Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /RADOM/Święto Niepodległości w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Święto Niepodległości w Radomiu

11 listopad 2016 / Tekst

Polską historię i kulturę kształtował Chrystus, Ewangelia i Kościół - mówił biskup Henryk Tomasik podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji Święta Niepodległości. Po liturgii w radomskiej katedrze, główne uroczystości patriotyczne odbyły się przed pomnikiem Czynu Legionowego w Rynku.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

W homilii biskup Henryk Tomasik dziękował "Bogu za krew Polaków przelana za naszą wolność i za tych, którzy przygotowywali drogę do wolności troszcząc się o polską kulturę". Mówił, że kolejny raz pragniemy dostrzec związek polskiej historii, polskiej kultury z tym co Boże, z tym co Chrystusowe". Mówił także, że "Polskę, polską historię, polską kulturę, naszą państwowość kształtował Chrystus, Ewangelia i Kościół w ciągu wieków".

Biskup Tomasik podkreślał również, że polska prawda to mocny związek naszej kultury, polskiej historii, polskiej państwowości z osobą Chrystusa, z myślą chrześcijańską, z której rodziły się także wielkie pomniki naszej kultury. - Inspiracja chrześcijańska nie przestaje być głównym źródłem wielu polskich artystów, ale przede wszystkim inspiracja chrześcijańska tworzy człowieka. Nasi święci to przykład jak Ewangelia może kształtować dojrzałego człowieka - mówił biskup radomski.

Dalej mówił, że patrzymy dzisiaj w przyszłość i stawiamy pytania, jaka ma być nasza przyszłość, jak ma być nasza Ojczyzna? Biskup Tomasik przypomniał, że takie pytanie postawił Juliusz Słowacki w jednym ze swoich wierszy: 

Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu

Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;

Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,

Szli dalej krzycząc: „Boże! Ojczyzna! Ojczyzna!”.

Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,

Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

Ksiądz biskup Tomasik przywołał również inne zdarzenie. - Ksiądz wchodzi na katechezę,  zabrał ze sobą pisma katolickie, które chciał przeczytać w wolnej chwili. Położył na stoliku. To była pierwsza klasa szkoły podstawowej. W pierwszej ławce, chłopiec przeczytał słowo "katolicki" i reaguje: "proszę księdza tylko nie katolicki". Paluszkiem sobie pomagał. Oczywiście powtórzył to co usłyszał w domu. Dlaczego teraz słyszymy, że nie ma miejsca dla tego co katolickie w polskim życiu publicznym? - mówił biskup Tomasik. 

Na zakończenie biskup Henryk Tomasik powiedział, że dzisiaj podziwiamy pontyfikat św. Jana Pawła II, ale zapominamy o wspaniałym nauczaniu i pięknym programie, który zostawił również Polakom. - Papież mówił o św. królowej Jadwidze, która uczy nas korzystać z daru wolności. Całemu narodowi dała umiłowanie Chrystusa i człowieka, spragnionego zarówno wiary, jak również nauki i codziennego chleba, miłości. W przepiękny sposób łączyła wiarę i politykę, którą budowała w oparciu o Ewangelię. Dzisiaj prosimy Boga o światło dla kierujących nasza Ojczyzną. Potrzebny jest czyn przeniknięty miłością i prawdą - zakończył ordynariusz radomski:

Po liturgii w radomskiej katedrze, główne uroczystości patriotyczne odbyły się przed pomnikiem Czynu Legionowego w Rynku z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i województwa, a także służb mundurowych, organizacji kombatanckich i młodzieży z radomskich szkół. 

- To święto przypomina nam z jednej strony o historycznej ciągłości naszych dziejów narodowych, z drugiej zaś - o naszej odpowiedzialności za los kraju. Stojąc dziś na tym placu, przed pomnikiem bohaterskiego czynu legionów, pamiętamy o cenie wolności i naszej odpowiedzialności za dar niepodległego bytu. Wspominając tych, którzy za Polskę ginęli, pamiętajmy też o tych, którzy dla Polski żyli - mówił prezydent Radosław Witkowski:

Podczas obchodów został odczytany Apel Pamięci, a pod Pomnikiem Czynu Legionowego złożono kwiaty.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4