Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

17 lipiec 2018 / Tekst

Rzecznik prasowy Wód Polskich wydał oświadczenie dotyczące informacji w mediach o nowej taryfie za wodę i ścieki w Radomiu.

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu
fot. pixabay.com (TanteTati)

Oto całość oświadczenia rzecznika Sergiusza Kieruzela:

"Informacja prasowa dotycząca nieprawdziwych informacji nt. stawek taryfowych opłat za wodę i ścieki w Radomiu.

Wody Polskie regulują, a nie ustalają stawki. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy tych usług.

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w ostatnim czasie w Radomiu, w tym wypowiedziami p. Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia z dnia  17 lipca 2018 r., informujemy, że:

Taryfy opłat za wodę i ścieki ustalane są przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne i przedkładane do zatwierdzenia do Wód Polskich. Wody Polskie tylko sprawdzają zasadność wskazanych przez przedsiębiorstwo stawek.

Nie ma powodów, by ze względu na reformę w gospodarce wodnej powoływać się na wzrost opłat za pobór wody w gospodarstwach domowych i za odprowadzanie ścieków. W art. 588 ustawy Prawo wodne, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, wprost wskazano, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017 r. poz. 328 i 1566), określonych na rok 2018 oraz rok 2019. Stawki opłat, m.in. za pobór wód, które mogą przekładać się na ustalane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ceny za wodę dostarczaną mieszkańcom, mocą ustawy nie mogą ulec zmianie do końca 2019 r.

Zmiana przepisów dotycząca zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez Wódy Polskie ma przeciwdziałać sytuacjom nieprawidłowości w ustalaniu przez gminy cen za wodę przeznaczoną do spożycia. Wielokrotnie informował o tym NIK, m.in. w raporcie z 2016 r.

          Przedsiębiorstwu i władzom samorządowym przysługuje prawo do odwołania się od każdej decyzji wydanej przez Wody Polskie. Prezydent miasta ma prawo odwołać się od decyzji Wód Polskich, jeżeli nie zgadzałby się na stawki ustalone przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. W przypadku taryf dla miasta Radomia prezydent nie wniósł odwołania.

          Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne może złożyć wniosek o wygaszenie zatwierdzonej taryfy i ustanowienie nowej taryfy przed terminem ustalonym we wniosku poprzednim. Zgodnie z art. 24 ust 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Rada gminy może także podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.

Wody Polskie stoją na straży rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, tak by mieszkańcy nie ponosili nieuzasadnionych opłat. Jednocześnie Wody Polskie weryfikują finansowe podstawy funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za usługi wodno-kanalizacyjne."

Przypomnijmy, w Radomiu ceny wody i ścieków wzrosły w Radomiu 5 lipca tego roku. Więcej piszemy tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4