Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Pogodnie

16°C

Radom

Pogodnie

Wilgotność: 85%

Wiatr: 17.70 km/h

 • 21 Lip 2018

  Częściowe zachmurzenie 25°C 15°C

 • 22 Lip 2018

  Częściowe zachmurzenie 26°C 15°C

Radio Plus Radom /RADOM/Spotkanie z autorką książki o proteście na Wybrzeżu

Wiadomości z Radomia

Spotkanie z autorką książki o proteście na Wybrzeżu

26 listopad 2016 / Tekst

W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie Młodzieżowego Klubu Historycznego w VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu z Anną Machcewicz, autorką książki „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980” nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2016.

Spotkanie z autorką książki o proteście na Wybrzeżu
fot. ipn

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 28 listopada o godz. 11 w VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W rozmowie z Anną Machcewicz i Elżbietą Moczarską, córką patrona Nagrody udział wezmą uczniowie, w tym członkowie działającego przy szkole Młodzieżowego Klubu Historycznego im. Kazimierza Moczarskiego. Opiekunem Klubu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w VI LO w Radomiu jest dr Adam Duszyk, nauczyciel historii.

Historia opisana w książce Anny Machcewicz ma za zadanie ukazać nam nie tylko walkę robotników o chleb, ale przede wszystkim mamy dostrzec prostych, sumiennych i gotowych do podejmowania wyzwań ludzi, którzy walczą o swoją godność, dobre mienie i honor - pisze w recenzji Klaudia Piasek, uczennica VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Podczas spotkania uczniowie będą mogli zapytać autorkę o jej warsztat pracy, poszczególne etapy zbierania i systematyzowania źródeł, a także sam proces twórczy. Będzie to również doskonała okazja do wyrażenia przez młodzież opinii o książce, a także pogłębionej rozmowy na temat wydarzeń rozgrywających się podczas Wielkiego Strajku w sierpniu 1980 roku.

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego rozpoczęły swoją działalność w nowym roku szkolnym 2016/2017 w 8 szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce: w Policach, Poznaniu, Radomiu, Suwałkach, Strzelinie, Warszawie, Zawadzkiem. Są to szkolne grupy dyskusyjne, działające pod opieką nauczyciela szkoły, których zadaniem jest poznanie najnowszych tytułów literatury historycznej dotyczącej historii Polski po 1918 r. oraz przyznanie nagrody dla najlepszej książki w ocenie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, członków Klubów.

Projekt powołania Klubów powiązany jest z VIII edycją konkursu o Nagrodę Historyczną im.  Kazimierza Moczarskiego, w ramach którego jury konkursu wybrało - z wydanych w Polsce w 2015 roku - 10 najbardziej wartościowych publikacji historycznych najlepszych autorów książek dotyczących historii Polski po 1918 r. do współczesności.

Fundacja im. Zofii i Kazimierza zapewnia każdemu Klubowi komplet dziesięciu książek nominowanych do nagrody, dzięki czemu uczniowie mogą się zapoznać ze wszystkimi pozycjami, a także mieć do nich ciągły dostęp w trakcie pisania tekstów recenzenckich. W dniach 2-3 grudnia br. w Warszawie odbędzie się spotkanie wyjazdowe przedstawicieli wszystkich klubów (ok. 60 osób), na którym młodzież wyłoni najlepszą jej zdaniem książkę historyczną wybraną spośród 10 nominacji. Spotkanie będzie miało charakter edukacyjno-warsztatowy, odbędzie się w Domu Spotkań z  Historią w Warszawie, partnera edukacyjnego projektu, z udziałem uznanych historyków i dziennikarzy.

Doroczny Konkurs o Nagrodę Historyczną im. K. Moczarskiego jest jednym z najbardziej prestiżowych na polskim rynku wydawniczym oraz ważnym elementem edukacji historycznej. O jego randze stanowią laureaci ubiegłych lat, jury konkursu, któremu przewodniczy prof. dr hab. Henryk Samsonowicz oraz historia patrona Nagrody - Kazimierza Moczarskiego, autora "Rozmów z katem”. Wśród laureatów są m. in.: Alexandra Richie „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”(2015), Karol Modzelewski "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" (2014), Marcin Zaremba „Wielka trwoga. Polska 1944-1947” (2013), Timothy Snyder „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (2012).

Ogłoszenie werdyktu jury Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz werdyktu Młodzieżowych Klubów Historycznych nastąpi podczas uroczystości wręczenia nagród 9 grudnia 2016 roku w Warszawie. Zwycięzca konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego otrzyma nagrodę finansową, której fundatorem jest Narodowe Centrum Kultury oraz statuetkę „Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego, będącą repliką temperówki Kazimierza Moczarskiego. Wręczana w tym roku po raz pierwszy Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego to pasujący do temperówki „Ołówek”, autorstwa - jak i “Temperówka” - Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

16°C

Radom

Pogodnie

Wilgotność: 85%

Wiatr: 17.70 km/h

 • 21 Lip 2018

  25°C 15°C

 • 22 Lip 2018

  26°C 15°C

ARTYSTA TYGODNIA

You Bring On The Sun

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4