Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Szansa dla młodzieży na pracę w największych firmach świata

Wiadomości z Radomia

Szansa dla młodzieży na pracę w największych firmach świata

20 marzec 2019 / Tekst

Zwolnieni z Teorii i ABSL pomogą w zawodowym starcie młodym z regionu Mazowsza dzięki wsparciu JPMorgan Chase Foundation.

Szansa dla młodzieży na pracę w największych firmach świata
foto: Bartosz Łopiński

Uczniowie 40 szkół z województwa mazowieckiego otrzymają szansę zrealizowania własnego projektu społecznego, po zakończeniu którego czeka na nich 150 miejsc pracy w firmach zrzeszonych w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Być może w grupie tej znajdą się też uczniowie ze szkół regionu radomskiego.

Program Zwolnionych z Teorii ruszy we wrześniu tego roku w 40 wybranych szkołach na Mazowszu – w powiatach, w których uczniowie są najbardziej narażeni na wykluczenie społeczne i zawodowe. Głównym celem projektu jest zdobycie przez młodzież tzw. miękkich umiejętności, których zdaniem pracodawców, brakuje młodym ludziom, a kluczowych, aby móc im zaoferować pracę m.in. w globalnych firmach zrzeszonych w ABSL. – Nasze działania kierujemy do uczniów ostatnich klas w szkołach licealnych i technikach. Chcemy im uświadomić, że w starcie zawodowym obok umiejętności twardych, będą liczyły się kompetencje miękkie, takie jak łatwość pracy w grupie, dobra komunikacja interpersonalna, znajdowanie rozwiązań czy organizacja własnego czasu pracy. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego, w perspektywie 10-30 lat, to właśnie te kompetencje zapewnią pracę młodym ludziom w większości branż, od księgowego do menedżera – mówi prezes Zwolnionych z Teorii Paula Bruszewska. – Uczestnicy programu zdobywają umiejętności zarządzania projektami m.in. poprzez udział w szkoleniach oraz wykorzystują je w praktyce, tworząc kampanie dotyczące marnowania żywności, organizując inicjatywy ograniczające zużycie plastiku, biegi charytatywne, warsztaty dla seniorów z obsługi komputerów czy z pierwszej pomocy dla dzieci. Poza zdobywaniem kompetencji przyszłości, młodzież rozwija swoją wrażliwość społeczną i empatię – dodaje Bruszewska.

Program ruszy we wrześniu tego roku, po wyłonieniu 40 szkół z Mazowsza, w których odbędą się szkolenia dla nauczycieli, a uczniowie uzyskają dostęp online do specjalnej platformy szkoleniowej, dzięki której będą mieli możliwość rozwoju kompetencji miękkich. Nauczyciele prowadzący projekty przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie Zwolnionych z Teorii.

W czasie realizowania programu, ABSL podzieli się z młodzieżą doświadczeniem i praktyczną wiedzą o rynku pracy, co przyczyni się do jej bardziej płynnego wejścia w życie zawodowe. Po zrealizowaniu projektów przez uczniów, ABSL połączy ich z pracodawcami. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podkreśla, jak ważny jest dla pracodawców efektywny proces rekrutacji, umożliwiający pozyskiwanie dobrze dopasowanych pracowników w perspektywie długofalowej.

– Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie konsultacyjne w wyborze najbardziej dopasowanego do siebie stanowiska. Zostaną również zaproszeni na targi pracy organizowane w Warszawie, w trakcie których będą mogli zapoznać się i porozmawiać z przedstawicielami największych pracodawców w sektorze – mówi dyrektor zarządzająca w ABSL Marcelina Godlewska. – Nowoczesne usługi dla biznesu to sektor, który od lat odnotowuje w Polsce bardzo dynamiczny rozwój. Co roku powstają kolejne centra, realizujące złożone procesy dla podmiotów z całego świata. Potrzebują zatem wysoko wykwalifikowanych, zdolnych pracowników. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się współrealizować projekt, którego celem jest rozwój kompetencji już na etapie szkoły średniej i pomoc młodym ludziom w starcie zawodowym – dodaje. – Nasi członkowie oferują dobre warunki pracy i spełniają najwyższe standardy, m.in. oferując umowę o pracę. Wspólny program Zwolnionych z Teorii i JPMorgan Chase Foundation to nie tylko możliwość dla firm zrzeszonych w ABSL zdobycia nowych pracowników z otwartymi umysłami i wyposażonymi w kluczowe kompetencje miękkie, ale co bardzo ważne, także pomoc w zawodowym starcie młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w poruszaniu się na rynku pracy, by zaczęli długotrwałe i pełne sukcesów kariery – mówi Marcelina Godlewska z ABSL Poland. Uczestnicy programu będą mieli szansę rozpocząć swoją karierę zawodową m.in. w takich obszarach jak zarządzanie finansami, IT, zarządzanie zasobami ludzkimi czy bezpieczeństwo informacji.

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych to największa w Polsce organizacja zrzeszająca i reprezentująca przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4