Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Jerzy Popiełuszko, męczennik
Pochmurno

13°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Paź 2017

    Pochmurno 14°C 7°C

  • 20 Paź 2017

    Bardzo pochmurno 16°C 9°C

Radio Plus Radom /RADOM/W seniorach siła

Wiadomości z Radomia

W seniorach siła

10 październik 2017 / Tekst
foto: MN/Radio Plus Radom

Utworzenie Poradni Geriatrycznej, powołanie Centrum Aktywności Seniorów oraz zakup dla najstarszych mieszkańców czujników czadu - radomski magistrat poszerza ofertę skierowaną do najstarszych mieszkańców. Opracował program „Siła w seniorach” i teraz będzie go konsultował z przedstawicielami organizacji działających na rzecz seniorów.

– Nowoczesne miasto to nie tylko hala widowiskowo-sportowa, stadion, czy drogi. Jakość życia to także bardzo dobra polityka senioralna. Obecnie co czwarty mieszkaniec Radomia ma ponad 60 lat. To pokazuje przed jakim wyzwaniem stoi nasze miasto – mówi prezydent Radosław Witkowski:

Program został podzielony na trzy części: „Siła w seniorach zdrowych”, „Siła w seniorach bezpiecznych” i „Siła w seniorach aktywnych”. W każdej z nich znalazły się działania, które miasto już prowadzi, a także te, które są w najbliższych planach. Miasto przygotowuje się m.in. do uruchomienia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pierwszej w Radomiu specjalistycznej Poradni Geriatrycznej. – Wysyłamy informację do Narodowego Funduszu Zdrowia i rozpoczynamy poszukiwanie lekarza specjalisty. Chcemy, by poradnia rozpoczęła pracę jak najszybciej – zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Kolejna nowość to utworzenie Centrum Aktywności Seniorów, które będzie się mieściło w budynku przy ulicy Traugutta 31/33. Osoby starsze będą mogły uczestniczyć w zajęciach muzycznych, teatralnych i kulinarnych. Będzie też gimnastyka relaksacyjna i spotkania integracyjne. W Centrum Aktywności Seniorów planowane jest również uruchomienie punktu konsultacyjnego, gdzie będzie można korzystać m.in. z porad prawnych oraz spotkać się z psychologiem, terapeutą uzależnień, policjantem czy strażnikiem miejskim.

Z myślą o bezpieczeństwie najstarszych radomian, miasto chce wyposażyć osoby narażone na zatrucie tlenkiem węgla w czujniki czadu. – To będzie działanie długofalowe, ale pierwsze pieniądze na ten cel planujemy zarezerwować już w przyszłorocznym budżecie miasta. Sądzę, że w ciągu kilku lat zapewnimy takie czujniki wszystkim seniorom, którzy mają u siebie piecyk gazowy lub piec węglowy – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Miasto zamierza jednocześnie kontynuować wszystkie dotychczasowe działania na rzecz najstarszych mieszkańców Radomiu. - Cały czas funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie za 100 złotych – przypomina wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Funkcjonuje również Dom „Senior+”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz kluby seniora, w których odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne i wiele innych. Organizowane są także spotkania integracyjne, pogadanki dotyczące zdrowia, w tym zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Latem seniorzy mogą uczestniczyć w imprezach z cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Regularnie odbywają się również zajęcia ruchowe oraz prozdrowotne akcje profilaktyczne.

Miasto sukcesywnie likwiduje też bariery architektoniczne. Przykładem są zakupy niskopodłogowych autobusów oraz budowa podjazdu i montaż windy ułatwiającej dotarcie do sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. – Za działania podejmowane na rzecz seniorów jesteśmy chwaleni w całym kraju. Na tym jednak nie poprzestajemy i podejmujemy kolejne wyzwania – podsumowuje prezydent Radosław Witkowski.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4 12
Indykpol AZS Olsztyn 4 11
Cuprum Lubin 5 11
GKS Katowice 5 9
Espadon Szczecin 5 9
ONICO Warszawa 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
Jastrzębski Węgiel 4 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
MKS Będzin 5 5
PGE Skra Bełchatów 3 4
Dafi Społem Kielce 5 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA