Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 21 maja - św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Radio Plus Radom /RADOM/Sprawne światła mogą uratować życie

Wiadomości z Radomia

Sprawne światła mogą uratować życie

22 listopad 2018 / Tekst

Można bezpłatnie sprawdzić i wyregulować światła w swoim samochodzie. Mazowiecka drogówka prowadzi akcję "Twoje Światła - Twoje Bezpieczeństwo".

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Sprawne i prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę lub pieszego. Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

- Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada dużo szybciej. Pamiętajmy, że jeżeli pojawiło się uszkodzenie, wymieńmy żarówki. Przygotujmy się wcześniej do okresu jesienno-zimowego - mówi podinsp. Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki.

Akcja to jednak nie tylko częste kontrole. 24.11, 01.12, 08.12 oraz 15.12 można bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w samochodach. W Radomiu w stacji przy ul. Giserskiej 20 oraz w Jastrzębi.

- Warto do takiej stacji się udać, wszystko wyregulować. Tam, gdzie coś się spaliło, można wymieni - zachęca Stanisław Popiel.

Sprawdzenie świateł w samochodzie podczas kontroli drogowej to kwestia minuty lub dwóch.

Kierowcy zgodnie podkreślają, że sprawne oświetlenie w samochodzie to podstawa. Szczególnie, kiedy dni są krótkie.

 

Jak prawidłowo ustawić światła w pojeździe:

1) Usuń niepotrzebne, ciężkie przedmioty z bagażnika samochodu. Jeśli pojazd wyposażony jest w regulację wysokości świateł ustaw pokrętło w położeniu ”0”. Sprawdź również czy ciśnienie we wszystkich oponach jest prawidłowe.

2) Zaparkuj samochód ok 5 - 6 metrów od ściany lub drzwi. Próbę najlepiej przeprowadzić po zmroku. Przód samochodu powinien być skierowany na ścianę. Upewnij się, że podłoże jest równe. Najlepszy będzie betonowy parking lub podjazd. Włącz światła mijania. Nie włączaj świateł drogowych. Jeśli żarówki są prawidłowo zamontowane, wiązka światła powinna dawać widoczną granicę „światło-cienia” w poziomie. Zaznacz na ścianie taśmą punkty świetlne reflektorów liniami pionowymi i poziomymi.

3) Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy obydwa punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie są użyj taśmy, aby dokonać pomiaru a następnie wyznacz taśmą jednakową wysokość. Linia pozioma nie powinna znajdować się wyżej niż 1 metr od ziemi. Punkty świetlne powinny znajdować się w połowie wysokości między środkiem reflektora a zderzakiem. Powinny również mieścić się w osi auta.

4) Zaznacz miejsca w których powinny znaleźć się punkty świetlne reflektorów. Wyłącz światła mijania. Usuń pierścień wokół reflektorów i zlokalizuj śruby regulacyjne. Znajdują się one zwykle obok reflektorów. Powinna być jedna śruba w górnej części reflektora do ustawień w pionie i druga znajdująca się obok reflektora do ustawień światła w poziomie.

5) Użyj wkrętaka do ustawienia śrub. Górną śrubę skręć zgodnie ze wskazówkami zegara aby podwyższyć wysokość świateł, lub przeciwnie do wskazówek zegara, aby je obniżyć. Przekręć boczne śruby, aby reflektor przesunąć w prawo lub lewo. Po ustawieniu śrub włącz światła mijania, aby sprawdzić, czy są ustawione poniżej linii taśmy naklejonej na ścianie. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziesz oślepiać kierowców jadących z przeciwka.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4