Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 12 grudnia - Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe
Bardzo pochmurno

0°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 12 Gru 2018

  Opady śniegu 1°C -2°C

 • 13 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -1°C

Radio Plus Radom /RADOM/Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

17 lipiec 2018 / Tekst

Rzecznik prasowy Wód Polskich wydał oświadczenie dotyczące informacji w mediach o nowej taryfie za wodę i ścieki w Radomiu.

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu
fot. pixabay.com (TanteTati)

Oto całość oświadczenia rzecznika Sergiusza Kieruzela:

"Informacja prasowa dotycząca nieprawdziwych informacji nt. stawek taryfowych opłat za wodę i ścieki w Radomiu.

Wody Polskie regulują, a nie ustalają stawki. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy tych usług.

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w ostatnim czasie w Radomiu, w tym wypowiedziami p. Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia z dnia  17 lipca 2018 r., informujemy, że:

Taryfy opłat za wodę i ścieki ustalane są przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne i przedkładane do zatwierdzenia do Wód Polskich. Wody Polskie tylko sprawdzają zasadność wskazanych przez przedsiębiorstwo stawek.

Nie ma powodów, by ze względu na reformę w gospodarce wodnej powoływać się na wzrost opłat za pobór wody w gospodarstwach domowych i za odprowadzanie ścieków. W art. 588 ustawy Prawo wodne, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, wprost wskazano, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017 r. poz. 328 i 1566), określonych na rok 2018 oraz rok 2019. Stawki opłat, m.in. za pobór wód, które mogą przekładać się na ustalane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ceny za wodę dostarczaną mieszkańcom, mocą ustawy nie mogą ulec zmianie do końca 2019 r.

Zmiana przepisów dotycząca zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez Wódy Polskie ma przeciwdziałać sytuacjom nieprawidłowości w ustalaniu przez gminy cen za wodę przeznaczoną do spożycia. Wielokrotnie informował o tym NIK, m.in. w raporcie z 2016 r.

          Przedsiębiorstwu i władzom samorządowym przysługuje prawo do odwołania się od każdej decyzji wydanej przez Wody Polskie. Prezydent miasta ma prawo odwołać się od decyzji Wód Polskich, jeżeli nie zgadzałby się na stawki ustalone przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. W przypadku taryf dla miasta Radomia prezydent nie wniósł odwołania.

          Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne może złożyć wniosek o wygaszenie zatwierdzonej taryfy i ustanowienie nowej taryfy przed terminem ustalonym we wniosku poprzednim. Zgodnie z art. 24 ust 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Rada gminy może także podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.

Wody Polskie stoją na straży rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, tak by mieszkańcy nie ponosili nieuzasadnionych opłat. Jednocześnie Wody Polskie weryfikują finansowe podstawy funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za usługi wodno-kanalizacyjne."

Przypomnijmy, w Radomiu ceny wody i ścieków wzrosły w Radomiu 5 lipca tego roku. Więcej piszemy tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

0°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 12 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 13 Gru 2018

  0°C -1°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA