Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /RADOM/Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej

Wiadomości z Radomia

Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej

23 marzec 2019 / Tekst

W Radomiu odbył się Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej. Do Resursy Obywatelskiej na zaproszenie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Zarządu Miejskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu przyjechali samorządowcy z Radomia i regionu radomskiego oraz sympatycy partii, wśród nich Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, europoseł Jarosław Kalinowski i poseł Mirosław Maliszewski. Kongres odbył się pod patronatem marszałka Adama Struzika.

Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Kongres był nie tylko okazją do podsumowań i planów na przyszłość. PSL odniósł się też do oceny aktualnej sytuacji politycznej w kraju, roli Radomia na mapie Mazowsza oraz zdradził nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

- Trzeba przestać patrzeć na Radom przez pryzmat "chciwej baby" - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

- To już jest kompletny dramat. Jesteśmy na marginesie UE, a polski rząd robi wszystko, żeby osłabiać naszą pozycję. My zrobimy wszystko, żeby tę pozycję wzmocnić – mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL i cała Koalicja Europejska będą zabiegać o przywrócenie godnego miejsca Polski w Europie. - Rolą, jaką dla PSL i całej Koalicji Europejskiej widzimy, jest przywrócenie godnego miejsca Polski w Europie. Dzisiaj nie tylko jesteśmy czarną owcą, ale ta czarna owca już siedzi w oślej ławce – podkreślał Kosiniak-Kamysz:

Obecny na Kongresie marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik odniósł się do piątkowej wypowiedzi wicemarszałka Senatu Adama Bielana, który stwierdził, że w związku z opóźnieniami dotyczącymi podziału statystycznego Mazowsza, może mu zabraknąć 3 mld euro. Struzik oświadczył, że chce zdementować nieprawdziwie informacje, które dzień wcześniej przekazał mediom Bielan:

- Senator twierdzi, że jakoby spóźniliśmy się zpodziałem statystycznym Mazowsza, a w związku z tym stracimy około 3 mld euro. To jest nieprawda. Dementuję to. Jeśli pan senator Bielan chce się spotkać w merytorycznej dyskusji w obecności mediów, z przyjemnością to zrobię – oświadczył Struzik. Marszałek podkreślił, że podział statystyczny Mazowsza został dokonany na czas. - Od 1 stycznia 2018 r. mamy już w obrębie makroregionu, którym jest teraz całe województwo mazowieckie, region stołeczny, czyli Warszawę i 9 otaczających powiatów oraz region mazowiecki, czyli pozostałe 32 powiaty – mówił. Dodał, że są to dwa regiony o różnych poziomach rozwoju: stołeczny - lepiej rozwinięty i pozametropolitarny - słabiej rozwinięty. -Ostatni komunikat Eurostatu jest dla obydwu tych regionów. Nie jest prawdą, że jakiekolwiek spóźnienie spowoduje w przyszłości mniejsze pieniądze i dla Polski, i dla Mazowsza - dodał Struzik.

W piątek lider listy Adam Bielan powiedział, że nadchodzące wybory do PE są bardzo ważne nie tylko dla Europy i dla Polski, ale także dla Mazowsza. Odnosząc się do hasła PiS w wyborach do PE "Polska jest sercem Europy", Bielan zaznaczył, że biorąc pod uwagę położenie geograficzne woj. mazowieckiego można powiedzieć, iż to "Mazowsze jest sercem Europy". -Niestety, po roku 2021 grozi nam, że temu sercu zabraknie krwi do przepompowywania. Może nam zabraknąć 3 mld euro – mówił Bielan. Według niego, to konsekwencja tego, że rząd PO-PSL nie doprowadził do wydzielenia statystycznego Warszawy z Mazowsza. - Ze względu na bogatą stolicę, całe Mazowsze może stracić dużą cześć środków pomocowych, a przede wszystkim samorządy woj. mazowieckiego będą się musiały legitymować znacznie wyższym wkładem własnym, bo ponad 70- procentowym – mówił kandydat na europosła. Jednocześnie zapowiedział, że zrobi wszystko, by doprowadzić do końca proces wydzielenia statystycznego Warszawy z Mazowsza.

Kto do Parlamentu Europejskiego?

Szef PSL zdradził też nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Z Warszawy wystartuje Władysław Teofil Bartoszewski. Mazowsze reprezentować będą też europoseł Jarosław Kalinowski i wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska:

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Kalinowski – były wicepremier, wicemarszałek Sejmu i obecny europoseł jest dobrym kandydatem do PE. - To ten, który prawdziwie wynegocjował przystąpienie Polski do UE – mówił o Kalinowskim lider PSL. - Prawdziwy chłop, prawdziwy gospodarz, dobry człowiek, jesteśmy z niego dumni – dodał.

Drugim kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim jest Katarzyna Kalinowska, liderka Nowoczesnej w Radomiu, obecna wiceprezydent miasta:

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza od wyniku wyborów europejskich będzie zależała przyszłość polskiego samorządu, czy znajdą się pieniądze na politykę spójności oraz na wspólną politykę rolną. W ocenie szefa PSL, budżet zaproponowany dzisiaj przez Komisję Europejską, a negocjowany przez polski rząd jest nie do przyjęcia. - Jest dużo niższy od tego, co tego, co my wynegocjowaliśmy (rząd PO-PSL) 25 proc. mniej na politykę spójności, kilkanaście procent mniej na wspólną politykę rolną, nie ma mowy o podwojeniu dopłat, ani o większych pieniądzach dla subregionów czy miast wojewódzkich – wyliczał lider PSL. Dodał, że jego partia będzie zabiegać o to, by te warunki były lepsze i żeby te zadania realizował samorząd.

Ostateczna lista rekomendowanych przez PSL do PE kandydatów odbędzie się za tydzień, podczas Krajowej Konwencji Wyborczej PSL w Warszawie.

Ławeczka Stanisława Mikołajczyka

Podczas Kongresu, ludowcy powołali też Komitet Budowy Pomnika Stanisława Mikołajczyka w Radomiu. Pomnik przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz premiera na uchodźstwie w formie ławeczki ma stanąć przy wejściu do parku Kościuszki naprzeciwko kamienia z tablicą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce

Na czele komitetu budowy pomnika Stanisława Mikołajczyka stanął działacz PSL Krzysztof Ferejnsztajn, były wiceprezydent Radomia.

Medale i odznaczenia

Podczas Samorządowego Kongresu Ziemi Radomskiej ludowcy uhonorowali zasłużonych działaczy PSL. Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis - Dobrze Zasłużonemu Społeczeństwo Radomskie - otrzymał były prezes PSL Stanisław Ośko. Działacz i społecznik otrzymał też Medal Stanisława Mikołajczyka. Ten drugi wręczono także wieloletniemu działaczowi PSL Sławomirowi Słykowi.

Całość uświetnił występ zespołu Lustro.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4