Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 24 kwietnia - św. Jerzy, męczennik
Radio Plus Radom /RADOM/Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

Wiadomości z Radomia

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

10 październik 2018 / Tekst

Jeden rok szkolny, wsparcie od nauczycieli oraz radomskich firm, ale przede wszystkim chęci - tego potrzebowali młodzi konstruktorzy z radomskiego "Elektronika" by stworzyć samochód elektryczny zasilany energią słoneczną. Dziś samochód po raz pierwszy wyjechał na ulice Radomia.

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysł na projekt pod nazwą "Uczniowie Elektronika twórcami samochodu elektrycznego zasilanego energią słoneczną" narodził się w głowach uczniów-pasjonatów na początku ubiegłego roku szkolnego. Samochód został wykonany na zasadzie konwersji z samochodu spalinowego. Karoserię i oraz układ jezdny przekazał uczniom opiekun grupy. Pozostałe elementy niezbędne do tego by samochód wyjechał na ulice przekazali sponsorzy - w większości są to firmy patronujące szkole. W projekcie udział wzięło sześcioro uczniów oraz jedna uczennica. Na zaprojektowanie, znalezienie funduszy i wykonanie planu poświęcili trochę ponad rok szkolny. W wakacje trwały jeszcze prace konstrukcyjne i uruchomieniowe natomiast w środę, 10 października miała miejsce uroczysta premiera samochodu.

Natalia Sołecka i Bartłomiej Soból podkreślają, że udział w projekcie to ogromna satysfakcja, ale również zwiększenie szans na rynku pracy:

Opiekunem grupy jest nauczyciel przedmiotów zawodowych w "Elektroniku" - Sławomir Sokołowski, który sam jeździ skonstruowanym przez siebie samochodem:

Samochód na jednym ładowaniu może przejechać może około 30 km, a osiągnąć może nawet 100 km/h. Prawnie, jako pojazd wolnobieżny maksymalnie rozpędzić saię może do 25 km/h. Jednak prędkość i osiągi odchodzą na bok, kiedy mówimy o sukcesie uczniów i jego walorze edukacyjnym, a także motywującym - zauważa Konrad Witkowski - dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu:

Koszt samochodu to około 20 tysięcy. Teraz zaparkował w "Elektroniku", by kolejni uczniowie mogli udoskonalać projekt starszych kolegów.

Całości rozmowy o samochodzie, jego parametrach, trudach, jakie trzeba było podjąć by osiągnąć wymarzony cel, a także o kolejnych pomysłach oraz o tym, czy dziewczyny nadają się do konstruowania tego typu maszyn posłuchać można tutaj:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Fields of Gold

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4