Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

17 lipiec 2018 / Tekst

Rzecznik prasowy Wód Polskich wydał oświadczenie dotyczące informacji w mediach o nowej taryfie za wodę i ścieki w Radomiu.

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu
fot. pixabay.com (TanteTati)

Oto całość oświadczenia rzecznika Sergiusza Kieruzela:

"Informacja prasowa dotycząca nieprawdziwych informacji nt. stawek taryfowych opłat za wodę i ścieki w Radomiu.

Wody Polskie regulują, a nie ustalają stawki. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy tych usług.

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w ostatnim czasie w Radomiu, w tym wypowiedziami p. Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia z dnia  17 lipca 2018 r., informujemy, że:

Taryfy opłat za wodę i ścieki ustalane są przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne i przedkładane do zatwierdzenia do Wód Polskich. Wody Polskie tylko sprawdzają zasadność wskazanych przez przedsiębiorstwo stawek.

Nie ma powodów, by ze względu na reformę w gospodarce wodnej powoływać się na wzrost opłat za pobór wody w gospodarstwach domowych i za odprowadzanie ścieków. W art. 588 ustawy Prawo wodne, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, wprost wskazano, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017 r. poz. 328 i 1566), określonych na rok 2018 oraz rok 2019. Stawki opłat, m.in. za pobór wód, które mogą przekładać się na ustalane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ceny za wodę dostarczaną mieszkańcom, mocą ustawy nie mogą ulec zmianie do końca 2019 r.

Zmiana przepisów dotycząca zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez Wódy Polskie ma przeciwdziałać sytuacjom nieprawidłowości w ustalaniu przez gminy cen za wodę przeznaczoną do spożycia. Wielokrotnie informował o tym NIK, m.in. w raporcie z 2016 r.

          Przedsiębiorstwu i władzom samorządowym przysługuje prawo do odwołania się od każdej decyzji wydanej przez Wody Polskie. Prezydent miasta ma prawo odwołać się od decyzji Wód Polskich, jeżeli nie zgadzałby się na stawki ustalone przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. W przypadku taryf dla miasta Radomia prezydent nie wniósł odwołania.

          Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne może złożyć wniosek o wygaszenie zatwierdzonej taryfy i ustanowienie nowej taryfy przed terminem ustalonym we wniosku poprzednim. Zgodnie z art. 24 ust 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Rada gminy może także podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.

Wody Polskie stoją na straży rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, tak by mieszkańcy nie ponosili nieuzasadnionych opłat. Jednocześnie Wody Polskie weryfikują finansowe podstawy funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za usługi wodno-kanalizacyjne."

Przypomnijmy, w Radomiu ceny wody i ścieków wzrosły w Radomiu 5 lipca tego roku. Więcej piszemy tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4