Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Wakacje Mańka i ekipy z Marii Gajl

Wiadomości z Radomia

Wakacje Mańka i ekipy z Marii Gajl

15 lipiec 2019 / Tekst

Aktywnie działają w ciągu roku szkolnego - w wakacje jeszcze bardziej rozkręcają tempo. Mowa o Pedagogach Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej, którzy w czasie wolnym od szkoły stosując antypedagogikę - prowadzą profilaktykę. 

Słowo klucz: ALTERNATYWA

Pedagodzy Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej działają już od 13 lat, a pod swoją opieką mieli już ponad tysiąc najmłodszych mieszkańców socjalnych dzielnic w mieście. Obecnie czteroosobowa grupa pedagogów działa na osiedlu przy ul. Marii Gajl. Wakacje to czas, kiedy podopiecznych jest więcej - nawet ponad siedemdziesiąt osób. Co robią? Aktywnie spędzają czas: organizują rajdy rowerowe, wycieczki, wyjścia do miejsc rozrywki. Ktoś pomyśli: "Fajnie, ale czemu dostają za darmo to, na co dzieci z >>normalnych<< rodzin często nie stać?". Bo każde wyjście to profilaktyka. Wielu młodych mieszkańców dzielnicy socjalnej nie potrafi zachować się w miejscu publicznym, wielu z nich nie potrafi otworzyć się i załatwić sprawy w urzędzie, a nawet kinie czy klubie sportowym. Ich sposobem na życie często jest przesiadywanie na ulicach, niszczenie tego, co "wpadnie pod rękę", zabijanie nudy używkami. To nie jest ich wybór - to jest rzeczywistość, w której żyją, którą znają. Przy ul. Marii Gajl często mieszkają rodziny dysfunkcyjne, dla których niektóre zachowania - powszechnie uznane za oburzające - są normalne. Alkohol, wulgaryzmy, brak zainteresowania i więzi rodzinnych, bójki i kradzieże niejednokrotnie są tam na porządku dziennym. - Chcemy nauczyć ich spędzania czasu z "dobrymi dorosłymi", pokazać alternatywę, uświadomić, że agresja nie jest sposobem na życie - mówi Mariusz Mędra - kierownik Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej: 

To ciężka praca, która przynosi efekty. Młodzi uczą się życia w społeczeństwie, zakładają rodziny i walczą o to, by nie powielać błędów swoich rodziców:

Nad wodę bez piwa?!

Wakacje to czas, kiedy pedagodzy mają o wiele więcej pracy. Latem zgłasza się do nich spora grupa dzieci i młodzieży, która chciałaby w ciekawy sposób spędzić czas. Nie chodzi o to, aby zapewniać podopiecznym wszelkiego rodzaju rozrywki. To nauka planowania i organizowania wolnego czasu oraz spędzania go bez używek. - Na początku nie ma zasad, nasi podopieczni muszą przekonać się do nas. Później zaczynamy pracę. Zdarza się, że przychodzą i mówią: "Maniek, weź nam zorganizuj to czy tamto". Odpowiadam: "Mogę wam pomóc, podpowiedzieć, ale zorganizujcie sobie sami". I działają. - Jeśli mają poczucie sprawstwa, lepiej się rozwijają: 

 Potrzebne wsparcie 

Aby dalej aktywnie działać Pedagodzy Ulicy potrzebują pomocy. Nie chodzi jedynie o to, by wpłacić datek na rzecz grupy. Ważne jest partnerstwo na rzecz dzieci i młodzieży. - Może ktoś zechce nas zaprosić do siebie, wspólnie spędzić czas - zastanawia się Mariusz Mędra. Dzięki takiemu wsparciu pedagodzy mogli zabrać podopiecznych na basen, do klubu fitness czy warsztaty kulinarne. Więcej o ich działalności przeczytać można na fanpage'u Pedagodzy ulicy z Radomia.

Natomiast o antypedagogice, reakcjach rodziców na działalność pedagogów i o tym, dlaczego Maniek czasem staje się tatą w rozmowie z Weroniką Chochoł opowiedział Mariusz Mędra - kierownik Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4