Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Wiadomości z Radomia

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

05 kwiecień 2018 / Tekst

Szacuje się, że w każdej klasie są dwie osoby z autyzmem. Dziś ulicami Radomia przeszedł niebieski korowód w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

- Pomysł zrodził się z potrzeby. Rodzice byli bez pomocy, bez opieki i zostawieni sami sobie. Zaczęłyśmy pomagać i chciałyśmy też pokazać miastu czym jest autyzm - tłumaczy Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia Karuzela.

W Europie jest kilka milionów osób dotkniętych autyzmem. Jak dodaje Sylwia Waśkiewicz, w każdej klasie jest przeciętnie dwóch autystów.

Osoby z autyzmem mają często ograniczone kompetencje społeczne. Chodzi tu przede wszystkim o kontakt z innymi ludźmi.

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie ulicami Radomia przeszedł niebieski korowód. Uczestnicy byli ubrani na niebiesko i mieli niebieskie baloniki, które na koniec wypuścili do nieba.

- Przygotowaliśmy takie rzeczy, które na co dzień używamy do terapii naszych dzieciaków. Różnego rodzaju sprzety na przykład do terapii sensorycznej - tłumaczy Kamila Krukowska ze Stowarzyszenia Karuzela.

Jacek Mularski jest psychologiem w X LO im. Konarskiego. W szkole uczy się 12 osób z autyzmem. - To są niezwykli ludzie - przekonuje.

Kamila Krukowska mówi, że rodziców powinno zaniepokoić, jeśli dzieci mają problem z kontaktem z innymi. Wtedy warto wybrać się na konsultacje.

- Myślimy o autyzmie i osobach niepełnosprawnych w naszym mieście. Cieszymy się, że możemy się integrować. Jako przedstawiciel władz miasta mogę was zapewnić, że w urzędzie też o was myślimy. Myślimy, co możemy zrobić, żeby żyło wam się troszeczkę lepiej w naszym mieście. Pewnie niedługo zaproponujemy jakieś nowe rozwiązania - mówił wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Na scenie muszli koncertowej w Parku Kościuszki nie brakowało barwnych występów artystycznych. Na koniec odbył się koncert.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4