Patron dnia: 23 marca - św. Józef Oriol, prezbiter
Pochmurno

2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 64%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 23 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 6°C -2°C

  • 24 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 5°C -4°C

Radio Plus Radom /RADOM/W seniorach siła

Wiadomości z Radomia

W seniorach siła

10 październik 2017 / Tekst

Utworzenie Poradni Geriatrycznej, powołanie Centrum Aktywności Seniorów oraz zakup dla najstarszych mieszkańców czujników czadu - radomski magistrat poszerza ofertę skierowaną do najstarszych mieszkańców. Opracował program „Siła w seniorach” i teraz będzie go konsultował z przedstawicielami organizacji działających na rzecz seniorów.

W seniorach siła
foto: MN/Radio Plus Radom

– Nowoczesne miasto to nie tylko hala widowiskowo-sportowa, stadion, czy drogi. Jakość życia to także bardzo dobra polityka senioralna. Obecnie co czwarty mieszkaniec Radomia ma ponad 60 lat. To pokazuje przed jakim wyzwaniem stoi nasze miasto – mówi prezydent Radosław Witkowski:

Program został podzielony na trzy części: „Siła w seniorach zdrowych”, „Siła w seniorach bezpiecznych” i „Siła w seniorach aktywnych”. W każdej z nich znalazły się działania, które miasto już prowadzi, a także te, które są w najbliższych planach. Miasto przygotowuje się m.in. do uruchomienia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pierwszej w Radomiu specjalistycznej Poradni Geriatrycznej. – Wysyłamy informację do Narodowego Funduszu Zdrowia i rozpoczynamy poszukiwanie lekarza specjalisty. Chcemy, by poradnia rozpoczęła pracę jak najszybciej – zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Kolejna nowość to utworzenie Centrum Aktywności Seniorów, które będzie się mieściło w budynku przy ulicy Traugutta 31/33. Osoby starsze będą mogły uczestniczyć w zajęciach muzycznych, teatralnych i kulinarnych. Będzie też gimnastyka relaksacyjna i spotkania integracyjne. W Centrum Aktywności Seniorów planowane jest również uruchomienie punktu konsultacyjnego, gdzie będzie można korzystać m.in. z porad prawnych oraz spotkać się z psychologiem, terapeutą uzależnień, policjantem czy strażnikiem miejskim.

Z myślą o bezpieczeństwie najstarszych radomian, miasto chce wyposażyć osoby narażone na zatrucie tlenkiem węgla w czujniki czadu. – To będzie działanie długofalowe, ale pierwsze pieniądze na ten cel planujemy zarezerwować już w przyszłorocznym budżecie miasta. Sądzę, że w ciągu kilku lat zapewnimy takie czujniki wszystkim seniorom, którzy mają u siebie piecyk gazowy lub piec węglowy – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Miasto zamierza jednocześnie kontynuować wszystkie dotychczasowe działania na rzecz najstarszych mieszkańców Radomiu. - Cały czas funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie za 100 złotych – przypomina wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Funkcjonuje również Dom „Senior+”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz kluby seniora, w których odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne i wiele innych. Organizowane są także spotkania integracyjne, pogadanki dotyczące zdrowia, w tym zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Latem seniorzy mogą uczestniczyć w imprezach z cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Regularnie odbywają się również zajęcia ruchowe oraz prozdrowotne akcje profilaktyczne.

Miasto sukcesywnie likwiduje też bariery architektoniczne. Przykładem są zakupy niskopodłogowych autobusów oraz budowa podjazdu i montaż windy ułatwiającej dotarcie do sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. – Za działania podejmowane na rzecz seniorów jesteśmy chwaleni w całym kraju. Na tym jednak nie poprzestajemy i podejmujemy kolejne wyzwania – podsumowuje prezydent Radosław Witkowski.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 64%

Wiatr: 6.44 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 26 68
PGE Skra Bełchatów 25 58
Trefl Gdańsk 26 54
ONICO Warszawa 25 51
Asseco Resovia Rzeszów 26 48
Jastrzębski Węgiel 26 48
Indykpol AZS Olsztyn 26 46
Cuprum Lubin 26 38
Cerrad Czarni Radom 26 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 26 29
MKS Będzin 26 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 25 28
BBTS Bielsko-Biała 26 19
Łuczniczka Bydgoszcz 26 16
Dafi Społem Kielce 26 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA