Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/Uroczystości Bożego Ciała w Skansenie

Wiadomości z Radomia

Uroczystości Bożego Ciała w Skansenie

31 maj 2018 / Tekst

Po raz kolejny procesja Bożego Ciała przeszła z kościoła Miłosierdzia Bożego do Muzeum Wsi Radomskiej. Wzięło w niej udział około tysiąca osób.

Uroczystości Bożego Ciała w Skansenie
fot. Martyna Sobańska

Na pomysł wspólnego zorganizowania przez parafię i muzeum procesji Bożego Ciała  wpadł kilka lat temu ks. Mirosław Kszczot - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu. Wydarzenie to spodobało się parafianom i nie tylko, ponieważ we Mszy św. i procesji uczestniczą również wierni spoza parafii. Boże Ciało w radomskim Skansenie wpisało się do kalendarza imprez muzeum.

Również w tym w skansenie odbyły się obchody Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa. Rozpoczęła je Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Radomiu, której przewodniczył ks. Marek Dziewiecki. Następnie przeszła procesja do czterech ołtarzy - dwa z nich przygotowane zostały przez parafian, dwa kolejne nawiązywały do tradycji ludowych. Pierwszy ołtarz znajdował się przy ulicy Starokrakowskiej, a przygotowały go dzieci pierwszokomunijne z parafii Miłosierdzia Bożego. Drugi ołtarz przy Stawowej przygotowany został przez grupy parafialne, m.in Koło Różańcowe i Akcję Katolicką. Trzeci ołtarz ustawiony był już w Skansenie, przy Krzyżu z Pionek. Wykonała go Grupa Twórcza „Vena”, działająca przy Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Natomiast przygotowaniem czwartego ołtarza - przed Kościołem z Wolanowa - zajęli się członkowie radomskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

- Myślę, że połączenie tej tradycji skupionej na ostatnich ołtarzach z nowoczesnością pokazaną na pierwszym i drugim ołtarzu pokazuje, że warto łączyć pokolenia. Warto nadal skupiać się na tym, jak kiedyś obchodzono procesje Bożego Ciała. - mówi Ilona Jaroszek - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i dodaje: - Jestem mile zaskoczona tym, jak wielka grupa społeczna angażuje się w przygotowywanie tych ołtarzy. Pracują już od środy, ale żeby kwiaty były świeże i wszystko dopięte na ostatni guzik, jeszcze w czwartek z samego rana wszystko poprawiają.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4