Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 17 listopada - św. Elżbieta Węgierska
Słonecznie

1°C

Radom

Słonecznie

Wilgotność: 68%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 17 Lis 2018

  Słonecznie 2°C -5°C

 • 18 Lis 2018

  Częściowe zachmurzenie 0°C -7°C

Radio Plus Radom /RADOM/Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

Wiadomości z Radomia

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

10 październik 2018 / Tekst

Jeden rok szkolny, wsparcie od nauczycieli oraz radomskich firm, ale przede wszystkim chęci - tego potrzebowali młodzi konstruktorzy z radomskiego "Elektronika" by stworzyć samochód elektryczny zasilany energią słoneczną. Dziś samochód po raz pierwszy wyjechał na ulice Radomia.

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysł na projekt pod nazwą "Uczniowie Elektronika twórcami samochodu elektrycznego zasilanego energią słoneczną" narodził się w głowach uczniów-pasjonatów na początku ubiegłego roku szkolnego. Samochód został wykonany na zasadzie konwersji z samochodu spalinowego. Karoserię i oraz układ jezdny przekazał uczniom opiekun grupy. Pozostałe elementy niezbędne do tego by samochód wyjechał na ulice przekazali sponsorzy - w większości są to firmy patronujące szkole. W projekcie udział wzięło sześcioro uczniów oraz jedna uczennica. Na zaprojektowanie, znalezienie funduszy i wykonanie planu poświęcili trochę ponad rok szkolny. W wakacje trwały jeszcze prace konstrukcyjne i uruchomieniowe natomiast w środę, 10 października miała miejsce uroczysta premiera samochodu.

Natalia Sołecka i Bartłomiej Soból podkreślają, że udział w projekcie to ogromna satysfakcja, ale również zwiększenie szans na rynku pracy:

Opiekunem grupy jest nauczyciel przedmiotów zawodowych w "Elektroniku" - Sławomir Sokołowski, który sam jeździ skonstruowanym przez siebie samochodem:

Samochód na jednym ładowaniu może przejechać może około 30 km, a osiągnąć może nawet 100 km/h. Prawnie, jako pojazd wolnobieżny maksymalnie rozpędzić saię może do 25 km/h. Jednak prędkość i osiągi odchodzą na bok, kiedy mówimy o sukcesie uczniów i jego walorze edukacyjnym, a także motywującym - zauważa Konrad Witkowski - dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu:

Koszt samochodu to około 20 tysięcy. Teraz zaparkował w "Elektroniku", by kolejni uczniowie mogli udoskonalać projekt starszych kolegów.

Całości rozmowy o samochodzie, jego parametrach, trudach, jakie trzeba było podjąć by osiągnąć wymarzony cel, a także o kolejnych pomysłach oraz o tym, czy dziewczyny nadają się do konstruowania tego typu maszyn posłuchać można tutaj:

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Słonecznie

Wilgotność: 68%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 17 Lis 2018

  2°C -5°C

 • 18 Lis 2018

  0°C -7°C

ARTYSTA TYGODNIA

„Pieśń konfederatów barskich”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 7 20
Cerrad Czarni Radom 7 18
Jastrzębski Węgiel 7 13
Stocznia Szczecin 6 12
ONICO Warszawa 6 12
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 12
PGE Skra Bełchatów 7 12
Indykpol AZS Olsztyn 7 10
Trefl Gdańsk 6 8
GKS Katowice 6 7
Cuprum Lubin 7 6
Chemik, Bygdoszcz 7 5
MKS Będzin 7 4
Asseco Resovia Rzeszów 7 2

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA