Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 17 stycznia - św. Antoni, opat
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Wadliwa broń z Radomia?

Wiadomości z Radomia

Wadliwa broń z Radomia?

17 styczeń 2017 / Tekst

Policjanci dostali zakaz strzelania z pistoletów P99, produkowanych przez Fabrykę Broni w Radomiu. 

Fabryka Broni Radom
Fabryka Broni Radom

Sprawa ujrzała światło dzienne, dzięki poseł Annie Siarkowskiej z Klubu Kukiz'15. Wysłała ona w tej sprawie interpelację do premier Beaty Szydło. - Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że przekazane polskiej policji egzemplarze pistoletu typu Walther P99 są niebezpieczne dla ich użytkowników - napisała posłanka, podając jednocześnie przykłady wypadków ze szkoleń strzeleckich w Zabrzu i Szczytnie. Dlatego też komendant główny policji wstrzymał wszelkie szkolenia z użyciem broni produkowanej w Radomiu. Przypomnijmy, że w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu wyprodukowano dla policji 80 tys. pistoletów P99. Wadliwa broń została wyprodukowana w 2005 roku. 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wyjaśnił, że powołano zespół do wypracowania propozycji rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpiecznej eksploatacji użytkowanych w Policji pistoletów P-99. - Z inicjatywy tego zespołu, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce wykonuje szczegółową ekspertyzę pistoletów P-99, pod kątem przyczyn wypadku, do którego doszło w 2016 roku w Zabrzu, a w szczególności ustalenia czy przyczyną mogła być ewentualna wada technologiczna, konstrukcyjna lub niewłaściwa eksploatacja broni - podkreśla Jarosław Zieliński.

Dodatkowo rusznikarze Fabryki Broni przeprowadzili we wszystkich jednostkach Policji szczegółową kontrolę pistoletów P-99 pochodzących z 2005 roku w zakresie weryfikacji stanu czółka zamka (w przypadku szkół policyjnych sprawdzeniu poddano 100% stanu broni tj. wszystkie posiadane roczniki broni). W wyniku powyższych działań wycofano z eksploatacji 21 egzemplarzy broni, w których wykryto uszkodzenie sprawdzanego elementu. Kolejne 29 egzemplarzy zostało zakwalifikowanych do przeprowadzenia pełnego przeglądu w w fabryce.

Jednocześnie KGP wskazała, że na prośbę Policji producent pistoletu P-99 (Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.) podjął działania zmierzające do opracowania i wdrożenia do produkcji nowej, całkowicie metalowej zaślepki tylnej zamka, która w przypadku wystąpienia uszkodzenia czółka zamka pistoletu, uniemożliwi wyrzucenie przez gazy prochowe zespołu iglicy w kierunku strzelca. Wspomniana zaślepka ma stanowić bufor zabezpieczający strzelca w przypadku wystąpienia uszkodzenia czółka zamka. Po wyprodukowaniu w ostatnim czasie partii prototypowej zaślepek, producent pistoletu P-99 wykonał testy, w których badano zachowanie się zaślepki zamka nowego typu w egzemplarzu pistoletu, a także zasymulowano wystąpienie awarii czółka zamka. Testy wykazały, że nowa zaślepka zapobiega wyrzuceniu zespołu iglicy w kierunku osoby strzelającej, a w konsekwencji chroni ją, w przypadku ewentualnej awarii czółka zamka pistoletu, przed odniesieniem obrażeń. Podobne badania zostały przeprowadzone przez specjalistów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Potwierdziły one skuteczność zastosowanego rozwiązania. Obecnie prowadzone są rozmowy z kierownictwem Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. dotyczące wyposażenia w zaślepki nowego typu wszystkich, posiadanych przez Policję pistoletów P-99.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4