Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Tramwaje w Radomiu? Władze zaskoczone!

Wiadomości z Radomia

Tramwaje w Radomiu? Władze zaskoczone!

13 listopad 2013 / Tekst

Budowa komunikacji szynowej w Radomiu staje się coraz bardziej realnym przedsięwzięciem.

Zarząd Województwa Mazowieckiego dał właśnie zielone światło dla tej inwestycji. Nie byłoby w tym jednak nic dziwnego, gdyby nie zaskoczenie władz Radomia. Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak podczas jutrzejszego spotkania z marszałkiem Mazowsza, będzie chciał dowiedzieć się więcej o wniosku, który został zgłoszony do Kontraktu Terytorialnego Województwa Mazowieckiego.
Ale zacznijmy od początku. Wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że na wtorkowym zarządzie zostały pozytywnie zaopiniowane trzy projekty w ramach Kontraktu Terytorialnego. Najważniejszy opiewa na 350 mln złotych i dotyczy budowy miejskiego systemu komunikacji wraz z przebudową infrastruktury ulicznej. - Linia tramwajowa połączy dwa największe promienie obsługi, liczące odpowiednio 33 tysiące i 26 tysięcy mieszkańców. Na promieniu północnym znajdują się trzy osiedla o zabudowie intensywnej: XV-lecia, Akademickie i Michałów. Ponadto przy trasie znajdują się największe w mieście zakłady pracy: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, główny campus Uniwersytetu oraz komenda wojewódzka i miejska Policji. Na promieniu południowym leży największy zespół osiedli - Ustronie wraz Prędocinkiem i rejonem zabudowy intensywnej na Młodzianowie. Ogółem w zasięgu dojścia pieszego do trasy znajdzie się 80 tysięcy - czyli 1/3 - mieszkańców miasta - powiedział Leszek Ruszczyk:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Trasa ma mieć długość ok. 8 kilometrów. Kolejne 70 mln złotych ma być przeznaczone na regionalny węzeł transportu publicznego, czyli przebudowę placu dworcowego. Pod skrzyżowaniem ulic Poniatowskiego-Prażmowskiego i Traugutta powstanie tunel drogowy. Sieć miejskiego transportu szynowego powstanie w technologii klasycznego tramwaju normalnotorowego, zasilanego trakcją elektryczną napowietrzną. Inwestorem obu zadań ma być miasto Radom. O komentarz poprosiliśmy prezydenta Andrzeja Kosztowniaka:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


W ramach Radomskiego Bieguna Innowacji ma być również zrealizowane Centrum Nauki ''Sołtyk''. Zgodnie z zapowiedziami MEN w całym kraju ma powstać kilkanaście takich ośrodków. Na lokalizację tego projektu proponuje się Fabrykę Broni przy ulicy 1905 Roku.

 

TYmczasem w czwartek w urzędzie marszałkowskim marszałek Adam Struzik organizuje spotkanie z udziałem władz Radomia - informuje Marta Milewska, rzeczniczka Marszałka mazowsza. Ma ono na celu wyjaśnienie władzom Radomia, jakie są zasady konstruowania kontraktu terytorialnego oraz jak tworzone są ramy wsparcia w kolejnej perspektywie unijnej. Do udziału w spotkaniu marszałek zaprosił także radnych województwa, przedstawicieli Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
– Środki unijne są wielką szansą dla wszystkich samorządów lokalnych. Przekonali się o tym ci samorządowcy, którzy potrafili składać dobre wnioski i dziś cieszą się nowymi inwestycjami. Trzeba pamiętać, że o tym, jak mogą być wykorzystywane pieniądze z UE, decydują ścisłe zapisy i wytyczne unijne. Podobnie jest z kontraktem terytorialnym. Nie jest on listą inwestycji, które zostaną zrealizowane na Mazowszu, a zbiorem propozycji samorządów z poszczególnych regionów. Dopiero po negocjacjach ze stroną rządową otrzymamy odpowiedź – ile i które inwestycje, będą mogły liczyć na wsparcie unijne. Dodatkowo, inwestycje te muszą być zgodne z priorytetami wojewódzkimi, krajowymi i unijnymi. Nie mogą to też być projekty kubaturowe, bo Unia już zapowiedziała, że w przyszłych latach ich nie dofinansuje. Co ważne, projekty, które nie spotkają się z przychylnością ministerstwa, będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia marszałek Adam Struzik. – Myślę więc, że na tym etapie prac i na minimum rok przed ogłoszeniem pierwszego konkursu, propagowanie czarnych scenariuszy nie ma wielkiego sensu. W kolejnej agendzie, jak i w obecnej, dofinansowanie unijne zdobyły setki samorządów z Mazowsza. Wszystko zależało i nadal zależeć będzie od jakości składanych projektów. Jestem pewien, że również Radom stanie na wysokości zadania i pozyska z UE szereg środków na swój rozwój. Na co bardzo liczę – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4