Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /RADOM/W poszukiwaniu Duszy Miasta

Wiadomości z Radomia

W poszukiwaniu Duszy Miasta

19 czerwiec 2016 / Tekst
Zwiedzanie budynku Lasów Państwowych, czyli dawnej siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR, pokaz mody i tańca z lat '70, premiera filmu "Wyrwij Murom" - to i wiele więcej czekało na uczestników tegorocznej imprezy Anima Urbis - Dusza Miasta.
W poszukiwaniu Duszy Miasta
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Z racji na przypadającą w tym roku 40 rocznicę wydarzeń czerwcowych, Anima Urbis nawiązywała do właśnie do tych dni i czasów. W programie znalazły się zarówno elementy poważne, jak zwiedzanie siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, czy premiera filmu "Wyrwij murom", który zawiera relacje świadków tamtych wydarzeń, ale także elementy zabawy - pokaz mody z lat 70., koncert piosenek wykonywanych podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. 

Impreza rozpoczęła się w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z fotografiami Sebastiana Klochowicza. Przedstawiają one odbity w lustrach, czy witrynach współczesny Radom, zestawiony z obrazem miasta w roku 1976. Podczas pierwszego punktu programu Piotr Kacprzak - Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej oprowadzał uczestników po siedzibie Regionalnej Dyrekcji, przypominając jej historię:

Kolejnym punktem imprezy był koncert koncert piosenek wykonywanych podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zaprezentowali się uczniowie radomskich szkół, a także grupa wokalna z Resursy. Usłyszeć można było piosenki takie jak "Zawsze niech będzie słońce" czy "Przyjedź mamo na przysięgę":

 

Podczas poszukiwań duszy miasta, radomskie fontanny zamieniły się w scenę z lat 70. Zobaczyć można było pokaz mody z tamtych czasów. Wspomnienia wracały również podczas występów artystycznych, podczas których młodzież z Resursy prezentowała tańce, które królowały w latach 70. oraz największe przeboje tamtych lat:

 

Kolejnym przystankiem był stadion przy ul. Narutowicza. Tam odbyły się prezentacja dawnych aut i rowerów, przypomnienie historii RKS "Broń", a także inscenizacja Wyścigu Pokoju.

Ostatnim punktem Anima Urbis 2016 była prezentacja filmu "Wyrwij murom..." opowiadającego o Radomskim Czerwcu'76, a także koncert połączonych radomskich chórów w hołdzie uczestnikom Czerwca i twórcom KOR.

Impreza zgromadziła wielu poszukiwaczy duszy miasta:

 

Obecność radomian i ich żywe zainteresowanie przygotowanym programem cieszy Renatę Metzger - dyrektora Resursy Obywatelskiej:

 

W tym roku Anima Urbis odbyła się po raz szósty.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4