Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /RADOM/Trwa renowacja zabytkowych nagrobków

Wiadomości z Radomia

Trwa renowacja zabytkowych nagrobków

24 lipiec 2017 / Tekst

Nagrobek rodziny Surmackich i Jana Milejki na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego już wkrótce zyskają nowe oblicze. Właśnie trwa ich renowacja.

Trwa renowacja zabytkowych nagrobków
fot. SKOZCR w Radomiu

Kolejne nagrobki co roku odnawia Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. W tym roku wybrane zostały  dwa dziewiętnastowieczne kamienne nagrobki: rodziny Surmackich i Jana Milejki. Prace rozpoczęły się na początku czerwca. Prowadzi je pracownia konserwatorska Urszuli Krawczyk - ta sama, która odnawiała już kilka innych nagrobków na ul. Limanowskiego.

 - Jesteśmy, bardzo zadowoleni z postępu i jakości wykonywanych prac konserwatorskich, których część możemy obserwować bezpośrednio na cmentarzu, ponieważ duży grób rodziny Surmackich, nie był demontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej. Zachęcamy osoby odwiedzające nasz cmentarz, aby na chwilę odwiedziły i zatrzymały się w kwaterze 4A, gdzie, można poobserwować złożony proces renowacji – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

- Dotychczas prowadzone prace konserwatorskie przy nagrobku rodziny Surmackich objęły szereg zabiegów, mających na celu oczyszczenie powierzchni obiektu z różnego rodzaju nawarstwień. Są nimi nawarstwienia mikrobiologiczne oraz zabrudzenia atmosferyczne, a także przebarwienia strukturalne, wynikające z działania mchów. Pracownia konserwatorska pani Urszuli Krawczyń, przeprowadziła już oczyszczanie metodami ściernymi, mechanicznymi oraz chemicznymi, a także dezynfekcję nagrobka. Zdemontowano słupki oraz rurki tworzące ogrodzenie oraz wypoziomowano poziome elementy obramienia. Uzupełniono również ubytki w słupkach metodą flekowania. Kolejne etapy prac będą wiązać się z około trzytygodniową przerwą technologiczną, podczas której obiekt poddany zostanie procesowi wzmacniania strukturalnego – podsumowuje Adamiec.

 Co do nagrobka Jana Milejki (†1842, kwatera 6A) jest on wstępnie oczyszczany i dezynfekowany. Wkrótce, już w pracowni konserwatorskiej, czekają go kolejne zabiegi renowacyjne. Zaprojektowana zostanie również nowa podstawa i zrekonstruowany krzyż. Wykonawca prac wraz z Komitetem, poszukuje także informacji historycznych o Janie Milejko, pułkowniku kawalerii i komendanta Radomia.

Efekty renowacji poznamy w Uroczystość Wszystkich Świętych.

źródło: SKOZCR w Radomiu

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4