Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/Trudna noc dla bezdomnych

Wiadomości z Radomia

Trudna noc dla bezdomnych

07 styczeń 2019 / Tekst

Są znani pracownikom noclegowni, wiedzą dokąd przyjść, gdy temperatura drastycznie spada, znają warunek, lecz czasem nie są w stanie go spełnić. Mrozy mocno dają się we znaki osobom bezdomnym. W ostatnim czasie bezdomni chętniej korzystają z noclegowni. 

Trudna noc dla bezdomnych
fot. Monika Nowakowska/Radio Plus Radom

Cieplej w mroźną noc

Noclegownia przy ul. Zagłoby w Radomiu przeznaczona jest dla dwudziestu pięciu osób, jednak zarówno pracownicy, jak i kierownik zapewniają, że w razie potrzeby miejsce znajdzie tu każdy, kto będzie potrzebował pomocy. Niestety, chociaż szacuje się, że w Radomiu żyć może nawet ponad dwustu bezdomnych, to z noclegowni korzysta ich średnio dwudziestu. Ostatnie - chłodniejsze - noce sprawiły, że z noclegu zdecydowały się skorzystać nawet dwadzieścia trzy osoby. W nocy z niedzieli na poniedziałek z zaproszenia skorzystało dwudziestu jeden mężczyzn. Mężczyzn, którzy znają panujące tu warunki. - To osoby, które przychodzą do nas od lat - wyjaśnia Wojciech Dąbrowski - kierownik Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn Caritas Diecezji Radomskiej i dodaje: - Mogą nie tylko przeżyć noc w godnych warunkach, ale także napić się ciepłej herbaty, wziąć prysznic, w razie potrzeby dostają odzież czy prowiant: 

Z noclegowni skorzystać może każdy, jedynym warunkiem jest trzeźwość. - Dla niektórych to warunek nie do przeskoczenia - dodaje Wojciech Dąbrowski: 

 Noclegownia przy ul. Zagłoby w Radomiu czynna jest codziennie w godzinach od 18.00 do 8.00 następnego dnia. Natomiast na placu przy ul. Słowackiego 188 od listopada działa ogrzewalnia dla osób bezdomnych. Póki co są to kontenery (chociaż miasto zapowiada budowę centrum pomocy osobom bezdomnym), w których skład wchodzą: pomieszczenie z krzesłami oraz sanitariat. Ogrzewalnia jest czynna jest w godzinach od 18.00 do 8.00. Jednocześnie w pomieszczeniu może spędzić noc 25 osób. Tu ogrzać mogą się także osoby będące pod lekkim wpływem alkoholu. 

Stawka większa niż życie? 

Chociaż bezdomni wiedzą, gdzie mogą w cieple spędzić noc, często wybierają pustostany. Zmarznięci, przykryci kocem, drżącymi rękami skręcają papierosy i zastanawiają się nad tym, czy nie lepiej byłoby skorzystać z noclegowni. - Grzejemy się miłością - mówi pan Łukasz, a pan Dariusz przyznaje, że nie wiedział o schronieniu przy Zagłoby: 

Streetworker Caritas Diecezji Radomskiej - Karol Majewski - zabrał nas na wizytę w pustostanach. Jak mówi zimą praca jest najcięższa - osoby bezdomne wiedzą, jaki jest wymiar oferowanej im pomocy, jednak nie chcą z niej skorzystać. To czasem demotywuje, jednak streetworker ma nadzieję, że bezdomni pewnego dnia przyjmą zaproszenie do współpracy i zmiany życia: 

Streetworkerzy proponują kąpiel i niezbędne zabiegi higieniczne, a nawet pomoc medyczną. Osoby, które zechcą współpracować mają możliwość bezpłatnego wyrobienia dokumentów, uzyskania pomocy prawnej, terapii - powrotu do życia. Często jednak samo podjęcie decyzji jest trudne, a wytrwanie w postanowieniu - jeszcze trudniejsze... 

Najzimniejsza jest obojętność... 

"Świata nie zbawisz!", "Zostaw, ktoś inny na pewno mu pomoże", "Sam wybrał takie życie - niech sobie radzi" - takie myślenie - na całe szczęście - już odchodzi do lamusa. Coraz więcej osób staje się wrażliwych na bezdomnych. Niektórzy jednak nie wiedzą, jak się zachować w kontakcie z osobą bezdomną. Dobrze jest poświęcić chociaż chwilę na rozmowę, dawanie pieniędzy nie jest najlepszym pomysłem. - W ekstremalnych sytuacjach tym bardziej nie wolno być obojętnym! Trzeba zawiadomić służby - Policję czy Straż Miejską. W ciągu dnia liczyć można na pomoc streetworkerów - wyjaśnia Wojciech Dąbrowski: 

 O reakcję apeluje również Karol Majewski: 

Mroźny tydzień 

Czujność i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka przydadzą się zwłaszcza, że synoptycy przewidują mrozy.

W nocy z poniedziałku na wtorek w województwie mazowieckim może popadać śnieg, a także deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna od -8°C na wschodzie i południu województwa do -4°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad ranem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy.

We wtorek duże zachmurzenie z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie województwa również deszczu. Temperatura maksymalna -2°C na wschodzie do 2°C na zachodzie województwa. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę również będzie padał śnieg, a także śnieg z deszczem. Będzie cieplej - temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, początkowo porywisty, południowy i południowo-zachodni.

W środę zachmurzenie duże z okresowymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

W nocy ze środy na czwartek prognozowane jest duże zachmurzenie, okresami słabe opady śniegu i temperatura minimalna od -8°C na wschodzie województwa do -4°C na zachodzie. Temperatura maksymalna odpowiednio od -6°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

W nocy z czwartku na piątek temperatura minimalna od -11°C na wschodzie województwa do -6°C.

Pierwsza cieplejsza noc zapowiada się z piątku na sobotę. Wtedy temperatura ma osiągnąć od -3°C do 0°C. Podobnie będzie w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek. Prognozowane są również okresowe opady śniegu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4