Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /RADOM/Sprawa Radpecu na nadzwyczajnej sesji

Wiadomości z Radomia

Sprawa Radpecu na nadzwyczajnej sesji

05 lipiec 2018 / Tekst

W czwartek, 5 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Posiedzenie poświęcone było spółce Radpec.

Sprawa Radpecu na nadzwyczajnej sesji
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Podczas posiedzenia przedstawione zostały informacje o założeniach i celach polityki energetycznej dla Radomia w latach 2018 – 2025. Przedstawione były również informacje dotyczące działań związanych z realizacją programu inwestycyjnego „Radpec 2023+” oraz zakresu, kosztów i zasadności prowadzenia przez spółkę „Radpec” SA kampanii „Bezpieczne ciepło Radom 2023+”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka do początku 2023 roku musi zostać zmodernizowana. Radpec przyjął program inwestycyjny realizowany w dwóch dużych zadaniach. Pierwsze z nich to budowa nowego źródła kogeneracyjnego. Nowe źródło zastąpi trzy kotły, natomiast pozostałych siedem będzie funkcjonowało w dalszym ciągu. Wdrażane zmiany mają przynieść spółce wiele korzyści. - Będziemy dominującym podmiotem jeżeli chodzi o sprzedaż ciepła w mieście oraz zabezpieczenie, żeby do sieci przyłączały się odnawialne źródła energii. - wyjaśnia Zbigniew Słowiński - wiceprezes zarządu spółki Radpec:

 

Spółka założyła, że podstawowym źródłem finansowania inwestycji będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Radpec będzie startował w dwóch konkursach. Jeżeli projekt zostanie oceniony pozytywnie, spółka będzie mogła uzyskać 85 procent w formie pożyczek, natomiast w drugim konkursie - 75 procent. Brakujące pieniądze pozyskiwane będą z banków komercyjnych. - W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć na jakich dokładnie warunkach, jakie będzie zabezpieczenie i oprocentowanie. Te rzeczy będą ustalane w trakcie negocjacji. - wyjaśnia wiceprezes Słowiński:

 

Całkowity szacunkowy koszt inwestycji to ponad 500 milionów złotych. - To koszty szacunkowe, nie założyliśmy żadnych dodatkowych preferencji, z których moglibyśmy skorzystać. Są możliwości, ale ich wykorzystanie zależy od sytuacji. - dodaje Zbigniew Słowiński:

 

Sesja była długa i burzliwa. Radni podczas omawiania każdego z punktów chętnie zgłaszali się do głosu. Zdarzało się także, że po swojej wypowiedzi przestawali słuchać, prowadzili rozmowy, a nawet wychodzili z sali. Sensu zwoływania nadzwyczajnej sesji nie widział radny PO Wiesław Wędzonka. - Nie ma żadnego celu tej sesji - oprócz jednego: zdyskredytowania zarządu spółki i uwypuklenia kłopotów prezesa spółki. - powiedział radny Wędzonka:

 

- Nie ma potrzeby, żeby radny Wędzonka siedział na tej sesji. - kontruje radny PiS Marek Szary i wyjaśnia: - Zaszła bardzo ważna okoliczność, a reakcja prezydenta jest zerowa:

 

Zdaniem radnych PiS najlepszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie bądź odwołania prezesa do momentu wyjaśnienia sprawy.

Przypomnijmy, temat Radpecu był podejmowany przez radnych podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. Dowiedzieli się, że mimo ostatnich wydarzeń spółka funkcjonuje jak dotychczas. Pisaliśmy o tym tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4