski.

Jedna z pierwszych polskich spółdzielni powstała w Radomiu. Wkrótce zaczęły pojawiać się kolejne. Pierwszym sklepem kolonialnym założonym przez spółdzielnię spożywców "Oszczędność" był sklep spożywczy "Kasia" mieszczący się przy ul. Żeromskiego 4. - Dzisiaj ruch spółdzielczy w Polsce jest na wymarciu, ta forma gospodarowania upada, ale upada tylko w Polsce. Na świecie natomiast świetnie się rozwija - mówi dr Adam Duszyk z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. - U nas, po transoformacji ustrojowej, kiedy wydawałoby się, że ten ruch powinien się rozwijać, przeżywa totalny regres - dodaje doktor:

- Spółdzielczość to bardzo ważny element gospodarki - mówi prezes radomskiego oddziału PSL Józef Bakuła:

W Polsce powstaje coraz więcej spółdzielni rolniczych i socjalnych. - Spółdzielczość jest trzecią drogą między kapitalizmem, czyli gospodarką wolnorynkową, a socjalizmem, czyli gospodarką odgórnie sterowaną. Spółdzielczość jest gospodarką uspołecznioną. To kooperatywa ludzi, w której, w założeniach idealistycznych, nie ma szefa, nie ma dyrektora, są tylko małe komórki, które się łączą, współpracują ze sobą. Ale spółdzielnia jako całość konkuruje na wolnym rynku. Wielu widzi w tym rozwiązaniu przyszłość świata. Gospodarka odgórnie sterowana się nie sprawdziła. Kapitalizm tworzy ogromne nierówności społeczne. Remedium na te kłopoty, z którymi boryka się świat, według niektórych jest właśnie spółdzielczość - mówi dr Duszyk:

Powstała w 1869 roku „Oszczędność” była typową spółdzielnią spożywców. Nawiązywała do pierwszej spółdzielni na świecie w Rochdale, w Anglii, założonej w 1844 roku. Członkowie radomskiej kooperatywy zajmowali się handlem. Prawdziwy boom na spółdzielnie przyszedł w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy w Radomiu powstawały spółdzielnie handlowe, oszczędnościowo-pożyczkowe, budowlano-mieszkaniowe, rolnicze, przemysłowo-handlowe. W 1934 roku w mieście i powiecie funkcjonowało 127 spółdzielni. Obok polskich powstawały żydowskie, istniała także spółdzielnia ewangelicka oraz oczywiście kooperatywy mieszane narodowościowo. Po wybuchu II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa spółdzielczość włączono w system niemieckich organizacji gospodarczych.

Spółdzielczość w Polsce przeżywa renesans. Na rynku pojawia się coraz więcej młodych osób, które jednoczą siły i tworzą nowe kooperatywy:

Przemianom gospodarczym i polityczno-społecznym nie poddał się Bank Spółdzielczy w Jedlińsku. Placówka z powodzeniem działa od 108 lat i doskonale sobie radzi - mówi prezes Zarządu Południowo - Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku dr Krzysztof Sadurski:

Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku jest jednym z najstarszych banków w regionie radomskim. 6  września 2011 roku obchodził stulecie działalności. Jego założycielami byli właściciele okolicznych majątków ziemskich, proboszcz parafii w Jedlińsku, rzemieślnicy i rolnicy. Bank przechodził różne koleje losu, zmieniały się siedziby władze i jego nazwy. Ale cały czas, nawet wśród zawieruch wojennych pierwszej i drugiej wojny światowej nie zaprzestawał działalności.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4