Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Uczczą pamięć o 72. pułku piechoty

Wiadomości z Radomia

Uczczą pamięć o 72. pułku piechoty

21 maj 2019 / Tekst

Radomianie pamiętają o stacjonującym w Radomiu 72. pułku piechoty - okazją do upamiętnienia będzie przypadająca w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Uczczą pamięć o 72. pułku piechoty
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Działające w Radomiu Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72. pułku piechoty imienia Dionizego Czachowskiego już przygotowuje się do obchodów. W programie poza uroczystościami w kościele garnizonowym i po raz pierwszy pod pomnikiem jednostki u zbiegu ulic Malczewskiego i Struga także wykłady i prelekcje w szkołach, wycieczka szlakiem walk żołnierzy i odtworzenie szczątków sztandaru pułku.

Członkom stowarzyszenia zależy na propagowaniu historii pulku i utrwaleniu pamięci o bohaterskiej jednostce, która niemal kompletnie została rozbita podczas kampanii wrześniowej 1939 roku w walce z Niemcami.

- Dla nas, Polaków jest to rocznica zarówno chwały i tragedii - mówią wiceprezes stowarzyszenia Andrzej Chałubiński i prezes Andrzej Mędrzycki:

Stowarzyszenie chce od września ruszyć z cyklem wykładów do szkół w Radomiu. Na spotkaniach będą mówić o historii radomskiego pułku - mówi prezes stowarzyszenia Andrzej Mędrzycki:

- Chcemy popularyzować wiedzę historyczną o udziale pułku w kampanii wrześniowej, głównie wśród młodzieży. Jesteśmy już po rozmowach z Wydziałem Edukacji UM w Radomiu, aby we wrześniu ruszyć z cyklem wykładów w szkołach - mówi prezes. Stowarzyszenie chce także pomóc w nawiązaniu współpracy między dyrekcjami szkół w Konopnicy oraz Zespołu Szkół ZDZ w Radomiu noszących imię pułku w kwestii nawiązania bliższej współpracy i wzajemnego udziału delegacji młodziezy we wrześniowych uroczystościach.

 Pasjonaci historii chcą także zorganizować we wrzesniu wycieczkę szlakiem terenów walk pułku w obronie zachodnich granic i cmentarzy, na których leżą żołnierze. To rejon Polski między Wieluniem a Pabianicami:

Ambicją Stowarzyszenia jest też próba odtworzenia sztandaru pułku, który w tajemniczych okolicznościach trafił w czasie wojny do Drezna, a potem do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Mocno zniszczony sztandar wymaga rekonstrukcji:

Stowarzyszenie przygotowuje także film, który w pigułce będzie przedstawiał historię pułku. Obraz ma być gotowy do końca czerwca, a jego premiera odbędzie się 1 września w szkołach ZDZ noszących imię Żołnierzy 72 pułku piechoty:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4