Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 19 stycznia - św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

Wiadomości z Radomia

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

10 październik 2018 / Tekst

Jeden rok szkolny, wsparcie od nauczycieli oraz radomskich firm, ale przede wszystkim chęci - tego potrzebowali młodzi konstruktorzy z radomskiego "Elektronika" by stworzyć samochód elektryczny zasilany energią słoneczną. Dziś samochód po raz pierwszy wyjechał na ulice Radomia.

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysł na projekt pod nazwą "Uczniowie Elektronika twórcami samochodu elektrycznego zasilanego energią słoneczną" narodził się w głowach uczniów-pasjonatów na początku ubiegłego roku szkolnego. Samochód został wykonany na zasadzie konwersji z samochodu spalinowego. Karoserię i oraz układ jezdny przekazał uczniom opiekun grupy. Pozostałe elementy niezbędne do tego by samochód wyjechał na ulice przekazali sponsorzy - w większości są to firmy patronujące szkole. W projekcie udział wzięło sześcioro uczniów oraz jedna uczennica. Na zaprojektowanie, znalezienie funduszy i wykonanie planu poświęcili trochę ponad rok szkolny. W wakacje trwały jeszcze prace konstrukcyjne i uruchomieniowe natomiast w środę, 10 października miała miejsce uroczysta premiera samochodu.

Natalia Sołecka i Bartłomiej Soból podkreślają, że udział w projekcie to ogromna satysfakcja, ale również zwiększenie szans na rynku pracy:

Opiekunem grupy jest nauczyciel przedmiotów zawodowych w "Elektroniku" - Sławomir Sokołowski, który sam jeździ skonstruowanym przez siebie samochodem:

Samochód na jednym ładowaniu może przejechać może około 30 km, a osiągnąć może nawet 100 km/h. Prawnie, jako pojazd wolnobieżny maksymalnie rozpędzić saię może do 25 km/h. Jednak prędkość i osiągi odchodzą na bok, kiedy mówimy o sukcesie uczniów i jego walorze edukacyjnym, a także motywującym - zauważa Konrad Witkowski - dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu:

Koszt samochodu to około 20 tysięcy. Teraz zaparkował w "Elektroniku", by kolejni uczniowie mogli udoskonalać projekt starszych kolegów.

Całości rozmowy o samochodzie, jego parametrach, trudach, jakie trzeba było podjąć by osiągnąć wymarzony cel, a także o kolejnych pomysłach oraz o tym, czy dziewczyny nadają się do konstruowania tego typu maszyn posłuchać można tutaj:

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4